В облраді діятиме «бренч офіс», який консультуватиме по ґрантовим європроектам

Опубліковано:

У вівторок, 18 квітня, голова Закарпатської облради Михайло Рівіс прийняв поважну делегацію Угорщини, яку очолили керівник управління Держсекретаря управління прем'єр-міністра Угорщини Адріан Шавані  та керівник секретаріату Арон Сокач.

У зустрічі також взяли участь перший заступник голови ОДА Іван Дуран, заступник голови облради Петро Грицик, Генеральний консул Угорщини в м.Ужгороді Йожеф Бугайла та консул – Ласло Віда, Генеральний консул Угорщини в м.Берегові Саліпскі Ендре та інші.

Мета візиту угорців – обговорити з керівництвом краю подальший розвиток прикордонної  інфраструктури та  можливості участі Закарпаття у спільних гранатових проектах.

Найперше поважні гості подякували за теплий прийом, переказали вітання та вибачення держсекретаря з міжнародних питань Управління прем'єр-міністра Угорщини Перені Жігмонда, який планував та не зміг приїхати на Закарпаття через поважні причини, але готовий зустрітися з керівництвом області найближчим часом.

Михайло Рівіс подякував угорському народу та керівництву держави за підтримку територіальної цілісності України, євроінтеграційних прагнень, а також за всебічну допомогу Закарпаттю.  Зокрема, за ініціативи уряду Угорщини щодо розвитку підприємництва на Закарпатті та передачу у вигляді гуманітарної допомоги для закарпатців вакцини від краснухи та кору. Далі очільник облради наголосив, що співпраця з угорськими партнерами є щирою, насиченою і взаємовигідною. Тому пошук нових можливостей  у поступовому розвитку співпраці між регіонами двох країн і міждержавних зв'язків у цілому, на його переконання,  посилить дружбу між народами і зміцнить партнерство.  

Представники угорської сторони поінформували, що в рамках реалізації програми Європейського інструменту сусідства і партнерства Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна  ENPI 2007-2013 рр проведено конкурс заявок щодо сприяння економічного і соціального розвитку, покращення екології, співробітництво та міжлюдські контактиБюджет Програми складав 70 млн € та фінансується з фондів ЄІСП. Серед територіальних одиниць програми була включена Закарпатська область. Тут подано низку проектів, серед яких відібрано три та на які виділено 20 млн.євро. Вони стосувалися облаштування українсько-румунського кордону за євростандартами,  українсько-словацького “Ужгород-Вишнє-Нємецьке”, українсько-угорського – будівництво вантажного терміналу у пункті пропуску “Лужанка-Берегшурань”. Роботи з модернізації та реконструкції пункту пропуску на словацько-українському кордоні словаки виконали ще у 2015 році, а українська – навіть не провела тендер. На розбудову інфраструктури пункту пропуску “Лужанка – Берегшурань” торік Угорщина виділила відповідну суму. Українській стороні належить збудувати об'їздну дорогу для вантажівок навколо Берегова. Однак, тут досі  здійснюється лише автомобільне та пішохідне сполучення. Тому угорські представники прийшли просити підтримки в обласної влади.  

– Ми звернулися в Єврокомітет з проханням продовжити термін виконання проектів і Єврокомісія пішла нам на зустріч, продовживши до грудня 2017 року. Часу небагато, тож треба якомога активніше включатися в роботу, – поінформував Адріан Шавані. 

Михайло Рівіс підкреслив, що він в курсі цієї проблеми, оскільки починалося втілення зазначеного проекту ще за його роботи на посаді заступника голови ОДА. Задум був цікавим і важливим для Закарпаття, однак  з причини постійних реорганізацій її виконавця – митниці, яка вже встигла побувати у складі Міністерства митних доходів і зборів, відтак -Фіскальної служби України, проекти загрузли в бюрократичних тяганинах. До речі, у травні на митницю чекає чергова реорганізація. Словом, столичній структурі не до Закарпаття та її пунктів пропуску.

– Тому я бачу вихід один: увести у число партнерів – Закарпатську ОДА та облраду, що дасть змогу підібрати відповідального підрядника і строго спитати з нього за невиконану роботу. Для цього я невідкладно ініціюватиму на найближчій сесії звернення обласної ради до Кабміну підтримати таку ініціативу. Це єдиний вихід із глухого кута, – наголосив Михайло Рівіс і додав: – Мене болить ця ситуація і я докладу максимум зусиль, аби ми вийшли з неї гідно. Це єдиний шлях для успішної реалізації європейських проектів на Закарпатті.

 Його підтримав присутній на зустрічі заступник голови ОДА Іван Дуран. У свою чергу, він запропонував угорським високопосадовцям звернутися листом до уряду України, аби прискорити процедуру тендерів та якнайшвидше реалізувати ці важливі проекти з розбудови прикордонної інфраструктури. Угорські гості висловили свою підтримку озвученим пропозиціям керівництва краю.

Затим учасники зустрічі обговорили Спільну операційну програму “Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2014-2020” (ЕНІ), на яку передбачено 74 млн.євро, і яка реалізовуватиметься за 4-ма промоціями. Зокрема: збереження архітектури та культурно-історичних пам'яток; захист навколишнього середовища; розвиток транспортної інфраструктури та мережі; розвиток та безпека прикордонної інфраструктури.

Михайло Рівіс поінформував присутніх, що обласна влада вже визначилася із 9 проектами, 3 з яких – пріоритетні. Зокрема: запуск Інтерсіті до Мукачева; передача в управління Ужгородського аеропорту провідній іноземній компанії та залучення грантових коштів для сертифікації стратегічного летовища; побудова сміттєпереробного заводу.

Наостанок угорські партнери запропонували облаштувати в облраді “бренч офіс” для надання консультацій у підготовці та реалізації спільних грантових європроектів. За їхніми словами, такий офіс діятиме також в Івано-Франківській області. Зі свого боку Михайло Рівіс запевнив високопосадовців, що сприятиме у наданні відповідного приміщення та в його роботі.

Прес-служба Закарпатської облради

 

Про Захід