Приватна охорона в Ужгороді прирівняла себе до швидкої допомоги, міліції й пожежників

Опубліковано:





Ужгород, вул. Легоцького. Здалеку чути незвичне виття сирени. Гадаєш, що це їде якась нова швидка чи пожежна. Та ні – по вулиці мчить авто приватної служби охорони. Ввімкнувши жовті маячки та незрозумілу сирену, це авто обганяє усіх по зустрічній смузі, зухвало об'їжджає чергу на світлофорі і повертає на вул. Капушанську.

Схожа ситуація повторилася за тиждень: подібне авто приватної охорони із ввімкнутими жовтими маячками та сиреною промчало вул. Собранецькою і завернуло на пл. Жупанатську проти одностороннього руху, що є грубим порушенням ПДР.

То невже правила дорожнього руху змінилися і тепер жовтий маячок для водіїв означає те ж саме, що й синій чи червоний?

Кожен порядний водій знає: згідно з пунктом 3.6. ПДР увімкнення проблискового маячка оранжевого кольору не дає переваги у русі, а служить для привернення уваги та попередження про небезпеку. Тобто, якщо слідувати теорії, автомобіль із увімкнутими жовтими маячками (ПДР трактує цей колір як оранжевий – Авт.) не має жодної переваги у русі.

Маячки жовтого кольору, як правило, на Закарпатті найбільш розповсюджені на шкільних автобусах та сміттєвозах. Ну і, звичайно, на автомобілях приватних служб охорони.

Начальник сектору автомобільно-технічної інспекції УДАІ УМВС в Закарпатській області Володимир Шаркаді повідомив автору, що автомобілі приватних служб охорони мають право на встановлення жовтих (оранжевих) маячків. Правда, дозвіл на це видають не в ДАІ Закарпаття, а безпосередньо у столиці – у Центрі безпеки дорожнього руху при Департаменті ДАІ МВС України. Натомість погодження на встановлення жовтих маячків на шкільні автобуси чи сміттєвози видають в Закарпатському УДАІ.

Питання встановлення жовтих маячків на автомобілі приватної служби охорони регулює Наказ МВС №245 26.03.2014 року.

Отже, хоча у правилах дорожнього руху (які є Постановою Кабміну №1306 від 10 жовтня 2001 року) й не передбачено жовтих маячків для машин приватної охорони, згаданий вище наказ виправив таку ситуацію.

Та чи мають право авто, обладнані маячками, вмикати звукову сирену? Відповідь на це у Наказі МВС №375 від 18 квітня 2013 року. У пункті 3.5 документу йдеться: “Транспорт реагування може бути обладнаний додатковим звуковим сигналом, технічні характеристики якого повинні відповідати вимогам ДСТУ UN/ECE R28-00:2004 „Єдині технічні приписи щодо офіційного затвердження звукових сигналів приладів і автомобілів стосовно їх звукової сигналізації”.
Використання додаткових звукових сигналів дозволяється виключно для привертання уваги водія транспортного засобу, який обганяється поза населеними пунктами, або у випадках, коли без цього неможливо запобігти дорожньо-транспортній пригоді
“.

Водночас і у цьому документі – у пункті 3.6 – дублюється знайоме нам правило: “Подавання попереджувального звукового сигналу та/або увімкнення світлового сигнального пристрою авто жовтого (оранжевого) кольору не дає водієві переваги в русі перед іншими учасниками дорожнього руху“.

“Однозначно, ввімкнення оранжевих проблискових маячків не дає жодного права порушувати водіям правил дорожнього руху, – констатує активіст громадського об'єднання “Спеціальний контроль” Юрій Луцо. – Щодо самого дозволу встановлення таких маячків. Підозрюю, що хтось на найвищому рівні пролобіював це питання. Тому що навіть звукова “крякалка” десь у документах у них, впевнений, прописана. Питання у тому, що у ПДР чітко вказано, які транспортні засоби мають право на встановлення жовтих проблискових маячків. Ні про які охоронні фірми мова там не йде”.

Зі слів пана Юрія, водій на власний розсуд може вирішувати, чи поступитися дорогою автомобілю із жовтими маячкам, з якого гудить сирена.

“Знаєте, є правило “3д”, – каже наш співрозмовник, – дай дорогу дурню. Так тут подібне. З однієї сторони, якщо є можливість, можна поступитися дорогою. Інше питання: якщо вони зухвало будуть перед вами вклинюватися, порушувати правила. Це варто зафіксувати на відео і потім дати відповідні запити. Тому що у правилах дорожнього руху чітко прописано, коли водії оперативних транспортних засобів можуть відхилятися від певних вимог правил. Лише за умови НЕВІДКЛАДНОГО завдання. І це стосується машин з синіми або червоними проблисковими маячками”.

Тож якщо ви підозрюєте, що авто із проблисковими жовтими маячками порушило ПДР, на нього варто писати скаргу. Правда – головне, щоб у вас були відеодокази, інакше довести порушення правил дорожнього руху буде важко.

Ярослав Гулан,
Про Захід


Про Захід