В Ужгороді презентували маніпулятивне соціологічне дослідження по кандидатам-мажоритарникам

Опубліковано:





Сьогодні, 7 жовтня, в Ужгороді презентували одне з перших соціологічних досліджень щодо політичних вподобань закарпатців перед позачерговими виборами до Верховної Ради.

До обласного центру Закарпаття представити громадськості власне дослідження приїхали львів'яни, представники компанії BBS (Best Business Solutions). Як пояснила Алла Сапожнікова, аналітик маркетингової компанія BBS, до цього часу вони займалися суто маркетинговими дослідженнями на споживчому ринку, а дослідження щодо виборів провели у зв'язку з актуальністю теми.

Однак після того як представники компанії презентували результати своєї роботи, з'явилося чимало запитань до самих дослідників.

Так, опитування (всього опитали 451-го респондента) проводилося суто в одному виборчому окрузі із шести. Для цього обрали ОВК №68. Втім, навіть округ у цілому соціологи не моніторили: опитування проводилися з 15 до 25 вересня виключно на вулицях міста Ужгород.

Крім того, в анкеті фігурувало тільки 6 прізвищ кандидатів-мажоритарників. Останній факт соціологи пояснили тим, що частина кандидатів зареєструвалося тільки після 15-го вересня, тому й не ввійшли до анкети. Для чого було проводити дослідження, якщо до кінця реєстрації кандидатів на вибори залишалося ще чимало часу − питання відкрите. Як повідомила Алла Сапожнікова інших досліджень на цю тему в Ужгороді вони більше проводити не будуть.

Далі ще краще – на запитання чи проводилися подібні опитування в інших областях України, зокрема, в “рідній” для компанії Львівщині чи бодай Львові, експерти відповіли заперечно.

Наступний пункт, який може викликати сумніви в об'єктивності представлених даних, − це явка виборців. Отримані результати, м'яко кажучи, шокують − 80-90% виборців “пішли б, або швидше за все йтимуть” на вибори, якщо такі відбулися б у найближчу неділю.

Вслід експерти представили перший блок розвідки − розподіл симпатій виборців серед політичних партій: Блок Порошенка − 26,83%, об'єднання “Самопоміч” – 12,64%, Радикальна партію Ляшка – 9,3%. Громадянська позиція − 7,98%, ВО “Батьківщина” – 7,32%, Народний фронт − 3,99%, Сильна Україна – 3,33%, КПУ − 1,77%, “Свобода” – 1,33%.

Однак найбільший інтерес у присутніх на заході журналістів викликали результати щодо потенційного голосування за кандидатів-мажоритарників в Ужгороді. Так, зі слів Алли Сапожнікової, на мажоритарному окрузі №68 лідирує кандидат у народні депутати Сергій Ратушняк − 21,95% опитаних. Друге місце раптом опинилося у сина екс-мера Ужгорода, Андрія Погорєлова − аж 12,2%. За Павла Чучку – 10,86%, Олександра Ледиду – 3,33%, Василя Ковача − 2,66%, Роберта Горвата – 2%. Ще 30% респондентів відмовилося називати кандидатури.

Варто зазначити: якщо шукати інформацію про компанію BBS (Best Business Solutions) в мережі Інтернет, то знайти можна виключно публікації із сьогоднішнього заходу в Ужгороді. Жодних інших досліджень, навіть маркетингових, чи інших згадок про фірму просто немає. Також відсутня бодай якась інформація про Аллу Сапожнікову, аналітика маркетингової компанія BBS.

“Про Захід” звернувся за коментарем щодо цієї ситуації до соціолога Віктора Пащенка:

“Складно дати оцінку соціологічному опитуванню, не знаючи компанію, яка його проводила, та не побачивши анкету, запитання, список кандидатів, яких включили в анкету.

Зважаючи, що в анкеті немає Віктора Щадея, який, як кажуть автори опитування, на момент проведення опитування, ще не був зареєстрований, опитування вже не є об'єктивним. Крім того, в жодному випадку не можна робити висновки про електоральні уподобання лише на основі Ужгорода, тому що вподобання в районі часто зовсім не такі, як в обласному центрі.

Швидше за все, якесь опитування дійсно проводилося, але не для того, щоб побачити реальну картину, а щоб показати потрібний комусь результат. Дані по Ратушняку – це явне перебільшення. Таку підтримку він отримав би хіба що, якби опитування проводили на його підприємствах. Це не професійне опитування, а банальний пропагандистський хід.”

Лариса РОМАНЮК, “Про Захід”


Про Захід