В Ужгороді розпочалась виставка старовинних ікон (Фото)

Опубліковано:

З нагоди 1028-ої річниці Хрещення Київської Русі, що її Україна відзначатиме 28 липня, у Закарпатському обласному художньому музеї ім.Й.Бокшая відкрито експозицію "Закарпатська ікона XVIIІ-XIX".

Як пояснив директор Франциск Ерфан, виставка іконопису – традиційний спосіб, яким музей ушановує віхову подію в історії нашої держави. До того ж, із об'ємного музейного зібрання творів сакрального змісту глядачам щоразу представляють інші експонати.  

Нині – це твори згаданого періоду, що були віднайдені в карпатських церквах, авторства як добре знаних, так і зовсім невідомих митців. "Мовлячи про іконописання на Закарпатті – в нас тривалий час не було спеціальної школи й образотворців, які могли би представляти професійне мистецтво іконописання. Саме тому на допомогу закарпатським церквам приходили іконописці з Галичини, де існувало декілька таких шкіл, одна з найвідоміших – у містечку Судова Вишня. В останній навчався Ілія Бродлакович-Вишенський – яскравий представник українського бароко. Кілька творінь цього видатного іконописця першими зустрічають відвідувачів обласного художнього музею ім.Й.Бокшая на другому поверсі будівлі. Серед них і одна з найвідоміших у доробку майстра та, заразом, чи не найцінніша в нашому музейному фонді – ікона Архангела Михаїла, що датується початком XVII ст.)", – розповідає мистецтвознавець Людмила Біксей.

Поряд із цією добіркою, в залах музею діють і інші постійні експозиції, в яких присутні твори сакрального змісту – авторства закарпатських корифеїв, вітчизняних та зарубіжних художників, приміром, широко представлені російські ікони та литво.   

Що ж до нинішньої виставки, за словами Людмили Біксей, дуже цікавими є ікони під збірною назвою "Блаженства", що написані одним із братів Спалинських – відомих іконописців польського походження, котрі мешкали і працювали в монастирі отців-василіан у Мукачеві. Михайло, більш відомий із братів, прославився, зокрема, в Угорщині – його ікони прикрашають низку тамтешніх храмів, зберігаються у монастирі Марія-Повчі, а також в Угорській національній галереї. А от цикл "Блаженство" створив Тадей, котрий, також написав образи для іконостасу Хрестовоздвиженського кафедрального греко-католицького собору Ужгорода.

Водночас, високий рівень виконання демонструють і анонімні роботи, вони, за визначенням мистецтвознавця – теплі, гармонійні, ефектні, з винятковою пластикою ліній та направду оригінальною символікою.

Доповнена тематична збірка полотном Йосипа Бокшая.

Скористатися рідкісною нагодою спілкування з цими унікальними творами охочі зможуть упродовж трьох тижнів (щодня, крім понеділка, з 10.00 до 18.00).

А пізніше, 18 серпня, грандіозну презентацію своєї творчості у музеї влаштують художники-спілчани – на честь 70-річчя від заснування крайової організації НСХУ (час відкриття експозиції уточнюється), – інформує Управління культури Закарпатської ОДА

Про Захід