На Закарпатті підбили підсумки проекту з безперервного навчання лісників

Опубліковано:





 У Мукачеві відбулася прес-конференція за підсумками транскордонного проекту “Безперервне навчання лісівників задля кращого ведення лісового господарства” (HUSKROUA/1001/028).

Головною метою її було створення умов для покращення професійного навчання лісівників, зокрема щодо питань сталого багатофункціонального наближеного до природи ведення лісового господарства та посилення співпраці лісівників з навчальними закладами прикордонних територій.

Леся Лойко, голова ГО Агентство сприяння сталому розвитку Карпатського регіону “ФОРЗА”, керівник проекту розповіла, що транскордонний проект передбачав налагодження співпраці між лісівниками та закладами підвищення кваліфікації Словаччини та України.

Головні виконавці ГО “ФОРЗА” та Національний лісовий центр (Словаччина). “Впровадження проекту здійснювалося на прикордонних територіях: в Україні на території Закарпатської, Івано-Франківської областей (найбільше вкритих лісом в Карпатському регіоні), у Словаччині – на території Кошицького та Пряшівського самоврядних країв, – каже Леся Лойко. – Ми ставили дві великі цілі. По-перше, створення умов та їх покращення для безперервного навчання лісівників прикордонних областей Словаччини та України. Нашою ціллю було включення у навчальну програму курсів з підвищення кваліфікації лісівників нової теми – наближеного до природи лісівництва. В рамках проекту розроблено навчальну програму тренінгів, (підготовлено) видали перший в Україні посібник для навчання з питань багатофункціонального наближеного до природи лісівництва, створено навчальні демонстраційні об'єкти наближеного до природи лісівництва, по два в Словаччині та Україні. Лісівники на практиці можуть перевірити, яким чином можна господарювати у лісі уникаючи суцільних зрубів. Наближене до природи лісівництво є дуже хорошою альтернативою діючій системі лісогосподарювання, яку може і має взяти на озброєння Державна агенція лісових ресурсів України.

Загалом у рамках проекту пройшли навчання 204 особи ( 63 з яких у Словаччині). Це і лісівники-практики, студенти вузів, фахівці обласних управлінь лісового господарства. Більша частина навчання проходила у лісі безпосередньо на спеціально створених демонстраційних об'єктах.

Мілан Сарваш, директор інституту Національного Лісового Центру м. Зволен в Словаччині, менеджер словацького партнера проекту, зауважив, що в Центральній Європі, у Словаччині та Україні навіть не усвідомлюють, що для нас означають Карпати. “Карпати належать до найміцніших екосистем у рамках Європи. З одного боку ці ліси існують та розвиваються надійно і перспективно, а з іншого їх і надалі будуть використовувати люди, – каже Мілан Сарваш. – Однією з можливостей, як утримати стійкість, багатофункціональність і продуктивність цих лісів у майбутньому, є наближене до природи лісівництво. У нас на теренах східної Словаччини і у вас, на Закарпатті та інших гірських регіонах України є простір, де ми можемо разом впроваджувати сучасні способи спільного лісового господарювання. Саме тому ми вирішили реалізувати цей проект, аби перенести досвід зі словацької території на українську і навпаки”.
Рудольф Бруханік, співробітник Генеральної дирекції Лісів Словацької республіки, високопрофесійний експерт проекту зі словацького боку, розповів, що його головним завданням було підготувати навчальну програму, якою б керувалися не лише учасники семінарів-тренінгів, а яку можна було б запровадити у навчанні лісівників у рамках України:

“Цю програму було сформовано на 50% на базі теоретичних знань, а 50%- на практичних. Для цього ми в Словаччині підготували дві демонстраційні навчальні площі в різних типах лісу, учасники мали можливість побачити на власні очі, як виглядає ліс з використанням підходів наближеного до природи ведення лісового господарства і на практиці спробувати, як можна у такому лісі вести господарство майбутнього. 14 українських тренерів, що набули навичок викладання на демонстраційних ділянках, в майбутньому зможуть викладати цю тему вже для українських спеціалістів”.

Ганна Дідик, заступник директора Українського центру підготовки, перепідготовки та підвищення кадрів лісового господарства “Укрцентркадриліс”, додала, що завдяки проекту було вдосконалено навчальний процес Карпатського регіонального навчального центру, де проходять підвищення кваліфікації фахівці із західних областей України. “Щороку 220 майстрів лісу проходять підвищення кваліфікації, а пробні площі використовуються як демонстраційні об'єкти наближеного до природи лісівництва”, – каже Ганна Дідик.

Микола Чернявський, експерт проекту, доцент кафедри екології Національного лісотехнічного університету м.Львів, прокоментував вихід спеціального посібника для лісівників: “Ця книжка є першою в Україні, яка буде описувати підходи наближеного до природи лісівництва в Україні та Словаччині. Тут просто та дохідливо висвітлено питання, які стосуються наближеного до природи лісівництва”.


Про Захід