Як рятуватися від осінньої депресії? Поради психолога

Опубліковано:





Перші дні осені, а дехто вже жаліється погіршення самопочуття. Пригнічений настрій, безсоння, небажання займатися якимись справами – ці звичні для багатьох симптоми ми часто називаємо “осінньою депресією”. Та чи правильно розкидуватися таким серйозним поняттям? Чи справді поганий настрій і лінь восени є осінньою депресією? Про це говоримо з лікарем-психологом Аллою Куштою.

Слово “депресія” для більшості – тільки відмовка

Пані Алла розповідає, що перехід з літа до осені майже для кожної людини – складний психологічний та фізіологічний процес. “З настанням осені зменшується світла частина доби. Це обумовлює зміни у роботі тих структур головного мозку, які відповідають за гарний настрій. Ось головна причина “хандри”. Але крім цього, відбуваються зміни у діяльності інших органів і систем. Нашарування біоритмів посилює вплив на емоційний стан людини. Зменшення світлового дня також впливає на вироблення в організмі гормону сератоніну, який покращує настрій, а також посилюється секреція мелатоніну. Це все і призводить до пригнічення”, – розповідає лікарка.

Та це іще не причина записувати себе до лав тих, хто страждає від осінньої депресії. “Сьогодні мати депресію стало модно. Насправді це зовсім не депресія, а лише невеличкі зміни в організмі, з якими дуже легко впоратися. Просто у людини з'являється “відмовка”: “Не хочу працювати, бо у мене депресія!”. Хоча більшість з нас так само неохоче йде на роботу і навесні, і влітку. Тільки тоді знаходимо інші причини”, – каже пані Алла.

Коли варто бити на сполох

Бувають випадки, коли і справді варто насторожитися. Так, наприклад, якщо людина не хоче ні з ким спілкуватися, будь-яка дрібниця призводить до пригнічення, зникає апетит, сексуальне бажання, і все це триває кілька тижнів – треба звертатися до лікаря, адже це і є справжня депресія.

“Вже доведено, що 90% тих, хто страждає депресією – жінки. Це пов'язано із гормональними особливостями організму. Лікарі переживають, що цієї осені випадків сезонної депресії буде особливо багато через бойові дії, які ведуться на сході країни. Там багато хлопців, за яких вдома кожного дня переживають дружини, мами, доньки, сестри, подруги… До цього додаються фінансові проблеми, з якими тепер зіштовхуються майже всі, якісь незгоди в родині чи неприємності на роботі. Це дуже потужні зовнішні фактор, через які кількість хворих зростає”, – розповідає психолог.

Оптимістичність, банани і шоколад!

Пані Алла запевняє: тим, хто підтримує здоровий спосіб життя, ніяка депресія чи навіть її тінь, не загрожує! Найкраща профілактика – це фізичні вправи, правильне харчування, прогулянки на свіжому повітрі. Лікувати поганий настрій можна бананами і шоколадом – у них багато серотоніну. А найголовніше – це оптимізм, адже людина, яка не засмучується через дрібниці, і вірить, що все буде добре, ніколи не страждатиме від депресії.

“Про Захід”


Про Захід