В Ужгороді презентували каталог та 13 фільмів про народних майстрів Карпатського єврорегіону

Опубліковано:





Сьогодні, 12 вересня, в Ужгороді представили каталог та відеофільм про народних майстрів та умільців Закарпаття та Саболч-Сатмар-Береґ області, розроблених в рамках проекту “сприяння розвитку народних промислів та місцевих умільців в Карпатському єврорегіоні HUSKROUA/1101/163.
Упорядник книги, директор Центру укрїнсько-угорського регіонального розвитку, Йосип Торпоі розповів, що вони хотіли побачити, яка зараз ситуація з народними ремеслами та умільцями в Закарпатті та Угорщині, зокрема дізнатися скільки наразі є таких майстрів,
Розподіли ремесел в каталозі розроблений по видам − від бісероплетіння до робіт із шкірою. Інформація розміщена на угорській, англійській, та українській мовах. Також у книзі є всі контакти, які дозволять кожному охочому зв'язатися з майстрами. Спочатку вміщені описи про українських, а потім про угорських умільців − 56 та 25 осіб відповідно.
“Думаю, що це є важливим кроком. Зокрема для того, аби ремеслами зацікавилася молодь, а також почали розвиватися народні промисли. Для останнього потрібний ринок, адже зараз доволі важко продати такі роботи. Тож потрібно зробити все для того, аби вони доступними. На нашому сайті також вміщена інформації про майстрів і там її навіть більше.”, − розповів Йосип Торпоі.
В каталозі репрезентовані народні умільці з усіх 13-ти районів Закарпаття. Найбільше майстрів у довіднику з Ужгородщини та Ужгорода, адже тут є коледж мистецтв та Художній інститут, де цьому вчать. Наступні найбільш представлені райони – Берегівщина та Виноградівщина.
Також, відзначив, Йосип Торпоі, в каталозі розміщена інформація про різноманітні центри народних промислів та ремесел в Закарпатті та Саболч-Сатмар-Береґ області.
“На жаль, не маємо від держави підтримки, яка б зацікавила майстра до активної роботи, адже він вкладає свої кошти і йому треба бачити якусь віддачу для подальшого розвитку. Крім того, було б добре, аби у нас на вихідних проводили ярмарки майстрів, які самі виробляють продукт, а не тільки тих, хто його в результаті реалізує”, − зауважила голова Закарпатського осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва Людмила Губаль.
Голова асоціації сільського туризму області Саболч-Сатмар-Береґ та член редакційної колегії каталогу Ганус Арпад відзначив, що і в Угорщині, і в Закарпатті факультативно викладають народні ремесла в школах − це мало. Треба ввести такі заняття на регулярний основі, аби в майбутньому таких майстрів було більше.
Журналістам продемонстрували міні-фільм про народного умільця з лозоплетіння із Ізи. Всього створено 13 таких фільмів про різних майстрів.

Про Захід


Про Захід