9 вересня 2014 року в обласному центрі Закарпаття на площі Театральній відбудеться мітинг-реквієм в пам'ять насильного виселення українців з етнічних земель Польським Комітетом Національного Визволення в 1944-1946 роках. Від депортацій, здійснених польською владою, постраждало понад півмільйона українців, тисячі з них загинули. Пам'ятну акцію проведе Ужгородська міська організація Всеукраїнського об'єднання “Свобода” разом із учасниками тих подій, їхніми нащадками. “Про Заходу” повідомиа прес-служба Закарпатської обласної організації ВО “Свобода”
Як відомо, 9 вересня 1944 року було підписано три міжнародних договори між Польським Народним Визвольним Комітетом та соціалістичними республіками України, Білорусі та Литви про евакуацію українського населення з території Польщі та польських громадян з території УРСР. Це стало підставою для виселення лемків зі своїх корінних земель і початком масових депортацій українців з їх етнічної території. Депортації тривали протягом 1944–1951 рр. і відбувалися із застосуванням методів державного терору, з брутальним порушенням прав людини та нації, цинічним нехтуванням принципів справедливості. На відміну від виселення поляків із Західної України, депортація українців з їх етнічних земель мала ознаки етнічних чисток.
Примусове виселення з прабатьківської землі є однією з найбільших несправедливостей, з якою може зіткнутися будь-яка людина. Депортації українців з українських етнічних земель супроводжувалися політичними репресіями, масовим терором з боку польських шовіністичних банд, спаленням українських сіл, нелюдськими знущаннями та жорстокими вбивствами тисяч безневинних. Понині ці події білою плямою в історії, не засуджені міжнародною спільнотою.
Угода мала таємну інструкцію виконання відповідно до домовленостей. Майже за два роки з корінних земель, що нині у складі Польщі, було депортовано 482 тисячі українців. Багато свідків тих подій проживають серед нас, які прагнуть доторкнутися до свого коріння, тих місць в Польщі, де колись проживали.
Мітинг-реквієм розпочнеться о 18.00. Запрошуємо всіх помолитися за душі загиблих і загалом схилити голову перед жертвами ще одної української трагедії ХХ століття.