Зміна курсу валют далеко не на користь гривні неабияк вплинула на вартість такого сегменту товарів, як побутова хімія. І якщо на пральне та мильне у 2010 році українці витрачали до 200 гривень на місяць, то цього року можна з упевненістю зазначати, що сума впевнено крокує у бік 500-гривневої купюри.
І якщо є багато товарів, від яких вдається відмовитися, як от кімнатні спреї для повітря чи вологі серветки для прибирання, то залишається категорія, яка скороченню не піддається. Це засоби для миття посуду, прання, протирання підлоги, звичайне мило та багато іншого.
"Про Заходу" вдалося поспілкуватися з господинями, які, аби скоротити свої фінансові витрати, оголосили війну магазинній хімії і знайшли їй хорошу, а головне – безпечну альтернативу.
Порошок для прання з господарського мила
90% пральних та миючих засобів, якими користуються українці, виготовлено на основі фосфатів, хлору, цеолітів, аніонних ПАР (поверхнево-активних речовин), продуктів нафтопереробки та ін. В розвинутих країнах засоби побутової хімії, що містять ці небезпечні для здоров'я людей речовини заборонені. Але у нас вони дозволені, а ми впевнені, що продукція, яка стоїть на полицях магазинів і рекламується по телевізору, найкраща і не може бути шкідливою, а тим більше небезпечною для нас.
Ужгородка Марія Кравз переконана – зробити безпечний та бюджетний рідкий засіб для прання може кожна господиня. " На один літр води я використовую 100 грамів дитячого господарського мила, його вартість близько 7-8 гривень, та 75 грамів кальцинованої соди, яку купую в магазина класу "економки". Як вода закипіла, додаю натерте на терці мило і соду, трохи чекаю і вимикаю. Можна додавати ефірні масла, результат від цього ще кращий і ароматніший. Фактично це прекрасний рідкий порошок, який добре відпирає плями і повністю безпечний. Ним я користуюся уже три роки і дуже задоволена" – зазначила пані Марія. Жінка за один раз варить близько 5 літрів засобу, цього їй вистачає на півроку. Якщо ефірних масел вдома немає, то вам доведеться таки витратитися на ополіскувач, який слід додавати під час прання.
Екостиль: гірчиця, сода і ефірні олії
Один з найнебезпечніших видів побутової хімії – засоби для миття посуду. Вони не особливо токсичні, але постійно, по декілька разів на день потрапляють в їжу з „чистих тарілок". Вже давно доведено, що вони важко відмиваються при митті посуду, навіть якщо ми по кілька разів омиваємо посуд проточною водою.
Відома "панянка з перцем" Ірина Міллер у житті обирає гірчицю і дбає про планету. "Років з 15-ти я мала багато проблем зі шкірою, екземи, алергії. Нещодавно відкрила для себе, що від популярного крему набрякає шкіра обличчя, такі наслідки знімали гормональними уколами. А тому я стала грінледі 🙂 Щодня шукаю шляхи гармонійного співіснування з природою, такий собі еко-лайф. Щодо заощадження це теж важливе питання, оскільки як мамі в декреті, на 860 грн із двома хлопаками 9-ти років та 7-ми місяців не дуже розженешся за дорогими засобами. З іншого боку – дорогі, не значить, що вони чи їхнє виробництво не загрожує нашій еко-системі на планеті Земля і мені як алергетику теж. Тому мій вибір під час миття посуду – гірчиця. Вона має чудові дезинфікуючі властивості, не шкодить екології, відмиває прекрасно з гарячою водою жирні масляні сковорідки. Це простий, зручний і безпечний спосіб мати чистий посуд за невеликі гроші. З популярної на кухні содою я не мала таких успіхів, хоч і її десь по десь використовую".
Ще одна грінледі Наталія Фельбаба-Ковач сімейний затишок рятує ефірними оліями. Їх вона використовує під час вологого прибирання. " Підлогу я мию так – тепла вода з ефірною олією чайного дерева, яке має антибактеріальні, противірусні, протигрибкові властивості. І запах мені подобається. Усього кілька крапель олії на відро води і все. Можливо таким розчином можна протирати і меблі".
Мило власними руками: до чого слід бути готовим майбутнім миловарам
Олена Булина – відомий на усе місто миловар. Просте хобі жінка зуміла перетворити у додатковий заробіток. "Ідея варити мило прийшла в голову, коли я сиділа в декретній відпустці. Тоді на мене напав творчий голод, хотілося щось робити своїми руками. Чому саме мило – поняття не маю. Дома миємося, звичайно, тільки моїм милом, для прання все ще купую (в планах розробити щось самій, коли буде вільний час). На чому намагаюсь не економити – на їжі та на косметичних засобах" – розповіла Прозаходу Олена. Миловар розповіла, що самій робити мило дешевше, але 1-2 шматки не звариш, адже мусиш закупити хоча б 6 видів олій, луг, інвентар, посуд, ну і вивчити технологію. " Робота з лугом небезпечна, потрібен окремий посуд з пластику чи скла, а також блендер. Усе це не можна потім використовувати для приготування їжі. Далі – вибір правильного рецепту. Це дууууже важливо. Неправильно зварене мило – небезпечне. Якщо в милі залишиться надлишок лугу, який не пішов на омилення, це спричинить подразнення шкіри. А от при роботі з лугом, якщо не дотримуватися техніки безпеки, можливі опіки, які дуже небезпечні" – зазначила Олена. Чимало уваги слід приділити й одягу – маска, гумові рукавиці, халат, респіратор.
Ну і технологія – потрібно дуже все ретельно вивчити, нюансів купа, і не завжди можна вірити рецептам з Інтернету, краще проконсультуватися у професіоналів.
Лайфхаки від китайців
Різноманітні губки та ганчірки заполонили чи не усі прилавки магазинів, і головний лозунг "ідеальна чистота без побутової хімії" не тільки привертає увагу, а й змушує купити та випробувати. Однак звички залишаються сильнішими, і наші господині продовжують мити вікна ганчірками з мікрофібри, і додатково користуватися хімічними розпилювачами. А даремно, переконує ужгородка Злата Мікрюкова. " Вікна і дзеркала я вже років 10 мию лише мікрофібровими ганчірками для миття вікон. Без хімії, лише вода.
Останній перед тим раз мені вітер заніс розпилений засіб в очі, то я ходила з червоними очима як кролик декілька днів Відтоді – лише вода" – розповіла Злата. Ще один лайфхак господині – меламінові губки. Вони чудово очищають найрізноманітніші поверхні, разом з тим не псують і не дряпають їх. Всього одна губка здатна очистити близько 10 квадратних метрів кухонних поверхонь. " Я використовую меламінові губки для плити, ванни, плитки, звичайно без додаткової хімії. Посуд ними не мию " – зазначає господиня.
Варто зазначити: існує усталена думка, що губка токсична з-за свого складу. Незважаючи на те, що вона не викликає алергії і не подразнює шкіру, потрібно бути обережними, використовуючи меламінові губки. Інструкція, яка йде в комплекті з кожним екземпляром, попереджає про те, що не потрібно мити губкою речі, які в подальшому будуть контактувати з їжею.
І ще один популярний засіб – бамбукові серветки, їх рекомендує ужгородка Лариса Воєводина. "Вони легко відмивають навіть найбрудніший посуд. Опісля цього серветку необхідно випрати звичайним господарським милом. Якщо посуду багато – прати доведеться декілька разів, однак жодної хімії застосовувати не доведеться".
Радимо і вам спробувати лайфхаки закарпаток, заощадити сімейний бюджет і зберегти екологію.
Вікторія Жуйко для "Про Заходу"