Якою буде більшість в Ужгородській раді?

Опубліковано:

Найближчими днями має відбутися установча сесія Ужгородської міської ради, з якої розпочнуть свою роботу новообраний міський голова Богдан Андріїв та депутатський корпус. На сесії депутати та голова мають скласти присягу та найімовірніше обиратимуть секретаря Ужгородської міської ради. Однак найнагальнішим питанням порядку денного по суті буде створення коаліції в раді. Зрештою, від цього аспекту залежатиме і кандидатура секретаря та заступників, і загалом подальша робота ради. 

Оскільки до міської ради пройшли представники аж 9-х політсил, на формування коаліції впливатиме багато факторів та, насамперед, результати домовленостей між партіями. 

Нагадаємо, до Ужгородської міської ради пройшли такі партії: “Відродження” – 9 представників, “Патріот” – 5, БПП “Солідарність” – 5, ЄПУ – 3, “Батьківщина” – 3, “Наш Край” – 3, “Єдиний Центр” – 3, “Самопоміч” – 3, КМКС – 2. Саме через таку “строкатість” політсил, які представлені в раді, процес створення коаліції може виявитися зовсім непростим. 

“Про Захід” звернувся до представників партій та політичних експертів для того, аби дізнатися, яким вони бачать формат коаліції у новій міськраді. 

Василь Лемакдоктор юридичних наук, професор УжНУ: “Якою буде робота новообраної Ужгородської міської ради? Загадувати складно. Найперше хотів би відзначити два моменти результатів виборів. В Ужгороді вони не схожі на результати загалом у області, інколи – кардинально. З іншого боку, рекордна кількість суб'єктів розділила мандати депутатів міськради, що ускладнює політичні домовленості, однак, не робить їх неможливими. Впевнений, що кількість фракцій не буде дорівнювати кількості партій, що делегували до ради своїх представників.

На відміну від обласної і районних рад, тут не буде виборів голови ради – її очолює міський голова, вже обраний територіальною громадою. Тому технологічно буде легше сконсолідувати депутатів навколо інституту міського голови. Цьому буде сприяти і те, що політична приналежність міського голови співпадає з партією – переможцем у ході виборів до міської ради. Іще одне важливе – опонувати міському голові й сформованій навколо нього більшості буде практично нікому в силу надмірної фрагментації депутатів. 

Чи буде це сприяти роботі міськради і чи буде вона відповідати очікуванням громадськості – покаже час. Міськрада, виконком і, звісно, міський голова мусять показати нові механізми і зразки відкритості в підготовці і прийнятті рішень. Час покаже, чи буде це зроблено”. 

Михайло Шелемба – кандидат політичних наук, викладач кафедри країнознавства УжНУ: “Реальний склад  Ужгородської міської – ради 36 депутатів, до якої потрапили 9-ть політичних сил, це свідчить про суттєву партійну роздробленість ради. Коаліція буде формуватися навколо політичної партії “Відродження”, представником якої є мер міста і яка має найбільшу кількість депутатів – дев'ять. Формування більшості в Ужгородській міській раді може відрізнятися від тих тенденцій, які ми можемо спостерігати в Закарпатській обласній раді. В Ужгороді ми можемо побачити досить широку більшість, яка в залежності від питань висунутих на голосування може змінюватися, головним питанням хто буде секретарем Ужгородської міської ради, а ним може стати представник БПП “Солідарність” або ВО “Батьківщини”.

 

Новообраний голова Ужгородської міської ради Богдан Андріїв, від якого найбільшою мірою і залежатиме формування більшості в міськраді, виявився не надто багатослівним: “Я хочу працювати з усіма політсилами, після першої сесії поспілкуємось!”Сергій Шанта – ВО “Батьківщина”: “Особисто я та політична партія ВО “Батьківщина” хочемо бачити діяльність Ужгородської міської ради такою, яка принесе зміни в місті Ужгород на краще та комфортніше життя. Відповідно раджу іншим політичним силам відкинути будь-які політичні амбіції і працювати над завданнями, які піднімає громада. Вже давно пора навести порядок в нашому місті, воно повинно бути охайним, із гарними зеленими зонами, дороги мають бути не гіршими як в Європі, діяльність комунальних підприємств має бути ефективною, без проявів бюрократії, досить вимагати від людей гроші за ті послуги, які насправді не надаються і т.д. А хто саме складе більшість у міській раді –  стане відомо згодом, поки що, на жаль, ці процеси затягуються. 

“Про Захід” звертався за відповідним коментарем і до ректора УжНУ, Володимира Смоланки (партія Єдиний Центр), однак виявилося, що Володимир Іванович прийняв рішення скласти депутатський мандат через робочу зайнятість. 

Андрій Риба – депутат від БПП “Солідарність”: “Ситуація наразі така, що багато що залежить саме від мера. У зв'язку з тим, що кожна партійна група наразі веде перемовини з міським головою щодо посад секретаря міської ради, голів комісій, членів виконкому, заступників тощо. Ми ж, однозначно, націлені на конструктивну роботу в раді. Так, хотіли б працювати в більшості, але виключно в тій, яка працюватиме на користь Ужгорода – відкрито і прозоро. Зокрема, оприлюднюватиме проекти рішень у зазначений законом термін, публікуватиме всі прийняті рішення, не провадитиме якісь оборудки чи сумнівні схеми. Втім, саме мер обере більшість і залишається питання чи будемо там ми. Зрештою, не факт, що коаліція, яка буде сформована до першої сесії, залишиться такою й надалі.  

Цілком можливий варіант, що за посаду секретаря відбудеться ситуативне голосування, а до наступного засідання розстановка сил знову переформатується. Втім, якщо така більшість (правильна) не буде сформована, ми готові до роботи і в опозиції. Але наперед забігати не варто. Попередньо, сесія в четвер об 11.00.  Чекати вже не довго”. 

Лариса Романюк, Про Захід

Про Захід