Василь Губаль про адміністративно-територіальну реформу: наш “перспективний план” – це інтереси громади

Опубліковано:

На Закарпатті триває обговорення перспектив адміністративно-територіальної реформи. У середу, 17 червня, в Іршаві на базі РДА відбулася розширена нарада з питань стану реалізації в області положень Закону України „Про добровільне об'єднання територіальних громад”. Участь у зібранні взяли голова ОДА, представники обласної ради, керівники обласних департаментів, представники місцевого самоврядування – депутати різних рівнів, міські і сільські голови, їхні заступники, громадськість.

Маючи слово перед присутніми, керівник області наголосив: у контексті реформи ідеться і про певні новації стосовно формування бюджетів, громади матимуть більше можливостей розпоряджатися власним ресурсом. Чи не в першу чергу ідеться про дороги – зібрані кошти в громадах можна буде за їхнім рішенням спрямовувати на ремонти і будівництво шляхів. Законодавство зараз зазнає певних змін у контексті реформи, зокрема, райавтодори пропонують прийняти в комунальну владу районів, а облавтодор, відповідно, області. Тобто, господарювання відбуватиметься без участі вищої влади. Також керівник краю акцентував на тому, що слід розвінчувати міфи, якими нерідко лякають людей. “По-перше, жодне село не втратить свій статус! І взагалі стосовно об'єднань – якщо ви приймете рішення, ми будемо раді спільно рухатися до змін на краще і діяти в нових умовах. Але якщо громада не хоче приймати рішення про об'єднання – її ніхто не буде примушувати і не примушує зараз. Разом з тим вважаю – коли громада побачить перспективи в тих, хто об'єднався, й те, що вони що матимуть розвиток – будуть мати змогу вирішити і собі”. “Більше того, не є догмою і перший перспективний план, який склав кожен район. Детальніше вивчивши методику, керівники на місцях переконалися, що, наприклад, необов'язково створювати через об'єднання три громади, а можна, дослухаючись до думки сіл, і, скажімо, дев'ять. Власне, наш “перспективний план” – це саме інтереси громади, інтереси закарпатців!”, – сказав Василь Губаль. Тож він зазначив, що об'єднання мають відбуватися саме з огляду на потреби жителів – “Хочу, щоби всі зрозуміли й таке: ніхто не дозволить об'єднувати села “під когось”. Тільки – для людей!”. А також нагадав: реформа потрібна для того, щоби на місцях мати більше можливостей,  самим розпоряджатися власним ресурсом і менше залежати від рішень у столиці – адже кому, як не громаді, краще знати, як їй розвиватися.

Під час тривалої дискусії за участі представників місцевого самоврядування йшлося про конкретні аспекти змін, які відбудуться через об'єднання громад. Ба більше – гостру потребу цих змін. Ідеться і про краще господарювання в соціальній сфері. До прикладу, голова ОДА зазначив: зараз у районах маємо великі школи І-ІІІ ступенів, які недоукомплектовані, і водночас у присілках діють школи, де навчаються 10 дітей і ці заклади не надають належної якості освітянських послуг. А адміністративно-територіальна реформа дозволить якісно розподілити ресурс.

Запрошуючи присутніх до дискусії, керівник області наголосив: “Упевнений, що все Закарпаття може згуртуватися, порадитися, і наважитися на консолідоване рішення – на користь громади нашої області. Проводимо загальнозакарпатську дискусію. Зауважу: перспективні плани, які подали райони – це не догма, а лише напрямок руху. І хотів би щоби ми повели мову про реалії. Й у першу чергу готовий почувати вас – людей на місцях. А місцеву владу закликаю якісно і активно працювати інформаційно – люди повинні знати, про що йдеться у реформі, знати перспективи об'єднання і методику, переваги, які отримають громади”. Після виступів представників Офісу реформ в Закарпатській області (до речі, ця структура готова надати представникам кожного громади детальні роз'яснення) спілкування триває в форматі виступів, запитань і відповідей, діалогів і обговорення в деталях – від адміністративних і до фінансових аспектів теми. Як повідомив керівник краю, подібні масштабні дискусії відбуватимуться і в інших районах. Наступну обласну нараду стосовно адміністративно-територіальної реформи заплановано провести у Берегівському районі. Повідомивши це, керівник області вкотре звернувся до представників влади, місцевого самоврядування, наголошуючи також і на потребі абсолютної прозорості процесів реформи: “Ще раз закликаю вас – ідіть до людей і говоріть з ними, відповідайте і пояснюйте! Лише через діалог і порозуміння досягнемо змін на краще!”, – сказав Василь Губаль.

Прес-служба Закарпатської ОДА

Про Захід