Державне фінансування партій обійдеться кожному українцю в 10 гривень 30 копійок

Опубліковано:

Сьогодні, 15-го червня, в Ужгороді у ректораті УжНУ відбулося засідання круглого столу “Державне фінансування партій − як покласти край політичній корупції”. На заході пройшло про запровадження механізму державного фінансування політичних партій. 

Як зазначив експерт Центру політичних студій та аналітики Віктор Таран, запровадження державного фінансування партій дозволить зберегти мільярди бюджетних коштів. 

Також на передодні виборів представник політичних сил не матимуть потреби бігати по бізнесменам, шукаючи кошти, принижуватися і йти на компроміси.Фінансування може бути пряме − доступ до виступів у комунальних об'єктах, доступ до комунальних ЗМІ тощо. Та непряме − надати партіям певний фінансовий компенсатор від під час виборчої кампанії.  

“Часте питання: якщо не зробимо гарний контроль за використанням коштів, то частково бізнесмени будуть продовжувати фінансування. Ми йдемо за досвідом Польщі: кожні три місяці будуть здаватися звіти партії. Якщо будуть порушення, то передбачене покарання. Зокрема, в Польщі можуть анулювати результати виборів, або взагалі ліквідувати свідоцтво та саму партію”, − відзначив експерт.

Як пояснив Віктор Таран, якби щорічне державне фіксування політичних партій було запроваджене з 1-го січня 2015-го року, то його загальний обсяг становив би 441216419 гривень. Або по 10 гривень 30 копійок з кожного громадянина України, що, за словами експерта, невелика ціна за те, аби політичні партії працювали на народ. Адже тільки збитки за справою “Укрнафти”, яку депутати ніяк не можуть повернуть під контроль держави, прокуратура оцінює в 640 мільйонів гривень. 

За словами Дарії Тихонової − голови центру громадянської активності “Результат”, концепція, з якою працюють експерти передбачає право на державне фінансування не тільки для парламентських партій, але й тих, що набрали значний рівень підтримки громадян, але не подолали прохідний бар'єр. Зокрема, до категорії фінансованих можуть потрапити партії, що набрали на останніх виборах принаймні на один, або два відсотки менше ніж ті, що пройшли до парламенту. Це дозволить розвиватися молодим партіям. 

Такі партії отримають кошти у двох формах: Щорічне фінансування статутної діяльності, не пов'язаної з участю у виборах. Та часткове відшкодування витрат на передвиборчу агітацію. Натомість забороняється фінансування партій від незареєстрованих громадських об'єднань, з доходів від цінних паперів, від державних чи комунальних підприємств та від постачальників робіт, товарів і послуг за бюджетні кошти. 

Наразі всі європейські країни мають аналогічний досвід фіксування партій державою, окрім Андорри, Мальти, Білорусії і Швейцарії.

Після презентації концепції на заході відбулася дискусія на тему державного фіксування партій за участі політологів, представників політ сил, депутатів та науковців. 

“Про Захід”

Про Захід