В Ужгороді вшанували пам'ять закарпатського будителя

Опубліковано:





 30 березня минуло 150 років із дня смерті закарпатського будителя.
Цю річницю у Закарпатській обласній універсальній науковій бібліотеці імені Федора Потушняка вшанували меморіальним літературним вечіром “Будитель нашого сумління”, –
пише Медіацентр УжНУ. 

Наразі постаттю Олександра Духновича громадськість цікавиться мало, проте до 210 річниці з дня народження ужгородський журналіст і письменник Олександр Гаврош видав книгу “Загадковий Духнович” (2013 р.), а нині, до 150-річниці з дня смерті будителя, презентували ще одне науково-популярне дослідження – “Олександр Духнович. Сходинки в безсмертя” Дмитра Федаки.

Під час акції пан Дмитро Федака розповів про специфіку та особливості книги. Видання побудоване у формі розділів – сходинок, які відображають усі напрями роботи великого будителя Закарпаття – від біографічної, через освітянську, духовну, творчу, журналістську, громадянську, наукову до бібліографії, безсмертної спадщини Олександр Духновича. Дмитро Федака наголосив на тому, що “Книжиця читальная для начинающих”, видана у 1952 році стала одним з перших букварів на Україні, адже буквар Шевченка з'явився за десять років по тому, а “Хліб душі” перевидавався багато разів і був чи не у кожній родині.

Постаті Олександра Духновича присвячено й кілька сучасних художніх творів – два драматичні твори – “Віват, імператор” Петра Ходанича та “Люб'язніший приятель” Олексадра Гавроша, драматична поема Василя Густі. Уривки з цих творів Василь Густі та Петро Ходанич зачитали на літературному вечорі.

Вшанувати постать відомого будителя прийшли і відомий науковець Іван Сенько, голова ЗОО НСКУ Михайло Делеган та інші.

Наприкінці вечора модератор акції професор Сергій Федака резюмував, що нині постать малопопулярна серед широкої громадськості, проте це не зменшує її важливості в історії Закарпаття. Тому треба творити активніший культурний менеджмент, вважає професор.

До слова, перед літературним вечором Владика Мілан відслужив панахиду за отцем Олександром Духновичем у дерев'яній Благовіщенській греко-католицькій церкві Ужгорода.

 


Про Захід