Чи шкідлива соя для жінок і чи може спричинити рак?

Опубліковано:

Соя містить сполуки ізофлавони, які є природними естрогенами. Через це існують побоювання, що вона може спричинювати рак молочної залози, а також рак простати у чоловіків. Чи це справді так?

Чим корисна соя?
Якщо в азійській кухні сою вживають в їжу протягом тисячоліть, на заході вона стала відома лише 60 років тому.

Сьогодні на полицях супермаркетів можна знайти чимало продуктів з неї: соєве молоко, гамбургери та інші замінники м’яса на основі сої. Не кажучи вже про традиційні страви із сої, як-от тофу, темпе, місо та соєвий соус.

Дослідження показують, що дієта на основі сої знижує ризик серцевих захворювань. Оскільки вона містить білок, ненасичені жирні кислоти, вітаміни групи В, клітковину, залізо, кальцій та цинк, соя стає дедалі більш популярним на заході замінником м’яса.

Побоювання щодо вживання соєвих продуктів
В основі цих страхів – унікально високий вміст в сої ізофлавонів – натуральних сполук, які мають властивості естрогену. Це жіночий статевий гормон, який зв’язується з рецепторами естрогену в організмі і може стимулювати ріст деяких видів раку молочної залози.

Хоча вчені протягом останніх кількох десятиліть уважно досліджують вплив ізофлавонів на організм, але відповідь на те, чи можуть вони сприяти розвитку раку, неоднозначна.

Результати досліджень показують, що соя радше захищає організм від раку, але чому саме – точно не відомо.

Неоднозначність питання
Утім, надзвичайно проблематично визначити переваги саме сої, якщо такі, дійсно, є.

Сою часто вживають замість червоного м’яса ті, хто дотримується здорового харчування.

Якщо соя, дійсно, знижує ризик раку молочної залози, це може бути тому, що ізофлавони посилюють апоптоз. Це – генетично запрограмований механізм, який спонукає клітини з пошкодженою ДНК самознищуватися, якщо вони не можуть відновити її.

Коли цього не відбувається, пошкоджені клітини можуть перетворитися на рак.

Підсумки
“Попри суперечливі результати досліджень, які ми отримуємо протягом багатьох років, ми переконані, що соя запобігає розвитку окремих форм раку”, – каже авторка дослідження Кетрін Епплгейт з Іллінойського університету.

Користь сої також залежить від способу, яким ми вживаємо її в їжу. Вміст ізофлавонів вище в непереробленій сої, наприклад, у бобах едамаме, ніж у соєвому молоці або інших видах переробленої сої.

За більш детальною інформацією звертайтеся в Закарпатська Ендоклініка, що розташована за адресою: м.Ужгород,вул. Л.Толстого 27А.

Про Захід