Безпека на дорозі – тема міжнародного дитячого табору у Ніредьгазі (Фото)

Опубліковано:

Мало який локальний відділ державної установи в Україні може похвалитися такою тривалою міжнародною дружбою. 19 років поспіль об’єднує правоохоронців Закарпаття із угорськими колегами – управлінням поліції Саболч-Сатмар-Березької області, яка межує з нашим краєм. І дружба ця починається з дітей поліцейських обох країн, які щороку разом відпочивають у Міжнародному таборі дорожнього руху. Крім українських та угорських, там також навчаються та оздоровлюються румунські підлітки – відповідно діти правоохоронців з прикордонного румунського повіту Сату Маре.

Українську групу до Ніредьгази супроводжувала спеціаліст сектору міжнародної поліцейської діяльності ГУНП Закарпатської області Тетяни Улиганич.

«Цей табір є прекрасною можливістю для наших дітей перейняти європейський досвід безпеки руху, – розповідає пані Тетяна. – Ми відпочивали у Ніредьгазі тиждень. Щороку організатори готують для гостей дуже насичену та цікаву програму. Цього разу у мальовничій місцевості Шошто на дітей, чекав, як відпочинок, так і корисне навчання. Кожну групу супроводжували по двоє дорослих працівників поліції з трьох країн, котрі знають угорську мову та можуть виступити перекладачами. Однак наші діти швидко здружилися і без перекладачів – далося взнаки вивчення англійської мови у школах».

Дітям поліцейських та прикордонників, звісно, було цікаво подивитися на те, як працюють колеги їхніх батьків у країнах ЄС. Тож у гості до учасників табору приходили і працівники спецпідрозділу угорської поліції, які провели показові виступи, і пожежники, котрі дали можливість дітям на годину спробувати себе у цій професії, і працівники кінологічної служби зі своїми чотирилапими помічниками. Один день учасники табору провели у лісі, де для них підготували уроки з вивчення топографії, орієнтування на місцевості, дали постріляти з лука, розповіли про ліс та тварин, котрі у ньому проживають. Наступного дня дітей запросили на ферму, де дозволили покататися на конях, оглянути, як працює господарство, приготувати обід на відкритому вогнищі. Також кілька разів дітлахи побували в ніредьгазькому аквапарку, відвідали зоопарк. Ввечері для них організовували тематичні заходи, як, наприклад, національні дні, коли вони мали представити закордонним друзям свою країну, її традиції, їжу, пісні або танці.

Однак наскрізною темою всіх таборових днів все ж була безпека на дорозі. Угорська поліція приділяє велику увагу питанню захисту дітей на дорозі, має навіть спеціальний комітет із запобігання нещасних випадків серед дітей. Європейський досвід показує, що профілактика дуже ефективна. У тій же Угорщині, на щастя, випадки, коли діти гинули, бо перебігали дорогу у недозволеному місці чи на червоне світло світлофора – поодинокі. Відповідальні пішоходи та велосипедисти – це вихована роками культура, і те, до чого повинні прагнути і ми. Так, навіть наші супроводжуючі особи відзначали, що учасники табору з України дуже програвали дітям з Угорщини та Румунії у рівні знань щодо безпеки на дорогах.

«Дітей у країнах ЄС буквально з садочку навчають правилам безпеки, тож вони більш дисципліновані на дорозі, знають правила руху на велосипедних доріжках тощо, – веде далі спеціаліст сектору міжнародної поліцейської діяльності ГУНП Закарпатської області Тетяни Улиганич. – А звідки ж нашим дітям знати, як правильно їздити велосипедними доріжками, якщо у нас тих доріжок просто немає? Так само менше знали наші діти про правила надання першої медичної допомоги. Тож вони уважно слухали і навчалися новому. Я переконана, що це був для дітей наших правоохоронців дуже корисний досвід. Що, приїхавши додому, вони і самі більше знатимуть, і друзів своїх навчать, і вже ставши батьками, ніколи не потягнуть своїх дітей через перехрестя на червоне світло, як це нині часто роблять деякі безвідповідальні дорослі».    

Загалом як куратори, так і діти, і їхні батьки дуже задоволені тим, як минув ХІХ Міжнародний табір дорожнього руху. Такий відпочинок у поєднанні з новими корисними знаннями зробив це літо для 20-ти малих українців справді незабутнім. Цікаво, що чимало з них знайшли собі в сусідніх країнах нових друзів, з  яким продовжують активно спілкуватися у соцмережах. А закарпатська поліція та прикордонники вже отримали на наступний рік запрошення для дітей своїх співробітників відвідати ювілейний, двадцятий, Міжнародний табір дорожнього руху – аби спільно продовжити виховувати у молодого покоління культуру безпечної поведінки на дорогах.

Для довідки: Цьогоріч участь у ХІХ Міжнародному таборі дорожнього руху в угорській Ніредьгазі взяли 20 українських дітлахів віком від 10 до 14 років. Серед них були десять дітей поліцейських із Закарпаття, Донеччини та Луганщини, і стільки ж дітей прикордонників Чопського та Мукачівського прикордонних загонів.

Тетяна ЛІТЕРАТІ, «Про Захід»

Про Захід