Безпечне поводження зі зброєю: що ми маємо знати на випадок загострення ситуації

Опубліковано:

В Україні – війна, а це означає, що зброї навколо усіх нас є дуже багато, особливо це стосується територій, де відбувалися бойові дії. Закарпаття до таких не належить, але хтозна, як у майбутньому може скластися ситуація й куди нас життя закине завтра. Саме тому кожен українець має володіти хоча б елементарними знаннями та базовими навичками безпечного поводження зі зброєю – вирішили у волонтерському штабі «Українська команда» Закарпаття й організували в Ужгороді відповідний тренінг.

Варто зазначити, що це – вже не перший тренінг, який проводить від початку повномасштабної війни волонтерський штаб «Українська команда». Кілька місяців тому ужгородців запрошували взяти участь у практичному занятті з надання першої домедичної допомоги. Захід був безкоштовним, його проводили сертифіковані фахівці зі «Швидкої допомоги».

«Незабаром ми запросимо мешканців міста на ще одне дуже цікаве заняття – тренінг із психологічної допомоги, який буде корисним, у першу чергу, вимушеним переселенцям, котрі покинули небезпечні території й переселилися на Закарпаття», – розповів «Про Заходу» керівник волонтерського штабу «Українська команда» в Закарпатській області Віктор Погар. І додав, що партнером у проведенні цих заходів виступає благодійний фонд «Велике українське братерство – Україна та світ».

Цього ж тижня волонтерський штаб оголосив реєстрацію на безкоштовний тренінг, де можна було отримати базові знання з безпечного поводження зі зброєю та дізнатися, як цивільні повинні поводитися під час різних ситуацій в умовах війни. Бажаючих взяти участь у першому занятті виявилося небагато – близько 15 осіб (більшість із них – жінки), однак за наявності нових заявок його будуть повторювати, адже тема поводження зі зброєю є дійсно дуже актуальною нині. Тим більше, що почути про безпечне поводження з нею можна від справжнього фахівця цієї справи – голови закарпатського осередку Федерації практичної стрільби, керівника спортивно-стрілецького клубу Віталія Пуги.

Пан Віталій розділив тренінг на три частини, розповівши про пістолети, гладкоствольну рушницю та нарізний карабін. Теорія змішувалася з практикою, кожен із учасників міг навчитися правильно тримати зброю, заряджати її, цілитися, міг попрактикувати правильну стійку під час стрільби. Єдине, що залишилося – власне спробувати вистрілити, однак організувати стрільби, як пояснив інструктор, наразі є не можливим, в умовах воєнного стану тири змушені були закритися. Говорили й про чотири основні правила безпечного поводження зі зброєю: завжди ставитися до зброї, як до зарядженої; перед тим, як зробити постріл, перевірити, що знаходиться перед мішенню і поза нею; не направляти зброю туди, куди не хочеш стріляти; вказівний палець ставити на спусковий гачок лише тоді, коли хочеш зробити постріл. Ці правила стосуються усіх видів зброї і всі стрільці зобов’язані їх дотримуватися, аде написані вони були, як зауважив інструктор, людською кров’ю. 

Присутні на тренінгу жартували: «Тепер точно готові, в разі чого, зустріти ворога». Однак Віталій Пуга швидко розвіяв ці сподівання, звернувши увагу на правила поводження цивільного населення під час бойових дій.

«Якщо ви – цивільна особа, я раджу вам утримуватися від будь-яких дій зі зброєю», – сказав він. Наприклад, якщо ви йдете вулицею (неважливо, чи це на безпечній території, чи у «сірій» зоні, чи в зоні, де ведуться бойові дії) й побачили покинуту кимось зброю, не треба в жодному разі піднімати її або забирати собі додому «про всяк випадок». На контрольованій території найкращим рішенням буде зателефонувати поліції й повідомити про знахідку. У зоні ж бойових дій тримати зброю в руках – смертельно небезпечно, адже той, хто тримає зброю, автоматично стає учасником конфлікту. «Ви можете стати мішенню з обох сторін, бо ніхто не буде ідентифікувати вас, як свого. Ви – без розпізнавальних знаків, ви – без знань, ви – без певної цілі. Утримайтеся від необдуманих вчинків, не чіпайте зброї, а просто тікайте з лінії вогню у безпечне місце», – пояснював інструктор.

Дуже нерозумними вважає Віталій Пуга і дії декотрих українців, котрі під час обстрілів виглядають у вікно і знімають на камеру телефону, що трапилося. Так, такі відео є цікавими і наочними, але за них людина може поплатитися життям.

«Якщо ви перебуваєте у квартирі і почули постріли чи звуки вибухів, не треба відкривати вікно і виглядати, намагаючись щось роздивитися чи зняти на камеру телефону. Якщо відбуваються бойові дії, вас можуть ідентифікувати, як мішень, як ворога», – розповів він.

Так само нерозумними інструктор вважає інші дії, які часто можна було побачити на початку повномасштабної війни – спроби спротиву ворогу, намагання зупинити військовий транспорт, поговорити з людьми у камуфляжі. Віталій Пуга каже:

«Спілкуватися із озброєними людьми – категорично заборонено. Якщо йдете по місту і бачите озброєних людей у камуфляжі, не треба підходити і виясняти, хто вони такі чи задавати інші питання. Не треба знімати колони техніки та дії ворога. Цивільні особи мусять сховатися у безпечному місці й довірити військові справи армії».

У підсумку можна сказати, що цивільні особи повинні займатися своїми цивільними справами. Однак мінімум знань щодо безпечного поводження зі зброєю ніколи не завадять (а тим більше, під час війни). Тож якщо ви бажаєте взяти участь у такому тренінгу особисто або маєте інші питання стосовно цього чи інших заходів волонтерського штабу, телефонуйте: 095 447 39 35.

«Про Захід»

Про Захід