Апеляційний суд позбавив закарпатку батьківських прав щодо двох малолітніх синів

Опубліковано:

Закарпатський апеляційний суд не погодився з рішенням Рахівського районного суду від 13 квітня 2022 року, яким позивачу відмовлено у позбавленні батьківських прав матері щодо двох її малолітніх дітей.

У червні 2021 року чоловік звернувся з позовом до колишньої дружини – матері їх спільних дітей – про позбавлення батьківських прав. Позов мотивовано тим, що із липня 2012 року по вересень 2016 року сторони перебували у шлюбі, в якому народилося двоє синів. Під час розлучення спорів щодо місяця проживання дітей у сторін не було – вони залишилися з батьком і наразі проживають на Вінниччині та перебувають на його утриманні. З моменту розлучення мати не приймає ніякої участі у житті, матеріальному забезпеченні та вихованні своїх синів, жодного разу не цікавилася їхнім життям і фактично залишилася для дітей чужою людиною.

Рішенням Рахівського районного суду від 13 квітня 2022 року у задоволенні позову було відмовлено. Свою позицію суд мотивував тим, що позивач не довів свідоме ухиляння матері від виконання обов’язків щодо виховання та утримання дітей.

Закарпатський апеляційний суд скасував відмовне рішення суду першої інстанції та позбавив відповідачку батьківських прав.

Постанова суду мотивована тим, що, відповідно до матеріалів справи, діти проживають з батьком та перебувають на його утриманні. Відповідачка після розірвання шлюбу із позивачем проживає окремо від дітей. З того часу вона не піклується про фізичний і духовний розвиток дітей, не спілкується з дітьми, у тому числі по телефону, не бере ніякої участі в їх утриманні. Жінка жодного разу не сплатила аліментів, стягнутих з неї судом у 2016 році, у зв’язку з чим сума заборгованості станом на 1 травня 2022 р. склала майже 135 тисяч гривень.Як було встановлено судом, відповідачка зареєстрована і проживала у селі на Рахівщині. Проте наразі її фактичне місце проживання і перебування невідоме.

Згідно з характеристикою, наданою старостою села, мати дітей схильна до вживання алкоголю.

Отже, за обставинами цієї справи, позивачем доведено необхідність застосування такого крайнього заходу щодо колишньої дружини, як позбавлення її батьківських прав щодо дітей.

За попередніми даними, минулого року Закарпатський апеляційний суд переглянув 12 рішень місцевих судів у справах, що стосуються позбавлення батьківських прав. Аналіз цієї категорії справ свідчить, що з позовом про позбавлення батьківських прав до суду звертався як правило один із батьків (у 6-ти випадках – колишня дружина, у 2-х – колишній чоловік), у 2-х випадках – орган опіки  і піклування. Окрім того, в одному випадку ініціатором позбавлення матері прав щодо сина виступив дідусь дитини, ще в одному – неповнолітній син просив позбавити батьківських прав свого батька. 

Пресслужба Закарпатського апеляційного суду

Про Захід