На підставі аналізу товаросупровідних документів, коли у митників є обґрунтована підозра щодо можливого вчинення правопорушення, на адресу іноземних контрагентів направляються запити для отримання уточнюючих відомостей для встановлення законності переміщення вантажів на територію України.
За січень-червень 2024 року на адресу митних органів та інших установ іноземних держав направлено 36 запитів щодо підтвердження можливих фактів митних правопорушень. На підставі отриманих відповідей порушено 35 справ про ПМП на загальну суму 24,5 млн. грн.
В основному порушення митних правил були пов’язані з поданням митному органу документів, що містять неправдиві відомості. Зокрема, що стосується найменування, кількості та вартості товарів, які ввозилися на митну територію України. У такий спосіб ділки прагнуть завезти побільше імпортного товару в обхід повної сплати податків.
Приміром, на підставі отриманої відповіді від італійських колег, посадовці управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил запровадили справу щодо незаконного переміщення товару «вироби з натурального каменю», вартістю понад 2,3 млн. грн.
Також були факти, коли у товаросупровідних документах вказувалися не існуючі чи-то фірми-відправника, чи-то одержувача товарів. У таких випадках складаються протоколи про порушення митних правил за ч.1 статті 483 Митного кодексу України. Санкції передбачають не лише накладення штрафу в розмірі від 50 до 100% вартості товарів, а й їх конфіскація.
Серед предметів правопорушення – здебільшого вантажні та легкові автомобілі різних марок. За півроку зафіксовано декілька випадків щодо неправомірного ввезення іномарок за заниженою вартістю. Загальні суми недоборів митних платежів сягають мільйони гривень. Порушники притягаються до адмінвідповідальності з накладенням штрафних санкцій.
Пресслужба Закарпатської митниці