Що перше спадає вам на думку, коли йдеться про Школу безпеки для жінок і дівчат? Більшість учасниць думали, що в цій школі їх учитимуть передовсім фізичній самообороні, вправам, які дадуть їм змогу захистити себе на вулиці від нападника. Так, самооборона, безперечно, є у списку занять Школи безпеки, однак загалом безпека є поняттям набагато ширшим, вона буває і психологічною, і економічною, і інформаційною. Хочете дізнатися, де ж вивчають усі ці способи бути в безпеці – «Про Захід» розкаже.
У 2000-му році Рада Безпеки ООН прийняла резолюцію 1325 «Жінки, мир, безпека», яка стосується питань залучення жінок до процесів миротворення, захисту постраждалих осіб, запобігання конфліктів та післявоєннного відновлення. В Україні перший Національний план дій на виконання резолюції був прийнятий у 2016 році. У Закарпатській області також є такий Обласний план дій на період до 2025 року.
Як розповідає голова секретаріату Коаліції 1325-Закарпаття Маріанна Колодій, в межах Обласного плану на виконання резолюції 1325 була розроблена система реагування на безпекові виклики для різних груп жінок і дівчат. Однією зі складових цієї системи якраз і стало створення Школи безпеки, кошти для роботи якої надав Український Жіночий Фонд та уряд Нідерландів. Виконавцем проєкту на Закарпатті стала громадська організація «Мегасоціум», директоркою якої є науковиця та викладачка УжНУ Ганна Мелеганич.
«Проаналізувавши запити від різних груп жінок і дівчат, ми зрозуміли, що у нинішніх умовах жінкам і дівчатам добре було би мати більше знань з питань особистої безпеки, ідентифікацій безпекових викликів та вміння захистити себе. Саме для цього була створена Школа, яка охоплює дуже широке поняття безпеки для жінок: фізичну, психологічну, особисту, економічну, інформаційну тощо, – розповідає Ганна Мелеганич. – Особливість нашої Школи полягає в тому, що учасниці самі вирішують, які заняття вони хотіли би відвідувати. На першій зустрічі ми розповідаємо про мету й завдання Школи безпеки, а потім учасниці обирають, які аспекти безпеки є для них наразі важливими й актуальними. Таким чином кожна група має 5 занять, однак ці заняття у групах можуть відрізнятися».
Перший набір до Школи безпеки організатори провели в кінці грудня 2023 року. Наразі перша група вже завершує навчання, друга група відходила половину занять і школа активно готується до формування третьої групи. Загалом Школа безпеки працюватиме в Ужгороді до червня цього року – таким чином позайматися в ній матимуть змогу не менше 180 жінок і дівчат.
«Ми приймаємо до себе дівчат віком від 14-ти років і жінок будь-якого віку, – веде далі Ганна Мелеганич. – Учасниці не обов’язково мусять бути з Ужгорода, ми радо чекаємо учасниць і з інших населених пунктів Закарпаття. Всі заняття є безкоштовними. Нам особливо хотілося би бачити у себе більше дівчат, адже поки що найчастіше до нас записуються жінки віком 35-45 років. Ці жінки зізнаються, що прийшли, бо мають негативний досвід у різних сферах життя й хотіли би почуватися більш безпечно. Було би чудово, якби ми діяли на випередження – навчили у нашій школі дівчат, як уникнути небезпек, аби в них не було того негативного досвіду в майбутньому».
Цікаво, що найбільший запит у Школі безпеки наразі мають заняття зі самооборони, заняття з інформаційної та кібербезпеки, психологічні тренінги. Під час занять з кібербезпеки чи не кожна учасниця ділилася власним досвідом або досвідом близьких людей, котрі постраждали від шахрайства. Наразі ця тема є дуже актуальною, тож жінки й дівчата активно відвідують заняття, аби більше ніколи не потрапляти на гачок шахраїв. Проходили у Школі й короткий курс із надання першої домедичної допомоги. Але найпопулярнішим напрямком наразі є фізична самооборона – тренування, які проходять під керівництвом титулованої спортсменки Ірини Годинець, тренерки Закарпатської обласної федерації Шидокан Карате.
Ірина Годинець уже не перший рік проводить в Ужгороді курси самооборони для жінок, тож заняття для Школи безпеки не є для неї чимось новим. Звісно, одного заняття малувато для того, аби навчити чогось учасниць школи, тож Ірина воліє називати його ознайомчим.
«Я навчила дівчат, куди краще наносити удари, а куди краще їх не наносити, бо це не дасть жодного ефекту. Варто наголосити, що ми розглядали протидію неозброєному противнику, бо якщо говорити про озброєного, то тут діють уже зовсім інші принципи захисту. Зачепили ми також тему домашнього насильства. Ця тема є дуже актуальною нині, бо не завжди нападником є незнайома людина на темній вулиці – ним може стати власний чоловік чи родич. Я намагалася дуже делікатно на цю тему говорити, бо зазвичай цей досвід є дуже болісним. І вже коли ми напрацьовували удари, деякі учасниці зізнавалися, що коли вони б’ють по снарядах, вони, наче, проживають свої болісні ситуації і їм стає легше. Тобто для учасниць ці заняття мають ще й розвантажувальний ефект», – поділилася враженнями Ірина Годинець.
Цікаво, що 80% тих, хто записався у перші дві групи Школи безпеки, є вимушено переселеними особами. Дехто з них мав досвід життя в окупації, інші мусили тікати під обстрілами, тож відчуття безпеки нині є для них дуже важливим і потрібним. Заняття зі самооборони теж додало їм неабиякої впевненості, хоча Ірина Годинець, зауваживши це, ще раз наголосила: найкращий спосіб уникнути небезпеки, агресії – не потрапляти в ситуації, коли потрібно захищатися. Іноді здатність захистити себе проявляється навіть не у фізичній силі, а в психологічній. А от на це вже націлені інші заняття Школи безпеки для жінок і дівчат.
То як же потрапити до цієї незвичної школи із такими незвичними заняттями? Треба лише перейти за посиланням, заповнити форму, обравши місяць, протягом якого вам буде зручно відвідувати навчання. Тож якщо ви теж хочете відчути себе у трохи більшій безпеці, стати більш упевненою – приєднуйтеся до команди активних жінок і дівчат.
Тетяна ЛІТЕРАТІ, «Про Захід»