Реабілітаційний центр на Тіхого: для кого, чим допоможе та як звернутися (Фото)

Опубліковано:

Ще з 2014 року в Ужгороді, на вулиці Ф. Тіхого, триває перетворення колишньої радянської котельні на реабілітаційний центр. Перетворення триває досі й попереду – ще багато роботи, але 2 грудня спортивно-реабілітаційний центр для ветеранів та осіб із інвалідністю ім. О. Кравця розпочав роботу в тестовому режимі, репрезентувавши свій потенціал та запросивши приєднатися всіх, хто вже зараз потребує допомоги. Дату відкриття обрали невипадково: саме 2 грудня мав би відзначати 52-річчя загиблий військовослужбовець Олег Кравець, іменем котрого назвали установу.

На відкриття центру сходилися і з’їжджалися люди з інвалідністю з усього міста, нарікаючи на те, що дістатися цієї частини вулиці Ф. Тіхого через ями й калюжі дуже непросто. Тож присутні під час офіційних урочистостей були раді почути обіцянку від представників міської влади, що дорогу тут незабаром відремонтують.

Надзвичайно втішеним був під час відкриття центру Олександр Лизанець – людина, котра ще з 2014 року активно працювала над створенням установи. Олександр є головою закарпатського осередку Федерації спорту інвалідів із ураженнями опорно-рухового апарату і спершу він бачив цей центр місцем для дозвілля й занять спортом для людей із інвалідністю, котрих в місті було більше п’яти тисяч. У 2015 році була розроблена проєктна документація на перетворення будівлі старої котельні, яка вже кілька років стояла пусткою на спортивний центр, у 2016-му влада Ужгорода передала котельню, були виділені кошти з міського та обласного бюджетів і з Фонду регіонального розвитку.

«Ці кошти пішли на заміну вікон, каналізації, на ремонт даху та інші серйозні роботи, – згадує Олександр Лизанець. – Однак ситуація в країні була така, що далі ми просунутися не могли. Локомотивом, який зрушив цей проєкт, став лікар Віктор Петров, котрого я дуже поважаю. Він долучився, допоміг розробити проєкт медичної частини центру, залучити грантові кошти. Все, що ви зараз бачите в цій частині будівлі, зроблено на кошти американського гранту».

Загалом більша частина колишньої котельні все ще виглядає доволі «сиро», однак першим поверхом медичної частини будівлі вже можна й похвалитися. Заступник директора спортивно-реабілітаційного центру Данило Брувєр показує хол із рецепцією та виходом до просторого ліфта, пристосованого для пересування людини на візку, а далі – чотири кабінети для медичних консультацій та реабілітаційних занять.

«Зараз ми відкриваємося в тестовому режимі, діятимуть поки чотири кабінети: для групової психологічної реабілітації, для активної реабілітації, масажний кабінет із окремою душовою та профільний лікарський кабінет, де за потреби прийматимуть вузькі спеціалісти, – розповідає Данило Брувєр. – До нас уже можуть звертатися діючі військовослужбовці й ветерани, особи з інвалідністю – всі, хто вважають, що їм потрібна реабілітація (як фізична, так і психологічна). Треба лише попросити у свого сімейного лікаря направлення на реабілітацію, а вже тут, на місці, наші фахівці визначать індивідуальну програму двотижневої реабілітації, яку потім можна буде продовжити. Усі послуги центру є безкоштовними. На місяць ми готові прийняти на реабілітацію 60-100 осіб (поки йдеться лише про мешканців Закарпаття)».

Директор і головний лікар центру Віктор Петров розповів журналістам під час відкриття, що отримав на війні поранення і сам потребував реабілітації, тож знає, як важко нині в Україні з цим напрямком.

«Багато моїх побратимів мали поранення, але не отримали належної реабілітації. А це дуже потрібно, бо людина має знати, як їй слідкувати за своїми ранами, м’язами, протезами, – розповідає Віктор Петров. – Я вирішив, що цей центр стане моїм громадським вкладом, бо я маю знання для того, щоб організувати медичну частину, в мене є кадровий ресурс, який я можу сюди залучити. Лікарі моєї клініки на перших порах працюватимуть тут на волонтерських засадах, адже в кожного з них є своя історія, свій мотив: загиблі або поранені члени родини, друзі, колеги. Сподіваюся, згодом центр матиме змогу залучити постійний оплачуваний штат, але поки ми готові долучатися й допомагати безкоштовно. Знаєте, я переконаний, що люди з інвалідністю мають бути повноправними членами нашого суспільства, частиною нашого щоденного життя. Вони не повинні відчувати дискомфорт. Ми допоможемо їм тут відновитися».

Дирекція та наглядова рада центру планує, заручившись підтримкою міжнародних донорів, поступово розширяти спектр доступних послуг, повністю завершивши роботи в будівлі в наступному, 2024-му, році. В результаті громада міста отримає сучасний безбар’єрний простір, де люди з інвалідністю та ветерани війни зможуть оздоровлюватися та займатися спортом. Більшу частину будівлі займатиме величезна спортивна зала з полем для міні-футболу та трибуною для вболівальників, також із окремою секцією для занять боксом, армреслінгом тощо. Із цієї зали можна буде потрапити до медичної частини центру, яка розташовуватиметься на двох поверхах. Про перший ми вже розповіли у цій статті – тут вже почнеться активна робота, а на другому поверсі, який якраз облаштовують, знаходитиметься зала для фітнесу, великий кабінет для фізичної реабілітації та ерготерапії, кабінет для групової психології та кабінети інших спеціалістів. Очікується, що центр зможе охопити всі види реабілітації шляхом їхнього комбінування, що дозволить швидше досягнути бажаного результату в роботі з підопічними. А результатом команда вважатиме найбільш повне відновлення втрачених функцій організму людини та виведення її з хворобливого стану.  

Але в центрі хочуть, аби його стіни стали для ветеранів і людей із інвалідністю не лише місцем реабілітації, а й своєрідним клубом. Голова наглядової ради центру Олег Волчанський під час відкриття розповів, що ветерани і люди з інвалідністю матимуть місце для зустрічей, спілкування, дозвілля і занять спортом. Зможуть приходити сюди, аби безкоштовно пограти у футбол, настольний теніс, позайматися в тренажерному залі, підтримати своє здоров’я.

«Запит маємо великий. Давно треба було зробити такий простір, шкода, що до розуміння важливості цієї проблеми нас підштовхнула війна», – зауважив він.   

Наостанок лише скажемо, що дізнатися більше про спортивно-реабілітаційний центр ім. О. Кравця, графік його роботи, послуги та інші деталі можна за номером телефону 050-050-09-24.

Тетяна ЛІТЕРАТІ, «Про Захід»

Про Захід