2, 3 мільйона гривень: підраховані збитки від незаконної рубки в Ужанському парку

Опубліковано:

Ужанський національний парк, що на Закарпатті, періодично у центрі скандалів, пов’язаних із незаконною вирубкою лісів. З 2016 по 2018 рік, коли директором парку був Віктор Биркович, Державною екологічною інспекцією України проведено три планові та шість позапланових перевірок, у результаті яких зафіксовано низку порушень на загальну суму 2 мільйони 319 тисяч 630 гривень збитків. Зокрема, було виявлено незатверджені ліміти вирубування дерев, незаконні суцільні рубки, незаліснення щойно вирубаних ділянок та невідповідність площ та контурів ділянок. Також були зафіксовані факти побиття активістів.

У зв’язку з наведеними фактами з Віктором Бирковичем не продовжено контракт. Проте, працівники парку не допускають до робочого місця нового керівника Василя Пацканя, про що була складена відповідна заява у поліцію.

Мінекоенерго буде вжито всіх необхідних заходів для забезпечення порядку в Ужанському національному парку та недопущення знищення довкілля та розкрадання природних ресурсів.

Ужанський національний парк – унікальне місце на кордоні трьох держав, він є складовою частиною першого у світі тристороннього українсько-польсько-словацького міжнародного біосферного резервату «Східні Карпати» (об’єкта ЮНЕСКО). Метою створення парку є збереження старовікових лісів та букових пралісів, проте цінність зазначеної території втрачається кожного дня. Порушення вимог природоохоронного законодавства мають системний і постійний характер.

Директором нацпарку з 2014 року призначено Віктора Бирковича. Його кандидатуру неодноразово оскаржували активісти, які стверджували, що він організував схему із вирубки парку, а ще звільнив 2/3 персоналу. 2 липня 2018 року було створено Комісію, яка мала перевірити підозри активістів щодо незаконної діяльності Віктора Бирковича, а також як він виконує обов’язки, що передбачені контрактом. Аналізуючи діяльність Віктора Бирковича, Комісія встановила, що в період з 15.05.2014 до 08.02.2018 він одночасно здійснював підприємницьку діяльність та перебував на посаді директора Ужанського національного природного парку Міністерства екології та природних ресурсів України. А саме був одним із засновників та кінцевим бенефіціарним власником ТОВ «АБІЄС ІНВЕСТ», основним видом діяльності якого є лісопильне та стругальне виробництво. Цікаво, що в рік здійснення перевірки підприємство змінило керівника, тепер уповноваженою особою є дружина Віктора Бирковича – Ніна Биркович.

До слова, чи задекларував свою підприємницьку діяльність Віктор Биркович, взялося перевіряти НАЗК. Аналіз декларації за 2016 рік триває досі.

Також на дружину Віктора Бирковича зареєстроване і ТОВ «Віп-Резорт», що здійснює виготовлення виробів з деревини та сировини для плетіння. А ще – ТОВ «Канюк», що теж пов’язане із лісозаготівельним бізнесом та лісопильним і стругальним виробництвом деревини.

Власне, на незаконні та масові вирубки у національному парку Ужанський неодноразово приходили скарги від громадськості. Саме тому Міністерством були ініційовані відповідно перевірки, але під час їх проведення виникли труднощі. Працівники Ужанського НПП зривали проведення натурних перевірок або взагалі намагалися не допустити до них працівників Держекоінспекції. Попри це, інспектори зафіксували такі порушення:

 – невідповідність площ та контурів лісосіки;

– було порушено порядок відмежування лісосік, а також не було стовпів та пікетних кілків;

– акт обстеження насаджень не відповідав вимогам Санітарних правил в лісах України;

– об’єм деревини, визначений за кількістю заготовленої, не відповідав запасу, визначеному в таксаційних матеріалах;

– ділянки, які вийшли з-під рубки, були не заліснені цінними лісоутворюючими породами, відповідно до умов місцезростання;

– було заниження кубомаси деревини під час проведення рубок. До прикладу, заниження кубомаси під час проведення рубок становить близько 800 м 3 тільки по одній ділянці (кв. 7 вид. 19 А, площа 3,93га). Аналогічна ситуація і по інших ділянках.

Також Держекоінспекція зафіксувала незаконні суцільні санітарні рубки, а ще – порушення вимог щодо трелювання деревини.

До прикладу, під час однієї з планових перевірок Держекоінспекції було виявлено незаконне вирубування дерев біля села Вишки у Великоберезнянському районі. Шкода, завдана природно-заповідному фонду, становить 49, 885 тис гривень. Показово, що акт планової перевірки адміністрація Ужанського НПП так і не підписала, не був він прийнятий і до реєстрації у журналі вхідної кореспонденції. 10.05 2018 зафіксовано ділянку, на якій було здійснено незаконну рубку. Оцінка завданої шкоди державі ставить 1 млн. 363 тис. 432 гривень. Загалом, Держекоінспекція зафіксувала низку порушень на загальну суму 2 мільйони 319 тисяч 630 гривень збитків.

Також були зафіксовані факти побиття активістів: 01.04 2018 близько 15 людей напали на представників лісової команди WWF в Україні, WWF Німеччини, німецьких журналістів та експертів проекту “Лісова варта”. За цим фактом у поліції відкрите кримінальне провадження, інформує Міністерство енергетики та захисту довкілля.

Про Захід