10 фактів про 10 років «Фото патріота» (Фото)

Опубліковано:

«Акція “Фото патріота” стартувала сьогодні в Ужгороді. Приходьте, фотографуйтеся, допомагайте збирати кошти для війська», – з такого допису почалася історія улюбленої ужгородської благодійної акції «Фото патріота» далеких 10 років тому – 16 серпня 2014 року. За цей час фото на фоні українського прапора отримав чи не кожен мешканець Ужгорода. Є сім’ї, які традиційно щороку беруть участь в акції, отримуючи фото на згадку й зауважуючи, як виросли за цей час діти. Дійсно, 10-річний ювілей «Фото патріота» – це ще одна болюча згадка про те, як довго вже триває російсько-українська війна. Адже ця акція розпочалася ще в пору зародження закарпатського волонтерського руху. Нині «Про Захід» зібрав 10 цікавих фактів про 10 років «Фото патріота».

1. Ідею акції Ужгород позичив у Луцька.

Ініціатором проведення «Фото патріота» в Ужгороді був фотограф, волонтер і співорганізатор численних місцевих фестивалів Сергій Денисенко. Влітку 2014 року він побачив допис свого товариша, співака Сашка Положинського, про те, що він гуляв Луцьком і сфоткався на фоні прапора для акції «Фото патріота». Мовляв, місцеві фотографи знімають усіх бажаючих і збирають гроші на армію. Ідея Сергію Денисенкові дуже сподобалася і він зв’язався з організаторами акції у Луцьку, спитавши, чи вони не будуть проти, якщо таку ж акцію проведуть в Ужгороді. «Так, звичайно, проводьте», – відповіли фотографи луцького «Фото патріота». І Сергій із колегами надрукували банер із українським прапором і вийшли на набережну Незалежності, пропонуючи ужгородцям сфотографуватися за вільний донат. Кошти передавали спільноті «Рух підтримки закарпатських військових» на закупівлю необхідних для армії речей. Що цікаво, у Луцьку акція «Фото патріота» діяла лише кілька місяців, у нас же закріпилася на цілих десять років.

Одна з перших акцій «Фото патріота», фотографує Катерина Попович

2. Три фотографи з перших акцій нині служать у ЗСУ.

Перші акції «Фото патріота», піймавши хвилю патріотизму, були дуже популярними. Фотографи, котрі відгукнулися попрацювати на волонтерських засадах, фотографували на набережній майже щодня з 16 серпня до початку вересня 2014 року. Цікаво, що, як мінімум, троє з них – Сергій Гудак, Валентин Кузан і Євген Кудрявцев – наразі служать у лавах ЗСУ. Загалом за 10 років проведення «Фото патріота» змінилося чимало фотографів. Мабуть, незмінним протягом цього часу залишається лише ініціатор благодійної акції Сергій Денисенко – він приймає участь у кожному «Фото патріота».  

3. Починали з 3000 грн, дійшли до 33000 грн.

У серпні 2014 року до намету, в якому фотографували людей на тлі кольорів прапора, приходило чимало ужгородців і гостей міста. Їм пропонували залишити за фото вільний донат. Цікаво, що за 10 років суми зібраних коштів значно зросли. Так, за два перших дні проведення «Фото патріота» у 2014 році до скриньки закинули 3792 грн і 5 євро. Тоді це вважали дуже хорошим результатом, однак нині за такі кошти, звичайно, вже не можна придбати чогось вартісного. Вже в 2019 році за два дні акції «Фото патріота» волонтери зібрали 11 599 грн. А робота на сакуровій фотозоні під час благодійного фестивалю «Сакура-фест» у 2023 році за 3 дні поповнила скриньку «Руху підтримки закарпатських військових – Ужгород» на рекордних 33 175 грн.

В альбомах на сторінці «Фото патріота» у Facebook збереглося чимало зображень людей, котрі, на жаль, загинули на війні, – наприклад, Віталія Постолакі

4. Акція «Фото патріота» мандрувала містами й навчальними закладами.

«Фото патріота» проводили не лише в Ужгороді. Коли у столиці Закарпаття вже кожен другий мав фото на фоні прапора, волонтери вирішили розширити акцію. Так, за 10 років роботи «Фото патріота» побувало в Чопі та Мукачеві. Також на запрошення навчальних закладів фотографи-волонтери працювали в ужгородських ЗОШ № 12, ЗОШ № 19, ЗОШ № 20, Падіюні та головному навчальному корпусі УжНУ.

5. У 2016 році «Фото патріота» пропустило День Незалежності.

За 10 років роботи благодійна акція «Фото патріота» пропустила відзначення Дня прапора і Дня Незалежності України лише один раз – у 2016-му. Причину нині не пам’ятають вже й самі організатори. Скоріше за все, благодійні заході тоді були скасовані через несприятливу погоду. Але це не означає, що того року акція не відбувалася взагалі, адже благодійна фотозона діяла під час фестивалів «Закарпатські фіглі» та «Парад наречених».

6. Найменша кількість людей, які взяли участь в акції, – 8.

Як ми вже казали, «Фото патріота» незмінно користується великою популярністю протягом усіх 10 років. Однак був у цієї акції і провальний день. 15 вересня 2014 року фотографи облаштували фотозону в головному навчальному корпусі УжНУ. Однак сфотографуватися за вільний донат виявили бажання всього 8 студентів – інші під час перерви байдуже проходили повз. На щастя, це був єдиний раз, коли акція не знайшла належного відгуку.

7. Найбільша кількість учасників – близько 500.

Важко підрахувати точно, яка кількість учасників за день в середньому фотографується на фотозоні «Фото патріота». Адже є фото індивідуальні, а є й групові. Однак абсолютний рекорд був поставлений під час згадуваного вже вище фестивалю «Сакура-фест» у 2023 році. Тоді фоном служила квітуча сакура на пл. Театральній, а серед реквізитів було японське кімоно з парасолькою. Протягом трьох днів фесту фотографи зробили більше 1500 фото. Якщо взяти до уваги групові фото, то вийде, що за день в акції взяли участь близько 500 осіб.

8. Реквізити акції зросли від одного віночка до окремого намету з костюмами.

На перших акціях «Фото патріота» ужгородці фотографувалися взагалі без реквізиту. Згодом волонтери принесли один пластиковий віночок зі стрічками, в якому фотографувалися майже всі дівчата (і чоловіки іноді також). Потім, коли люди почали приходити цілеспрямовано до намету волонтерів, проявляли фантазію: фотографувалися з песиками, на велосипедах, із кульками для петанку, в патріотичних футболках, з повітряними кульками, букетами квітів тощо. Приходили до волонтерів і наречені, і пластуни, і військовослужбовці. Однак найпопулярнішою була фотографія у вишиванці.

Першу костюмовану акцію «Фото патріота» провело на Геловін 2014 року. Але проходили такі тематичні акції доволі рідко, аж поки до ужгородських волонтерів не долучилася Валентина Васильєва – вимушена переселенка з Харкова, волонтерка зі золотими руками, неймовірною фантазією і чудовим стилем. Вона почала робили для «Фото патріота» неймовірні тематичні фотозони з реквізитом, який часто займає цілий окремий намет. Цього року на День прапора і День Незалежності ужгородців чекатимуть народні строї, прикраси, автентичний буковинський килим, прядка та багато іншого.

Валентина Васильєва та виготовлена нею геловінська фотозона

9. «Фото патріота» дарує призи за спогади

Якщо ви разом із «Фото патріота» усі ці 10 років або приймали участь в акції хоча би раз, можете взяти участь у флешмобі. Опублікуйте у соцмережі Facebook світлини з фотозони за будь-який чи кілька років, доповніть спогадами, додайте хештег #фотопатріота10років та відмітьте сторінку «Фото патріота». Призи від «Руху підтримки закарпатських військових» отримає найбільша колекція фото та найцікавіша історія. Крім того, декілька подарунків будуть розіграні поміж усіма, хто поділився фотоспогадами.

10. Отримати свіже фото від «Фото патріота» можна буде 23-24 серпня. 

Ювілейна акція «Фото патріота» відбудеться 23-24 серпня 2024 року на наб. Незалежності. Умови ті ж, що й попередні 10 років: з вас будь-який грошовий внесок у волонтерську скриньку, з фотографів – гарна світлина. Як ми вже зазначали, цьогоріч фотозона буде особливою. Ви зможете сфотографуватися у своїй вишиванці чи будь-якому іншому одязі, а можете перевдягнутися в автентичні вишиті сорочки з різних регіонів України. Діятиме фотозона з 11:00 до 20:00.

Тетяна ЛІТЕРАТІ, «Про Захід»

Про Захід