Погода Ужгород, Закарпаття 0 °C
прозахід
новини західної україни
Четвер, 13 грудня 2018 року
  Останні новини:
   

В Ужгороді працюватиме інклюзивно-ресурсний центр, де займатимуться з «особливими» дітьми (Фото)

січня 19
19:21 2018

Інклюзивно-ресурсні центри цьогоріч мають бути створені по всій Україні. Лише на Закарпатті їх буде 18: по одному – у кожному районі, та по одному – у населених пунктах, де кількість всього дитячого населення сягає від 7-ми до 12-ти тисяч. То що ж це за заклади і для кого вони працюватимуть – "Про Захід" розкаже на прикладі ужгородського інклюзивно-ресурсного центру №1, керівником якого лише два тижні тому призначили дефектолога з багаторічним стажем Ірину Кремінську.

– Ірино Миколаївно, розкажіть спершу про загальну ідею створення інклюзивно-ресурсних центрі в Україні?

– Такі центри по всій країні мають стати заміною психолого-медико-педагогічних консультацій, от тільки діяльність центрів буде набагато ширшою. Наше завдання – забезпечити супровід дитини від 2-х до 18-ти років, надаючи їй можливість навчатися, розвиватися, отримати доступ до дошкільної та середньої освіти. Постанова Кабміну про створення інклюзивно-ресурсних центрів вступила в силу влітку минулого року, до грудня центри вже мали бути юридично створені, а з нового року – запрацювати. Не можу сказати про інші центри на Закарпатті, але ужгородський вже майже готовий приймати дітей. Міська влада виділила достатньо коштів для ремонту приміщень, закупки меблів та навчального приладдя. Приміщення центру розташоване у густонаселеному районі міста – у так званому "бізнес-інкубаторі" на вулиці 8 Березня, 46. Тут у нас є 9 кабінетів для занять. Є кабінет психолога, логопеда, олігофренопедагога, сурдопедагога, тифлопедагога, є кімната для занять лікувальною фізкультурою, є кухня, обладнана для соціально-побутового обслуговування, кабінет для групових занять, кімната для відпочинку. Санвузли обладнані так, аби ними зручно було користуватися дітям із фізичними вадами.

– Мені дуже подобається, як ви усе обладнали. І коли же сюди зможуть прийти батьки з дітьми?

 – Наразі ми укомплектовуємо штат працівників. Хочеться, аби у нас були не просто фахівці, а найкращі фахівці. Тому зараз ще триває конкурс, чекаємо заяви та анкети від усіх, хто бажає працювати з "особливими" дітьми, має відповідний досвід і цікаві напрацювання. Хоча навіть якщо напрацювань немає, але людина бажає працювати, ми розглядаємо цей варіант, бо фахівця завжди можна відправити на сертифікацію та стажування. Тобто, центр запрацює тоді, коли наберемо штат. Але у лютому тут уже точно займатимуться діти.

 – Хто до вас може прийти?

– Цей центр – для усіх дітей з особливими потребами від 2-х до 18-ти років. Батьки таких дітей можуть прийти до нас, написати заяву на проведення діагностики. Спершу дитина має поспілкуватися з фахівцями, пройти певні тестування, за результатами яких наші фахівці запропонують індивідуальну програму корекційних занять. Ці заняття можуть бути щоденними, або проводитися двічі-тричі на тиждень – як буде зручно дитині та її батькам. Але не тільки "особливі" дітки можуть приходити до нас на заняття. Якщо батьки запідозрили щось "недобре" у розвитку своєї дитини, вони можуть прийти до нас і безкоштовно провести тестування. Якщо наші фахівці справді виявлять проблеми у розвитку  дитини, з нею може так само безкоштовно займатися логопед, психолог та, за потреби, інші фахівці. Це може стати суттєвою допомогою для батьків, адже приватні заняття з таким фахівцями нині досить дорогі.

– Ужгородці вже цікавляться центром?

– Ви знаєте, мене саму дивує, але вже дуже багато хто знає про те, що скоро ми починаємо роботу. І це ще більше упевнює нас у тому, що відкриття такого центру справді дуже потрібне. Нині в Ужгороді є 15 тисяч дітей, з них 383 мають офіційний статус особи з інвалідністю. Але є ще дуже багато дітей, батьки котрих приховують їхні проблеми, бо не хочуть для них статусу особи з інвалідністю. Між тим, цим дітям теж дуже потрібна допомога фахівців. Тобто, працювати у нас є з ким, і батьки дуже раді, що зможуть отримати якісну безкоштовну допомогу для своїх дітей. Вони вже і приходять до нас, і дзвонять, і навіть допомогу пропонують, навчальне приладдя дарують.

– Як центр працюватиме?

– Центр працюватиме у будні дні з 9.30 до 18.00. Як я вже згадувала, спочатку батьки дитини мають написати заяву на діагностику, аби ми бачили цілісну картину. Протягом кількох днів дитину тестуватимуть окремо усі наші спеціалісти, потім ми обговорюватимемо особливості дитини і складатимемо для неї програму занять. Спершу це будуть індивідуальні заняття, а потім поступово додаватимемо до них групові, аби привчити дитину до роботи у колективі, що допоможе їй потім швидше адаптуватися до дитячого садка чи школи. Це, мабуть, найголовніша мета – дати кожній дитині можливість здобувати освіту у звичайній школі, у звичайному колективі, адаптувати її до життя, соціуму. Саме тому велика увага у нас приділятиметься соціально-побутовій адаптації дітей. На нашій кухні ми з ними будемо і чай заварювати, і пиріжки ліпити, і піцу готувати, і посуд мити. На подвір'ї вже підготували діляночку, де навесні закладемо власну клумбу, за якою будемо доглядати. Одним словом, ми задумали багато цікавого!

– Знаю, що у багатьох читачів зараз виникне питання: а як можна буде до вас записати дітей?

– До нас можна прийти – центр працюватиме на вулиці 8 Березня, 46 (як увійдете на подвір'я, повертайте ліворуч). Також про усі деталі я можу розповісти телефоном. Номер свій не ховаю: 066-08-92-088. Заняття, я сподіваюся, розпочнуться вже з лютого. Тож чекаю з нетерпінням усіх, кому потрібна наша допомога.

Тетяна ЛІТЕРАТІ, "Про Захід"

Подібні новиниПопулярні новини

На Рівненщині під колеса авто потрапила п’яна молодичка

    На

ДТП сталася сьогодні, 12 грудня, близько півночі на автодорозі "Рівне-Млинів" на Рівненщині. Там 31-річний мешканець с. Плоска, керуючи "Volkswagen Transporter", у межах ...