Липень:
Безперечно, найбільш шокуючим для області став цьогорічний липень. Починався він, наче, спокійно. 1 липня працівники прокуратури та міліції затримали при одержанні хабара у тисячу доларів заступника начальника відділу прикордонної служби, котрий обіцяв посприяти перевезенню через кордон 10 ящиків цигарок.
2 липня студенти відкрили традиційну літню “Студреспубліку” на “Скалці”.
Одним з найчастіших інформаційних приводів того місяця була сильна спека, що сягала цілих +37 градусів за Цельсієм. У селі Яноші Берегівського району, між тим, нарешті почали зводити сучасний сміттєпереробний завод. А на свято Івана Купала в Ужгороді ходили по розпеченому вугіллі.
Однак 11 липня наша область раптом перетворилася на епіцентр найрезонансніших подій в Україні. Того дня стало відомо, що в Мукачеві сталася стрілянина, й одразу серед людей поповзли мільйони чуток. Казали і про те, що мукачівці масово масово тікають з міста, бо Правий сектор зайняв будівлю спорткомплексу “Червоний дракон”. Трохи пізніше стало відомо про стрілянину біля спорткомплексу “Антарес” і на виїзді з Мукачева. Всього говорили про 9-х поранених, з яких троє були випадковими перехожими.
12 липня з'явилося більше інформації. ЗМІ почали оприлюднювати відео з камер спостереження та оперативне відео міліції. У лісі під Мукачевом знайшли покинуті автомобілі Правого сектору та тіло одного з загиблих бійців. Того ж дня до Мукачева прибув Дмитро Ярош, почалися переговори. Надходила інформація про те, що до Закарпаття суне бронетехніка військових, а загони Правого сектору з інших областей їдуть на допомогу “мукачівських стрілкам”. Той же день став початком всеукраїнської слави Миколи Йовбака. Чоловіка у цивільному одязі з рушницею зафіксувала камера “Радіо Свобода”, журналісти просили упізнати тітушку. Наступного дня речник міліції Шевченко заявив, що це співробітник міліції, котрий не встиг переодягнутись, потім він же сказав, що це – мисливець, котрий випадково проїздив мимо, а потім сам Йовбак повідомив журналістам, що він громадський помічник міліції і навіть показав посвідчення журналіста, яке через кілька днів Спілка журналістів України визнала підробним.
13 липня стало відомо про те, що вночі правоохоронцям здалися два поранених бійці Правого сектору. Пізніше Генпрокуратура повідомила, що допитувала нардепа Михайла Ланя. А Арсеній Яценюк доручив голові Фіскальної служби звільнити усіх працівників закарпатської митниці та направити в область митників з інших регіонів (відомо, що це доручення так і не було виконане). Того ж дня ЗМІ з подачі міліції заговорили про хлопчика, якого взяли в заручники члени Правого сектору. А в Ужгороді, перед будівлею ОДА, розпочалася акція на підтримку Правого сектору.
14 липня під ОДА мітингували вже на підтримку закарпатської міліції. А депутати ВР створили тимчасову слідчу комісію, аби об'єктивно розібратися у причинах конфлікту. Того ж дня стало відомо про те, що правоохоронцям добровільно здалися ще два бійці Правого сектору, котрих одразу ж спецбортом доправили до Києва.
А 15 липня до Закарпаття прибув цілий десант політиків і посадовців найвищого рангу, зокрема, президент Порошенко, голова СБУ Василь Грицак, керівник МВС Арсен Аваков тощо. Стало відомо про те, що президент звільнив голову ОДА Василя Губаля, натомість призначив керувати областю Геннадія Москаля. Змінили також начальника обласного СБУ та головного міліціонера краю. Так, новим головою СБУ на Закарпатті став
кіровоградець Олег Воєводін, а новим керівником міліції поставили Сергія Князєва. Зміни також провели у керівництві Чопського та Мукачівського прикордонних загонів.
У наступні дні писали про кримінальні справи, відкриті на наближених до Михайла Ланя осіб, та про нарколабораторію, замасковану під пельменний цех. Однак журналістам подробиць цих справ так і не розповіли. 17 липня Михайло Ланьо спробував покинути Україну, але прикордонники його не випустили. Друга його спроба виїхати була більш вдалою: 24 липня нардеп поїхав до родини в Італію, але згодом таки повернувся назад.
18 липня в Ужгород приїхала тимчасова слідча комісія Верховної ради, котра опитувала причетних до конфлікту в Мукачеві осіб. Того ж дня військові та бронетехніка покинули Мукачівщину й поїхали на Великоберезнянщину, де в той час продовжувалися пошуки бійців Правого сектору.
19 липня ТСК працювала вже в Мукачеві. Того ж дня деякі ЗМІ поширили фейкову інформацію про авіаудар, нанесений по бійцях Правого Сектору в лісах Великоберезнянщини. А міністр Аваков 19 липня повідомив про те, що на Закарпатті позачергово почнуть реалізацію проекту зі створення патрульної поліції, і почнеться набір вже того місяця.
20 липня у лікарні помер чоловік, якого в голову поранили під час подій 11 липня.
А СБУ раптово активізувала боротьбу з контрабандою, щодня показуючи вражаючі результати у виявленні підпільних складів контрабандистів та вилученні великих партій контрафактних цигарок.
Ближче до кінця місяця істерія навколо подій у Мукачеві почала спадати, і силовики, і звичайні громадяни добре розуміли, що бійців вже давно немає у лісах Закарпаття, тож блокпости і бронетехніку можна з доріг забирати. 24 липня в Ужгороді вже цілком спокійно тривав фестиваль MUSIC BIKE UKRAINE, який цьогоріч проходив у стилі Дикого заходу.
26 липня на Закарпатті ховали 29-річного військового Сергія Цімботу, котрий отримав під Авдіївкою несумісне з життям поранення.
А 27-го в Ужгороді відкрився пункт прийому анкет до нової патрульної поліції. Його облаштували у центральному холі ОДА, й одразу ж у перший день заявки подали понад 100 молодих хлопців та дівчат.
Серпень:
У серпні ЗМІ знову говорили про 128-му бригаду. Цього разу військові поскаржилися журналістам, що досі не отримали обіцяну грошову винагороду за оборону Дебальцева. Раніше Кабмін обіцяв бійцям по тисячу гривень добових за кожен день бойових дій. Бійці 128-ї тримали оборону 90 днів, однак станом на початок серпня добові отримали 8 військових, та й то лише за один день.
На початку серпня в Ужгороді почали розчищати від острівців і чагарників русло Ужа. Угоду на виконання робіт з водниками уклала міська рада, виділивши на протипаводкові заходи 300 тисяч гривень.
2 серпня речник Правого сектору повідомив, що бійці, котрі брали участь у перестрілці 11 липня, перебувають у безпечному місці. Пізніше “Громадське” оприлюднило відео, з якого зрозуміло, що бійці перебувають у зоні АТО. Того ж місяця на Закарпатті ховали одного з членів Правого сектору Василя Лавкая (позивний – Бізон), котрий загинув 11 серпня у бою під Старогнатівкою.
Втрати у серпні понесла і 128 бригада. У ніч на 3 серпня в Станиці Луганській в результаті обстрілів загинули двоє військових, один з яких – Олександр Павлюк – був закарпатцем.
У серпні в Ужгороді завершили будівництво притулку для бездомних тварин. Слід сказати, що тварин нових притулок не приймає досі.
9 серпня в Ужгороді традиційно пройшла регата. Цього року Закарпатський флот представив 12 команд.
12 серпня мітингувальники “Тарифного Майдану” заблокували трасу Київ-Чоп у селі Ракошино, перекривши рух аж до глибокої ночі.
16-18 серпня в Ужгороді на набережній Незалежності святкували “Медовий Спас”. Тоді ж в ужгородському Ротарі-парку пройшов перший фестиваль рукоділля та хобі “Big art-picnic”, на якому свої роботи показали близько півсотні майстрів з усієї України.
Весь серпень ужгородців тероризував невідомий хуліган, котрий підпалював двері квартир в будинках в районі проспекту Свободи. На рахунку жартівника лише за серпень було близько 10 пожеж.
У день прапора, 23серпня в Ужгороді урочистою ходою пронесли вулицями міста величезний прапор. А День Незалежності відзначили концертами та ярмарками. В Ужгороді на площі Народній також відкрили фонтан.
Закінчився же серпень провалом на засіданні сесії Закарпатської обласної ради проекту перспективного плану формування територій громад. Іншими словами, депутати відмовилися підтримувати план децентралізації і добровільного об'єднання громад.
Вересень:
1 вересня у школах області пройшли святкові лінійки. У перший клас цьогоріч пішли 17 тисяч 915 діток.
3 вересня у Мукачеві відкрили пам'ятник ромському двірнику роботи Івана Бровдія. Ця подія викликала значний резонанс: ромські активісти краю неабияк образилися на те, що ромів у Мукачеві асоціюють виключно з прибиранням вулиць.
Ще одним гучним сплеском стала новина про виявлення на Закарпатті двох випадків захворювання на поліомієліт. Результатом її стала всеукраїнська вакцинація діток.
Також у вересні просто у центрі Ужгорода несподівано виступив гурт “ВВ”. Короткий виступ музиканти провели, знімаючись для реклами мобільного оператора.
12 вересня у селище Буштино на поховання привезли загиблого у зоні АТО бійця 128-ї бригади Павла Дарунду. А 23 вересня у Станиці Луганській, розміновуючи територію, загинув уродженець Негровця Василь Пойда.
З 15 вересня Ужгород нарешті перейшов на цілодобове водопостачання. 19 вересня на Закарпатті зафіксували новий температурний рекорд – +35 градусів за Цельсієм. Такої спекотної осені у краї не було за всі роки спостережень. А 23 вересня Берегово прикрасили різнокольоровими “літаючими парасолями”.
25 вересня в Ужгороді відкрили ще один міні-пам'ятник роботи скульптора Михайла Колодка. На перилах Православної набережної, навпроти консульства Угорщини, встановили скульптурку відомого угорського композитора Бейли Бартока.
26 вересня в Ужгороді під проливним дощем святкували День міста. На ярмарках, яких було цілих три: сільськогосподарському, винно-медовому та середньовічному, відвідувачів майже не було.
До Дня міста в обласному центрі відкрили ще два міні-пам'ятника: 26-го – виноробний з таємницею, а 27-го – скульптурку арабського мандрівника Мухаммада Аль-Ідрісі, в записах якого була перша згадка про Ужгород.
Також у вересні почалася передвиборна кампанія. Почали реєструватися кандидати в мери Ужгорода, майже кожен з яких отримав собі у списку двійника.
Жовтень:
Жовтень цього року пройшов під знаком виборів. Чого лише не робили кандидати по всій області, аби лише заручитися голосами виборців.: були і концерти, і різноманітні святкові акції, і спортивні заходи. В Ужгороді кандидати навіть ходили на громадські екзаменування, а “чорних” технологій застосовували більше, ніж будь-коли (згадайте хоча б те, як місто тонуло у розкиданих всюди фальшивих купюрах).
Але були у жовтні й інші теми для розмов. Так, 1 жовтня в Ужгороді відкрився вже 15-й фестиваль “Інтерлялька”, який тривав 4 дні.
5 жовтня у нового набору патрульних поліцейських почалися перші заняття. 250 кращих відібрали з шаленої кількості кандидатів, адже заявки на вступ до патрульної поліції подали аж 5 тисяч молодих людей.
8 жовтня у Мукачеві знову стріляли. Цього разу сталася трагедія у ромській громаді. 53-річний батько та його 34-річний син застрелили у ромському таборі 18-річного юнака. Вбивць затримали, а розгнівані роми спалили винуватцям трагедії будинок.
14 жовтня в Ужгороді гучно відзначали День захисника вітчизни. На площі Народній нагородили відзнаками бійців, які воювали на Сході, а також вручили ордери на квартири дружинам загиблих в АТО військових. Працювала виставка військової техніки та озброєння.
У жовтні пішохідний міст в Ужгороді підсвітили жовто-синіми кольорами. У рамках проекту “Елегантне і світле місто” його обладнали системою LED.
25 жовтня Закарпаття голосувало. Працювали 808 дільниць, за день до міліції надійшло 65 заяв про порушення законодавства. Та лише за 6-ма з них зрештою відкрили кримінальні справи.
26 жовтня стало відомо, що у другий тур виборів у мери Ужгорода несподівано вийшли Сергій Ратушняк та Богдан Андріїв. Проти таких результатів згуртувалася громадськість, однак акції протесту вийшли нечисленними.
Листопад:
У листопаді громадськість Ужгорода переймалася збереженням Невицького замку, який без догляду продовжує занепадати. Група активістів звернулася до обласної влади. Було вирішено сформувати комісію, яка дасть оцінку стану Невицького замку. Потому має бути укладений акт і розпочнуться дії по виведенню пам'ятника з аварійного стану.
Крім того у листопаді Закарпаття формувало нові місцеві ради. В деяких населених пунктах це проходило без проблем, а от, до прикладу, в Ужгороді комісія повідомляла про тиск і ніяк не могла визначитися, скільки депутатів і від яких політичних сил можуть стати депутатами.
7 листопада міліція у краї зникла, натомість було зареєстровано Головне управління Національної поліції в Закарпатській області.
8 листопада у Закарпатському обласному муздрамтеатрі відбулася прем'єра вистави за п'єсою Олександра Гавроша “В Парижі гарне літо…”. Цікава вистава тим, що присвячена 60-річчю з дня смерті художника Адальберта Ерделі та створена на основі його біографічної прози.
Протягом всього листопада в Ужгороді ремонтували фасад 16-поверхового житлового будинку по проспекті Свободи, 2.
Також проходила підготовка до другого туру виборів мера обласного центру. Протягом двох тижнів команди кандидатів застосували один проти одного брудні технології, а міським громадським активістам постійно приходили листи з погрозами.
Цікавою туристичною новинкою у листопаді став автоведмідь – скульптура, зібрана з автозапчастин працівниками майстерні, що знаходиться на вулиці Легоцького в Ужгороді.
У ніч з 12 на 13 листопада в Ужгороді стався справжній теракт. У кількох житлових кварталах пролунали вибухи, відповідальність на себе взяв рух “Патріоти Закарпаття”. У соцмережах вони повідомили, що застосували вибухівку для проведення “попереджувально-каральної операції проти поплічників режиму Януковича і теперішньої злодійської влади”. Постраждало майно пана Ставицького та двох депутатів: Мандича й Данча.
15 листопада в Ужгороді проходив другий тур голосування. У цей день поліція отримала 6 повідомлень про порушення виборчого законодавства, а під кінець дня невідомі ще й “замінували” три дільниці.
Наступного дня стало відомо, що мером обласного центру став Богдан Андріїв.
Так само 15 листопада у Берегові відзначали день св. Мартина – там проходило свято молодого вина та страв із гуски.
19 листопада пройшла перша сесія нової обласної ради. Депутати сварилися, викрадали урни для голосування і все ніяк не могли обрати голову ради.
20-го ж листопада сильні дощі призвели до паводку. Найскладніша ситуація спостерігалася на Рахівщині й Тячівщині – там підтопило понад двісті об'єктів, знесло мости й залило шляхи. На спад воді пішла лише 23 листопада.
26 листопада відбулося перше засідання нової Ужгородської міської ради, на якому обрали заступників, членів виконкому, секретаря міськради та сформували депутатські комісії.
28 листопада в Ужгороді на площі Театральній відбувся мітинг-реквієм з вшанування жертв Голодомору.
А наступного дня в Ужгороді на площі Народній нові патрульні поліцейські Ужгорода та Мукачева складали присягу. На патрулювання нові поліцейські вийшли 30 листопада і вже протягом першого чергування отримали 51 повідомлення про правопорушення.
Грудень:
1 грудня закарпатські депутати нарешті визначилися з головою ради. Керівником собі обрали депутата від партії “Солідарність” Михайла Рівіса.
2 грудня в Ужгороді знову лунав вибух. На вулиці Франка невідомий підклав вибухівку під приватний будинок з магазином на першому поверсі. Зловмисника не затримали.
Також на початку грудня в обласному центрі провели щорічний конкурс “Чарівна перлинка”. За звання міні-міс змагалися 11 учасниць, котрі вийшли у фінал. У конкурсі взяли участь дівчатка 5-7 років.
8 грудня на Синевирському перевалі впала підпірна стінка. Довжина завалу становила 40 метрів, на дорожнє полотно впали бетонні блоки розміром приблизно 3х3 м.
В Ужгороді на Київській набережній навпроти обласного драмтеатру встановили пам'ятний знак, присвячений хворим на ВІЛ, а також тим, хто помер від СНІДу.
11 грудня знову відзначився колишній мер Ужгорода Сергій Ратушняк. Коли патрульні поліцейські зупинили його автомобіль, почули у свою адресу нецензурну лайку. Покарати екс-мера поліція поки так і не спромоглася.
12 грудня на площі Театральній в Ужгороді встановили ялинку. Запалили її 18 грудня, тоді ж вогниками запалала “обласна” ялинка на площі Народній. Ще одним цьогорічним нововведенням стали дерев'яні будиночки для новорічної торгівлі. Кілька будиночків стоять на Народній, інші – на площі Петефі, де працює різдвяний ярмарок, та на набережній Незалежності, де працює ярмарок, організований громадською організацією “Цімбори”.
Тетяна ЛІТЕРАТІ, “Про Захід”