Раптова зупинка серця: про що варто задуматись

Опубліковано:

Згідно статистики Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я (ВООЗ) у світі кожна третя людина помирає від серцево-судинного захворювання (ССЗ), що складає 17,9 мільйонів (млн.) життів у рік. Щорічна частота раптової серцевої смерті (РСС) у загальній популяції складає 1-2 на 1000, та є причиною близько 50% всіх випадків смерті від ССЗ і 13-30% в загальній смертності. Раптова зупинка серця (РЗС) є причиною щорічної смерті 700 000 людей в Європі, що становить 30 випадків на тиждень на 1 млн. населення. На жаль  реєстру в Україні з цього приводу не ведеться, але прогностично – більше 1350 громадян України щотижня.

Хто піддається найбільшим ризикам?
На догоспітальному етапі серед причин раптової смерті (РС) – серцеві причини складають 82,4%, решта- 8,6%, позасерцеві (травма, утоплення, самогубство).

Найбільш вразливі до РСС вікові групи 0-6 місяців і 35-70 років. За локалізацією виникнення: 44,7% -випадків відбуваються вдома, 18,8% – під час транспортування до лікарні і 1,5%- на робочому місці.

Більше 60% всіх випадків РСС викликані патологіями коронарних артерій. Як з’ясували вчені, вагома кількість людей, що померли від раптової зупинки серця (РЗС), раніше перенесли інфаркт міокарду(ІМ). Оскільки вчасно не було звернено увагу на погіршення стану, за допомогою вони не звертались, і відповідно не лікувались. 

Новітні дослідження
Науковці провели ретроспективний аналіз більш ніж 5800 жителів Північної Фінляндії, які померли у 2010-2017 роках; і встановили що 42,4% померлих від РЗС попередньо мали рубці міокарду за результатами розтину, тобто ці люди раніше перенесли інфаркт міокарду, який залишився незамічений ні лікарями, ні пацієнтами. Ці статистичні данні, на жаль достовірно поширюються на всю популяцію.

Які симптоми серцевого нападу?
Фахівці вважають такі нерозпізнані інфаркти міокарду провісниками серцевих нападів. Найбільш поширеними симптомами серцевого нападу є: сильний біль за грудиною, дискомфортні відчуття з іррадіацією у руку (частіше ліву), головокружіння, «страх смерті».

Попередником серцевого нападу можуть бути: нудота, печія, розлад шлунку в денний період,  сильне хропіння, що супроводжується задухою в нічний період часу. Ці симптоми можуть виникати за місяць до появи серцевого нападу.

Отже, при погіршенні загального самопочуття, появі даних симптомів, треба не зволікати, а негайно звертатись до фахівців. Проведення стандартного ЕКГ (у 12-ти відведеннях) в екстренному порядку, своєчасний огляд, обстеження, та призначення відповідного лікування може попередити виникнення раптової зупинки серця у даної категорії пацієнтів. Графіка ЕКГ для кожної людини є індивідуальною, тому при наявності попередніх ЕКГ для порівняння в динаміці відіграє вагому роль в скринінгу патології та стратифікації ризиків.

Здоров’я населення це суспільна цінність, яка повинна бути забезпечена системою наукових і практичних заходів збереження і зміцнення здоров’я, діяльністю структур, які їх реалізовують та усвідомленою турботою кожного члена суспільства про особисте і громадське здоров’я.

розповідає лікар-кардіолог вищої категорії Медичного центру “Закарпатська Ендоклініка” Інна Наконечна

Формування відповідального ставлення особистості до здоров’я як необхідної умови досягнення фізичного, психічного і соціального благополуччя людьми та розквіту і стабілізації країни – є одним із стратегічних завдань нашої держави.

Шановні пацієнти, у тісній співпраці з Вами та провідними фахівцями «Закарпатської Ендоклініки» научимося цінувати та берегти своє здоров’я. 

Наконечна Інна,
лікар-кардіолог вищої категорії Медичного центру “Закарпатська Ендоклініка”

Про Захід