Які зміни незабаром чекають на історичний центр Ужгорода (Фото)

Опубліковано:

У п’ятницю, 5 липня, в Ужгороді вчергове засідала консультативна ради з питань охорони культурної спадщини при Закарпатській ОДА. Цього разу на її розгляд винесли 7 проектів, які передбачають зміни в історичному ареалі. Всі проекти, окрім одного, з Буштина, стосувалися змін в історичній частині Ужгорода.

Так, Буштинська селищна рада розробила і представила на розгляд ради історико-архітектурний опорний план смт, який в подальшому відправлять на погодження Міністерства культури. Документ затвердили одноголосно.

А щодо ужгородських проектів такої одностайності у члені консультативної ради не було. Жваве обговорення викликав, наприклад, проект реконструкції колишньої квартири відомого художника Ференца Семана у будинку на вулиці Підгірній. Новий власник хоче перетворити квартиру художника на арт-кафе «У Семана», але для цього йому потрібно перетворити одне з вікон на двері.

Будівля на вулиці Підгірній сумно відома великою кількістю втручань у її архітектуру. На першому поверсі вже є кілька входів до магазинів, центральні двері замінені, гігантська вивіска псує загальний вигляд. Ідея ще одного входу загалом не викликала схвалення у членів консультативної ради, однак власник пообіцяв повністю відремонтувати фасад будівлі, зведеної у чехословацькі часи, навіть розробив паспорт опорядження та погодився за власний кошт провести благоустрій території. Присутня на засіданні дружина Ференца Семана, Катерина Семан, також просила членів ради підтримати проект. Вона вважає арт-кафе у квартирі Семана чудовою ідеєю і переконана, що це місце стане новою родзинкою Ужгорода. Врешті голоси членів ради розділилися, але більшість все ж підтримали проект, а це означає, що незабаром у будинку на вулиці Підгірній, 18 відремонтують фасад, а на першому поверсі відкриється арт-кафе «У Семана».

Просто навпроти цієї будівлі незабаром теж почнеться будівництво. Йдеться про пусту огороджену ділянку на розі вулиць Фединця та Підгірної – там за планом має «вирости» чотириповерховий торгівельний центр. Проект його кілька разів перероблявся після зауважень членів містобудівної ради, котрі зокрема просили зменшити поверховість. Проектанти зауваження врахували і після позитивного висновку містобудівної ради представили свою роботу на засіданні консультативної ради з питань охорони культурної спадщини.

Хоча в даному питанні про охорону культурної спадщини у прямому сенсі не йдеться, оскільки будівництво буде вестися на пустій ділянці, рада однаково мусила його розглянути, адже йдеться про роботи в історичному ареалі міста. Зрештою, проект члени ради схвалили, тож навпроти «зеленого» ринку на вулиці Фединця незабаром може розпочатися велике будівництво.

Натомість відмовила консультативна рада іншому забудовнику, котрий бажає знести дім 1870 року на вулиці Собранецькій, 26, побудувавши замість нього 11-квартирний житловий будинок з комерційними приміщеннями. Власник старенького будиночку з дерев’яною верандою переконував членів ради, що будівля знаходиться в аварійному стані й от-от розвалиться сама.

З продемонстрованих ним фото справді було видно, що будиночок доведений до дуже поганого стану, та члени ради не були готові до того, аби дозволити знести будівлю 1870 року, хай навіть вона не має статусу пам’ятки архітектури. Основні аргументи стосувалися того, що початок вулиці Собранецької непогано зберіг архітектурне обличчя минулих століть, тож кількаповерхова скляна сучасна будівля виглядатиме там неприродно. Власнику будинку порадили все ж подумати про збереження будівлі або суттєво відкоригувати проект.

Ще один запропонований на розгляд проект будівництва, цього разу на вулиці Мукачівській, також був відхилений і відправлений на доопрацювання. Йдеться про плани побудувати у внутрішньому дворику будинку за номером 77 триповерхового приміщення з мансардою. Члени консультативної ради не мали достатньої кількості матеріалів для того, аби визначити точне розташування будівлі відносно інших та зрозуміти, як вона виглядатиме з боку вулиці Мукачівської. Усе це має доопрацювати проектант.

Наступне питання стосувалося приміщення на вулиці Корзо, 7. Там, у внутрішньому дворику, прибудову радянських часів власниця хоче реконструювати, перетворивши квартиру на офісне приміщення. Оскільки жодних зовнішніх втручань не передбачено, проект втілювати дозволили.

Позитивно проголосували члени консультативної ради і за питання капітального ремонту даху будівлі на площі Жупанатській, 5. Йдеться про нововиявлену пам’ятку архітектури, колишню реформатську фару, зведену в 1905 році біля реформатської церкві на Жупанатському пагорбі. Нині ця будівля розділена між кількома власниками, частину даху на ній перекрили сучасною металочерепицею, а частина, що належить реформатській церкві, ще стоїть зі старою покрівлею. Саме її хочуть зараз замінити, але члени консультативної ради проголосували також за те, аби весь дах, а не лише його частину, перекрили одним матеріалом – керамічною черепицею.

Тетяна ЛІТЕРАТІ, «Про Захід»

Про Захід