У селі на Волині знайшли давню святиню, якої торкався пензель Шевченка

Опубліковано:

Ікона Божої Матері, яку відновлював Тарас Шевченко, зберігалась в с. Секунь Волинської області.

Про це розповів шевченкознавець Віктор Жадько, який і встановив причетність Кобзаря до реставрації образу, повідомляє "Трембіта інфо".

“У Секуні (це село у Старовижівському районі Волинської області) місцевий священик повів мене до старовинної Іовської каплиці (знаходиться на цвинтарі), щоб показати старовинну ікону Божої Матері, яка мене цікавила. Виявилось, піп не знав легенду про те, що Тарас Григорович реставрував цей образ та надав йому вигляд ікони. Але я про це читав у книгах і статтях. Скажімо, шевченкознавець Петро Жур 1979 року записав розмову з 86-літнім Мефодієм Рижком, який згадував: “Дід Іван розповідав, що в їхнє село приїжджав разом із членами пізнавальної експедиції поет Тарас Шевченко, малював церкву, не нинішню, збудовану пізніше, та ікону”, – розповів Жадько.

Він зауважив, що 1893 року рештки храму в Секуні, замальовки якого робив Шевченко, перенесли на нове кладовище, звели капличку й освятили на честь преподобного Іова Почаївського. Сюди забрали й різний церковний інвентар, храмовий архів та образ Божої Матері.

“Розмірковував так: зазвичай художники залишають на своїх роботах підпис або якийсь знак. Уважно роздивившись ікону, я нічого не знайшов. Але ж трапляються випадки, коли автограф закамуфльований…Так ось, збільшивши зображення, помітив у медальйоні на грудях Ісуса літери “Ш” та “Т”, а також дату — “1846”. Саме восени цього року Тарас Шевченко як член Археографічної комісії поїхав у відрядження на Волинь, щоб зробити малюнки історичних пам'яток, записати народні перекази, пісні, казки, та й завернув у Секунь. Цікава деталь: ініціали автора вмонтовані всередину обрамлення так, що візуально виглядають як герб України — тризуб”, – уточнив шевченкознавець.

Після цієї  знахідки він відшукав у архіві Почаївської лаври книгу “Опись церковного имущества”, що заведена у Секуньському храмі ще 1806 року — це опис майна, події релігійного змісту: весілля, похорони, свята…

“Навпроти запису “Образ Божої Матері за Престолом” зазначено: “В 1846 году образ сей рештаврирован проезжим живописцем Тарасіем Шевченком”. Так я отримав ще й такий доказ Шевченкового авторства”, – підкреслив Жадько.

За його словами, на момент реставрації Шевченком іконі вже було понад 300 років.

Про Захід