Персикова плодожерка – небезпечний карантинний організм

Опубліковано:

Що таке персикова плодожерка?

Персикова плодожерка (Carposina niponensis Wals.) – небезпечний шкідник, що пошкоджує плоди, як диких, так і культурних плодових рослин, що відносяться до кісточкових і зернових порід. Серед рослин, якими шкідник живиться – груша, яблуня, абрикос, персик, слива, айва, аронія, горобина, кизил, глід, мигдаль, шипшина, фініки та інші рослини.

Поширена персикова плодожерка в Китаї, Північній та Південній Кореї, на Далекому Сході РФ, в Японії.

Розмноження двостатеве. Перетворення повне. Зимує в фазі гусениці п’ятого віку в коконі. За рік розвивається від однієї до чотирьох генерацій, адже самки плодожерки залежно від генерації здатні відкладати до 200 яєць за одну генерацію.

Вигляд персикової плодожерки залежить від фази її розвитку

Імаго: сірий метелик, головогруди в метелика темно-сірі. Посеред передніх крил є велика темна пляма, біля зовнішнього краю декілька малопомітних смужок. Довжина тіла самки 11 мм, розмах крил 16-18 мм. Самець, відповідно, менший за розмірами.

Загальний вигляд метелика персикової плодожерки (Carposina niponensis Wals.)

Яйце: рожево-червоне, округле, з сітчастою структурою оболонки

Гусениця: молодшого віку білувата, старшого – від жовтого до червоного кольору, залежно від того, якою рослиною живиться. Голова коричнева, при основі щетинок є випуклі сірувато-коричневі шипики. Довжина дорослої гусениці 13-16 мм.

Загальний вигляд гусениці персикової плодожерки (Carposina niponensis Wals.)

Лялечка: веретеноподібна, жовто-коричнева, завдовжки 7-9 мм.

Загальний вигляд лялечки персикової плодожерки (Carposina niponensis Wals.)

Як персикова плодожерка шкодить рослинам?

Гусениці плодожерки вигризають у плодах рослин ходи в усіх напрямках, заповнюючи їх екскрементами, при чому в одному плоді розвиваються як правило декілька гусениць. Через це плоди втрачають свою цінність, адже окрім забруднення екскрементами з пошкоджених одиниць виділяється клейка камедь; груші жовкнуть, а абрикоси і персики дозрівають нерівномірно.

В регіонах розповсюдження плодожерка вважається одним з головних шкідників плодових культур. В садах, що не обробляються, гусениці пошкоджують 80-90%  усіх плодів.

Гусениці персикової плодожерки (Carposina niponensis Wals.) живляться м’якоттю кісточкових плодів.

Наслідки пошкодження плодів персиковою плодожеркою (Carposina niponensis Wals.)

Поширення персикової плодожерки (Carposina niponensis Wals.) на території України

На щастя, станом на теперішній час персикова плодожерка не виявлена на території нашої держави.

Однак, у зв’язку з тим фактом, що Україна є транзитною країною велика кількість вантажів з територій поширення персикової плодожерки у світі транспортується через нашу територію, а також в рамках міжнародної торгівлі імпортується на внутрішньодержавний ринок. Саме тому існує ризик поширення цього карантинного шкідника.

Єдиним способом запобігання цьому є інформування населення про факт існування персикової плодожерки (Carposina niponensis Wals.), рівень її небезпечності як карантинного шкідника та, перш за все, обачність кожного з нас.

У випадку, якщо вам довелося спостерігати на території власного саду, площах загального користування чи інших об’єктах ознаки зараження кісточкових плодових рослин персиковою плодожеркою – будьте обачними та відповідальними: негайно зверніть до територіальних підрозділів Держпродспоживслужби у вашому населеному пункті.

Збережемо рідну природу разом!

Яцик Н.І. – провідний спеціаліст-державний інспектор відділу фітосанітарних заходів на державному кордоні управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Закарпатській області.

Про Захід