Перший огляд пацієнтки після операції з пробудженням провели в Ужгороді

Опубліковано:

Перший огляд пацієнтки Аліни Коваль після операції на мозок з пробудженням провели нині. Таких оглядів має бути ще два – за один і за два роки. 20 лютого в Ужгороді в Закарпатському обласному центрі нейрохірургії та неврології зробили першу в Україні операцію з пробудженням, розповів нейрохірург Володимир Смоланка. Пацієнтка під час процедури була у свідомості.

Операцію на мозок з пробудженням одеситці Аліні Коваль робили в Ужгороді. Жінка розповідає: у неї був напад епілепсії півтора року тому, наступного дня пішла на МРТ, але ніяких захворювань не виявили. Впродовж року Аліна приймала ліки від епілепсії, проходила обстеження і знову пішла на МРТ.

“Дають мені висновок, я надсилаю його своїй лікарці. Вона мені телефонує й каже, щоб я терміново йшла до нейрохірурга, бо, швидше за все, мені треба буде робити операцію, — розповіла Аліна Коваль. — Наступного дня я пішла до лікаря в Одесі й мені сказали, що у мене вроджене судинне утворення. Я кажу: “Як воно може бути вроджене, якщо рік тому нічого не виявили?”. Ми відкриваємо диск і мені сказали, що дивно, що у мене там знайшли мозок. Просто висновок був зроблений неякісно та неправильно”.

На роботі колеги порекомендували Аліні звернутися до ужгородських медиків. Вона розповіла: лікар-нейрохірург Тарас Гаврилов, подивившись її МРТ-зображення, сказав, що страшне не саме утворення, а його розташування, бо воно між зоною сприйняття і зоною мовлення.

Серед запропонованих варіантів, Аліна обрала операцію з пробудженням, яку в Україні ще не робили. До неї пацієнтка та лікарі готувалися два місяці. 20 лютого Аліну прооперували.

“Десь об 11-тій почалася операція, — розповіла Аліна. — Я пам’ятаю, що зі мною говорили, тобто відвертали увагу, бо мені тоді робили уколи. Тут я відкриваю очі і виявляється пройшла година. Я не зрозуміла цей момент, коли в мені все відкрили. Коли я прокинулася, нічого не бачила, що відбувається наді мною, бо все було прикрито. Я бачила тільки кілька людей. Я абсолютно спокійно говорила: “Можна ногами рухати, бо вони починають терпнути? Можна пити?”. Мені давали вату з водою. Тобто я старалася не панікувати. Десь годину я була притомна. Потім мене знову ввели в сон. Далі – мене розбудили й кажуть: “Аліна, операція пройшла добре, їдемо в реанімацію, а через годину ти повертаєшся в палату””.Перший огляд пацієнтки після операції з пробудженням провели в УжгородіСуспільне Закарпаття

Операцію Аліні Коваль робив нейрохірург Володимир Смоланка разом із групою спеціалістів.

“Хворий знаходиться в наркотичному сні, коли ми починаємо втручання, і ми вже маємо можливість контролювати його функції ніг і рук, причому, не тільки рухові функції, а також чутливі функції, — пояснив Володимир Смоланка. — Далі частину операції ми проводимо зі свідомістю, повною свідомістю пацієнта, тобто ми з ним говоримо, але говорить з ним не хірург, не анестезіолог, а високопрофесійний афазіолог – спеціаліст з порушення мовлення. І саме вона (ред. афазіологиня) підготувала батарею тестів, причому вона готує батарею тестів для кожного пацієнта окремо в залежності від того, яка частина мозку уражена”.

Через три місяці, після операції Аліна Коваль пройшла перший огляд у невролога-епілептолога Тараса Студеняка.

“Коли в нас робиться хірургічне втручання з приводу епілепсії, ми всіх пацієнтів відслідковуємо впродовж двох років, — пояснив він, — тобто це контрольні обстеження через 3, 12 і 24 місяці після операції. Тобто зараз це перше обстеження через три місяці після операції, коли робиться ЕЕГ-МРТ. Клінічно, слава Богу, в пацієнтки все добре, але ми ще очікуємо результати, але на цей час, все добре, все успішно”.

За словами Аліни Коваль, результати сьогоднішнього огляду задовільні, але потрібно надалі проходити обстеження.

Суспільне Закарпаття

Про Захід