Соціум

В Ужгороді почали роботу паркувальні інспектори: кого штрафують і за що найчастіше

З 15 травня на вулиці Ужгорода вийшли паркувальні інспектори. У формі чорно-пісочного кольору вони патрулюють найбільш завантажені транспортом центральні вулиці міста та штрафують водіїв, котрі припаркували свої авто з порушенням правил дорожнього руху. Як це працює, кого і за що штрафують – “Про Захід” розпитував у керівника відділу контролю за паркуванням управління муніципальної варти Ужгородської міської ради Володимира Пугачова.

– Володимире Олександровичу, розкажіть, хто такі паркувальні інспектори?
– Це працівники спеціально створеного міського відділу контролю за паркуванням, робота яких була узаконена і прописана ще у вересні 2018 року Законом “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери паркування транспортних засобів”. Цей закон дозволив притягати до адміністративної відповідальності власників автомобілів, які порушили правила зупинки, стоянки і паркування. Частково він розвантажує і патрульну поліцію, бо виявляти порушників можуть і інспектори з паркування. 

– Скільки таких інспекторів наразі працює в Ужгороді?
– Наш відділ контролю за паркуванням складається з 4-х працівників: начальника відділу, двох інспекторів та одного диспетчера, тобто людини, яка обробляє постанови. Це доволі мало, наприклад, у Львові нині працює близько 80-ти інспекторів. 

– Нам теж потрібно більше? Яка у нас взагалі ситуація з культурою паркування?
– Культура паркування у нас, можна сказати, відсутня. Хоча частково це пов'язано не так з культурою, як з відсутністю альтернативи. Часто водії нас питають: “А де я маю припаркуватися? Хай влада зробить в центрі паркінги, а потім вимагає дотримання правил”. Так, з паркінгами у нас справді велика проблема, тому центр міста просто забитий автомобілями. Але це не є виправданням порушень. 

Загалом можу сказати, що ситуація з паркуванням нині в центральній частині Ужгорода така складна, що двоє наших інспекторів (іноді я їм допомагаю) працюють щодня лише там, не виїжджаючи в інші райони міста. Причому виглядає це так: пройшли, скажімо, по вулиці Фединця, виписали постанови, а через годину йдемо тим же маршрутом назад – і знову на заборонених для паркування місцях стоїть повно інших порушників. Просто замкнене коло виходить. 

– Які найпроблемніші ділянки в центрі ви можете назвати?
– Мабуть, провулок Центральний (від Підгірної вниз до “зеленого” ринку), вулиця Фединця, ділянка біля “Luxor Plaza” на площі Корятовича (там є одне вузьке місце, де якщо припаркуватися з двох боків, посередині проїхати дуже важко), ну і всі пішохідні переходи в центрі.

– Можете описати, як проходить процес опису порушення?
– Зазвичай, паркувальні інспектори виявляють порушників вранці – коли автомобілів у центрі найбільше. Якщо порушення стається на їхніх очах, вони підходять, представляються і ввічливо просять перепаркуватися. Якщо бачать неправильно припаркований автомобіль без господаря, починають оформлювати повідомлення. Для цього інспектор робить кілька фотографій: самого автомобіля з номерним знаком, дорожній знак, який водій проігнорував, і автомобіль у прив'язці до якогось нерухомого об'єкта, аби було чітко видно порушення. Після цього інспектор виписує повідомлення та кріпить його на лобове скло автомобіля. 

– Скільки таких повідомлень ужгородські інспектори виписують щодня?
– Річ у тім, що виписати ми можемо хоч сто, головне – встигнути їх опрацювати. Бо це я вам описав лише перший етап роботи інспектора. Далі він повертається у свій робочий кабінет, завантажує фотографії і починає з ними працювати. Перш за все інспектор за допомогою спеціального всеукраїнського реєстру власників автомобілів мусить за номером авто знайти власника та його адресу. Далі виписується постанова, яку відправлять власнику транспортного засобу рекомендованим листом. А фотографії з фіксацією порушення ПДР інспектор обробляє і завантажує на сайт Ужгородської міської ради. Там є розділ “Муніципальна варта”, зайшовши на який водій може ввести у спеціальному віконечку номер повідомлення чи постанови, і побачити фотографії свого автомобіля і скоєного порушення.  
 
– Тобто обробка порушення займає в інспектора більше часу, ніж його фіксація?
– Набагато більше часу. За два тижні роботи ми зрозуміли, що оптимально можемо щоденно опрацьовувати 30-35 постанов. Так, станом на 31 травня ми склали 291 постанову, з них 141 вже виплачені, а це приблизно 30 тисяч гривень надходжень до міського бюджету.

 

– Як відбувається оплата штрафу?
– Порушник отримує на свою адресу рекомендованого листа з постановою, на якій чітко прописаний подальший алгоритм дій. Він має 30 днів на виконання постанови, та у перші 10 днів може суттєво зекономити, заплативши всього 50% від суми штрафу – тоді постанова буде вважатися виконаною на 100%. Якщо особа не сплатила штраф протягом 30 банківських днів з моменту отримання постанови або з моменту повернення листа з відміткою про відмову в отриманні постанови, така постанова направляється до Державної виконавчої служби для примусового стягнення штрафу. У разі відкриття державного провадження з особи стягується штраф у подвійному розмірі.   

– А як штрафуєте власників “євроблях”?
– Процедура притягнення до відповідальності водіїв на так званих “євробляхах” так ж сама. Відмінність полягає лише в тому, що постанова виноситься не на особу, за якою зареєстрований транспортний засіб, а на особу, яка ввезла автомобіль на територію України. 

– Були такі, хто оскаржував ваші постанови, звертався до суду, приходив сваритися?
– До суду не зверталися, а от сваритися, буває, приходять. Однак більшість все ж ставиться з розумінням.

– Але Ужгород – місто дуже маленьке. Чи можуть ваші інспектори закрити очі на те, що неправильно припарковане авто належить куму, другу, однокласнику?
– Для нас немає виключень. 

– Чи можуть ужгородці нині викликати інспекторів на місце порушення?
– Ні, наразі ми таким не займаємося.

– Нещодавно у ЗМІ з'явилася інформація, що місто закупило евакуатор. Це для ваших потреб?
– Евакуатор справді є, він знаходиться на балансі комунального підприємства, і ми, після узгодження всіх юридичних процедур, зможемо залучати його для евакуації автомобілів, які суттєво перешкоджають руху. Тоді водій-порушник, крім штрафу, змушений буде заплатити ще й за роботу евакуатора і зберігання транспортного засобу на спеціальному майданчику. 

– І все-таки: чи можна буде побачити паркувальних інспекторів в інших частинах міста: на проспекті Свободи, у Новому районі тощо?
– З нинішньою кількістю інспекторів – ні. Я вже пояснив, що ми ледве справляємося з автомобілями у центрі міста. А незабаром на нас чекає ще й розширення функцій. Річ у тім, що найближчим часом в Ужгороді запровадять платне паркування, і наші інспектори муситимуть контролювати ще й це. Так, якщо водій не сплатив за паркування у визначеному місці, інспектор сфотографує порушення і випише повідомлення про штраф у 20-кратному розмірі від вартості однієї години послуги. Тож роботи в інспекторів значно побільшає. 

Ми вже звернулися до керівництва міста з проханням збільшити штат працівників відділу. Якщо кількість інспекторів побільшає, стане більш відчутним і ефект від нашої роботи.

Тетяна ЛІТЕРАТІ, “Про Захід”  

Фото – Ужгородської міської ради

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

37 + = 39