Соціум

Які послуги у поліклініках на Рівненщині стануть платними офіційно

Реформа медицини в Україні призвела до зміни юридичного статусу більшості поліклінік. Із комунальних закладів вони перетворилися на комунальні некомерційні підприємства (КНП). Як і раніше, послуги первинної медичної допомоги вони зобов'язані надавати безплатно. Проте тепер медичні заклади можуть офіційно встановити плату на ті додаткові послуги, за які раніше населення сплачувало “добровільно-примусові” благодійні внески. Про те, чи готові поліклініки на Рівненщині відмовитися від таких непрозорих практик надання “комерційних” послуг і встановлювати плату за них офіційно, — у цьому матеріалі.

Послуги поліклінік, які мають залишитися безплатними

У Рівненській області статус комунальних некомерційних підприємств уже отримали 27 поліклінік. Саме на них уже повною мірою поширилася дія нового законодавства в межах медичної реформи. Змінивши юридичний статус, вони отримали право на автономію та власну господарську діяльність. Це означає, що поліклініки можуть тепер офіційно встановлювати ціни на частину своїх послуг. Але законодавство забороняє їм заробляти більш як 20 відсотків від усього річного бюджету. Тому твердження про те, що медичні заклади “комерціоналізовано”, — міф.

Як і раніше, вони зобов'язані надавати населенню безплатні медичні послуги. Реформа жодною мірою не скасувала безплатну державну медицину. Змінилися лише основи функціонування медичних закладів.

19 березня 2018 року Міністерство охорони здоров'я України видало наказ № 504 “Про затвердження Порядку надання первинної медичної допомоги”. Саме цей документ визначив, які саме послуги мають залишитися для громадян безплатними. До таких належить первинна медична допомога (ПМД). Передусім це послуги сімейного і дитячого лікаря та терапевта. 

Ось деякі з переліку таких послуг:

Наказ також конкретизує, перелік аналізів та інших медичних досліджень, які є безплатними в разі направлення сімейним лікарем. А це: загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою; загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою; загальний аналіз сечі; глюкоза крові; загальний холестерин; вимірювання артеріального тиску; електрокардіограма; вимірювання ваги, зросту, окружності талії; швидкі тести на вагітність, тропоніни, ВІЛ, вірусні гепатити.

Володимир ЗИЛЬ, керівник громадської організації “Центр суспільних дій “СІВІТАС”, golos.com.ua.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

5 + 5 =