Соціум

Хенд-мейд в Ужгороді: віночки від Марії Воробець

Без кольорового стенду молодої ужгородки Марії Воробець не обходиться, мабуть, жоден міський ярмарок. Біля нього завжди товчеться повно дівчат, котрі приміряють віночки, крутяться перед дзеркальцем і розпитують, як робиться така краса. Віночки у Марії і справді на будь-який смак, а як вони робляться, майстриня розповіла “Про Заходу”.

Цей жіночий аксесуар є безперечним трендом кількох останніх років, особливо ж, якщо він виконаний у національному стилі або хоча б віддалено його нагадує. Робити віночки Марія Воробець почала півтори роки тому, але й до того, скільки себе пам'ятає, постійно щось майструвала: гачкувала, вишивала, плела прикраси з бісеру, виготовляла біжутерію з полімерної глини. Віночками захопилася спонтанно: побачила, що є попит, доступні матеріали і простір для фантазії, а тоді вже додала до цього свій креатив, талант і любов до дрібної роботи.

Вперше показати свої вироби публіці Марія наважилася на великому хенд-мейдовому ярмарку “”BIG ART PICNIC”, що проходив в ужгородському Ротарі-парку у серпні минулого року. Готуючись до нього, майстриня поставила собі за мету виготовити рівно сто абсолютно різних віночків. Велику увагу також приділила тому, як виглядатиме її стенд, якими будуть цінники, скатертина, упаковка. За три дні ярмарку Маші вдалося продати майже всі свої вироби, і цей факт став таким стимулом, що дівчина захопилася не на жарт.

Далі пішли приватні замовлення, ярмарок у Львові, інші ужгородські заходи, де можна було заявити про себе. Причому, як це буває часто у “чоботаря без чобіт”, собі Марія такі прикраси майже не робила.

Хенд-мейд нині можна зробити основним джерелом доходу, вважає дівчина, однак вона собі цього за мету не ставить. Маша має основну роботу, а хобі, яке дає їй додатковий заробіток, залишається все ж основою для творчості, а не комерції.

Щодо моди на цей аксесуар, то за прогнозами майстрині, популярність віночків потрохи спадатиме. Може тому, що майже в кожної дівчини вже є один або кілька таких аксесуарів, хоча є й поціновувачки, котрі мають цілі колекції віночків, обручів та заколок для волосся. Саме такі покупці, котрі шукають щось особливе, якісне та унікальне, і допомагають Маші вистояти у конкуренції з продавцями з інших міст, котрі, буває, заїжджають на ужгородські ярмарки з віночками та обручами, виготовленими у промислових масштабах. Ціна на такі вироби, через оптову закупку матеріалу, нижча, але втрачається унікальність та якість виконання.  

“Всі мої віночки – унікальні, ніколи не роблю однакових (винятком є хіба бажання клієнта). Частіше, це поклик душі, натхнення – називайте як хочете. – каже Марія. – Тому мені більше подобається виготовлення виробів на продаж, а не на чиєсь конкретне замовлення. Мені приємно, коли покупець керується принципом “побачив-сподобалось-придбав”, а в замовленні не завжди можна вгадати на 100%, що собі задумав клієнт, хоча і таке трапляється”.

Вироби Марії коштують від 40 до 180 гривень. “На мою думку, для Ужгорода це прийнятна ціна, але не надто вигідна для майстра, бо, на жаль, зараз такі часи, що покупці часто обирають те, що дешевше, – відзначає майстриня. – Друзі, котрі відвідують ярмарки в інших містах, роблять мені зауваження, мовляв, ціни занижую”.

Серед великої кількості виробів Маші, окрім обручів, можна побачити дитячі пов'язочки та заколки зі штучних квітів. Своєрідну нішу вона також знайшла у виготовленні на замовлення весільних віночків-прикрас. Вони у неї бувають як у національному стилі (нині ж бо дуже модно проводити весілля в українському стилі), так і ніжні білі з кристалами і скляними елементами. Але такі вироби виготовляються лише на замовлення. Часто, окрім віночка, молодята просять зробити таку ж бутоньєрку для нареченого і браслети для подруг нареченої. Бувають і колективні замовлення на дівич-вечір. Такі роботи приносять майстрині найбільше задоволення, бо дають розгулятися фантазії, однак з ними траплялося і найбільше оказій, коли клієнти замовляли виріб, а потім не хотіли за нього розраховуватися, або просто обривали зв'язок.

Які ж віночки користуються найбільшою популярністю на ярмарках? Марія каже, що перше місце за популярністю, зрозуміло, посідають ті, що виготовлені у національній стилістиці і підходять до вишиванки: червоно-чорні, з червоними “калиновими” ягідками, маками, ромашками тощо. При цьому часто перевагу надають не об'ємним віночкам, а невеличким, акуратним. А от великі “сценічні” обручі для волосся купують, наприклад, щоб завершити образи для виступів на концертах та конкурсах.

Навесні дівчата найбільше звертають увагу на ніжні, наче плетені з лози, віночки, що зав'язуються позаду голови. Вони приваблюють своєю легкістю та ніжністю маленьких білих чи кольорових пуп'янків у поєднанні з тонкою лозою.

Тетяна ЛІТЕРАТІ, “Про Захід”  

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

− 4 = 1