14 березня у Львові перекриють ще одну вулицю (Схема)

Опубліковано:

Триває капітальний ремонт вул. Шевченка з облаштуванням квазікільця. Так, з 7 березня і до 31 серпня 2020 року перекрито рух транспорту на вул. Левандівській (від будинку № 14 до вул. Шевченка) та на вул. Залізничній (від будинку № 19 до вул. Шевченка). У зв’язку з перекриттям відбулися зміни в русі трьох маршрутів громадського транспорту — 17, 6Н, 11. Натомість з 14 березня буде перекрито для руху транспорту частину вул. Шевченка. Відповідно з 14 березня відбудуться зміни у схемах руху автобусних маршрутів № 6а, 49 і трамвайного маршруту № 7 (курсуватиме до церкви св. Анни).

«З 7 березня перекрили вул. Левандівську. Загалом роботи на цьому об’єкті тривають з кінця січня, адже зима дозволила працювати без заминок. Важливо знати, що із 7 березня міський маршрут № 11 тимчасово припинив курсування у Рясне та Сихів; маршрут № 17 почав курсувати по вул. Сяйво, Повітряній та Городоцькій, а також маршрут № 6Н (нічний) змінив свій маршрут та тепер не їде вул. Левандівською, а курсує через вул. Тунельну.

Наступний етап — перекриття самої вулиці Шевченка та безпосередній початок робіт. Так, вул. Шевченка перекриють вже у цю суботу, 14 березня, тому міський маршрут № 6а, який з’єднував Рясне та центр міста, призупинить свою роботу. Натомість маршрут № 49 почне курсувати не по вул. Шевченка, а по пр. Чорновола. Також для того, аби маршрути № 47 та № 49 змогли вивозити всіх людей з мікрорайону Рясне, буде додано по 5 автобусів на кожний маршрут.

Вже цього тижня маємо промаркувати смуги громадського транспорту на вул. Чорновола від вул. Липинського до вул. Мазепи для того, щоб автобуси могли їхати.

Наша основна задача — витягнути громадський транспорт із заторів”, – зазначив заступник директора департаменту житлового господарства Андрій Білий.

Так, за словами, директора департаменту житлового господарства та інфраструктури Олександра Одинця, у 2020 році на ремонт доріг із міського бюджету було виділено близько 1 млрд 300 млн грн.

«Цьогоріч місто робить багато вулиць. Я хочу нагадати, що у нас наразі передбачена, фактично, найбільша сума з бюджету міста за останні роки. Вона становить близько 1 млрд 300 млн грн, що є безпрецедентним випадком. Фактично, ми можемо сміливо сказати, що цьогоріч у нас — рік доріг.

Цей вузол на вул. Шевченка ми плануємо завершити до кінця серпня, але, звичайно, будемо намагатись зробити це якомога швидше. Ми пропрацювали вже схеми руху та об’їздів транспорту”, — розповів Олександр Одинець.

Так, як зазначила директорка ЛКП «Львівавтодор» Оксана Єстеферова, проект з облаштування квазікільця на вул. Шевченка є надзвичайно складним з інженерної точки зору: «Дійсно, цей проект з транспортим кільцем вул. Шевченка-Левандівська дуже складний з точки зору інженерії. Зараз прокладається новий водопровід та нова каналізація та заміна колектору Саме на стику вул. Левандівської-Шевченка буде врізка в камеру. Камера дуже складна, тому потребує перекриття об’єкта в цілому».

Нагадаємо, зараз ремонт вул. Шевченка відбувається на відрізку від вул. Залізничної до вул. Левандівської і передбачає організацію кільцевого руху по вул. Т. Шевченка, вул. Левандівська, вул. Залізнична.

Проектно-кошторисна документація розроблена 2019 року проектною організацією ТзОВ «Трамдорпроект на замовлення ЛКП «Львівавтодор».

Проектом передбачено повне розбирання дорожнього одягу і тротуарів вулиць Шевченка та Залізничної в межах необхідних для виконання будівельних робіт та реконструкції, розбирання асфальтобетонного покриття по вул. Левандівській, реконструкція всіх інженерних мереж, демонтаж існуючих трамвайних колій в межах проектування, демонтаж існуючого дорожнього одягу з покриттям із мозаїки і бруківки, влаштування нових трамвайних колій, влаштування проїзних частин; тротуарів; велосипедних доріжок; технічних тротуарів, дорожньої розмітки; світлофорних об’єктів, влаштування контактної мережі трамваю, зовнішнього вуличного освітлення, благоустрій вуличного простору, проектом передбачається заходи для маломобільних груп населення”, — повідомляли у ЛКП «Львівавтодор».

Основні техніко-економічні показники реконструкції вул. Т. Шевченка (від вул. Залізничної до вул. Левандівської) з організацією кільцевого руху по вул. Т. Шевченка, вул. Левандівська, вул. Залізнична:

Загальна довжина реконструйованих та проектованих вулиць – 837 м;

в тому числі:
вул. Шевченка — 346 м.;
вул. Левандівська — 200 м.;
вул. Проектована — 122 м.;
вул. Залізнична — 169 м.;
довжина трамвайних колій в одноколійному вимірі — 692 м.;
ширина проїзної частини — 7,5 — 12,6 м.;
кількість смуг руху — 2−4 шт.;
ширина смуг руху — 3,5 — 3,75 м.;
ширина смуги безпеки — 0,5 м.;
загальна площа покриття проїзної частини — 10018,5 м2;
загальна площа покриття тротуарів — 4776 м2;
загальна площа велосипедних доріжок — 1697 м2;
зупинки громадського транспорту — 6 шт.;
кількість світлофорних об’єктів — 3 шт.;
тривалість будівництва — 8 місяців.

Вартість виконання робіт згідно договору між ЛКП «Львівавтодор» та ТзОВ «Онур Конструкціон Інтернешнл», становить — 89,6 млн грн.

Львівська міська рада

Про Захід