Згадуй мак, та їж так: найкращі рецепти до Маковія

Опубліковано:

Медовий Спас або Маковій – 14 серпня християни східного обряду відзначають свято винесення чесних древ животворящого хреста Господнього, або свято Всемилостивого Спаса.

Хто такі Маккавеї?

Візантіїйське свято відоме з 9-го століття, його ідея полягала в перенесенні з імператорського палацу до храму Софії частини хреста Господнього. У наші дні, за церковними канонами, 14 серпня під час Богослужіння здійснюється винесення хреста на середину храму для поклоніння.

Мак, чортополох, жито, пахуче різнотрав’я і чорнобривці

Цього дня  вшановують сім святих мучеників – братів Маккавеїв, матір їхню Соломонію та учителя Єлеазара. Всі вони постраждали за відмову прийняти язичництво і в 166 році до н. е. прийняли мученицьку смерть. Тому в Україні свято має ще одну назву на честь братів – «Маковія». За традицією, на Маковія до церкви кожний мав принести букет квітів, в його основі великі достиглі голівки маку. А ще чортополох, жито, пахуче різнотрав’я і чорнобривці.

Вареники з маком? Без проблем!

Букети це красиво, але ситий не будеш. А мак – зерня, найбільш вживане в українській кулінарії. І на Маковія наш народ придумав свою традицію –готувати страви з маком.

Фірмова страва” Любові Керецман

 «До маку в мене тепла любов привита ще з малку й дуже ностальгічні спогади. Перше, що йде на думку,  це смаколики – з-поміж традиційних тістечок, печива, кексів, тортів з маком, млинців, гомбовців, роблю незвичне та цікаве – вареники. Так, саме макові вареники – свіженькі, гарячі, политі маслом і медом, притрушені насінинками маку… все,  рецептори спрацювали  – хочу вже!!! Це один зі смаків дитинства. Моя бабуся дуже любила готувати й привчала мене до всього, що сама вміла, тим паче, що з онуків я найстарша, ну і одна дівчинка на той час» – розповіла Прозаходу кондитер Любов Керецман. 

«Рецепт в грамах зараз не наведу, бо готую, як більшість газдинь «на око» – звичайне тісто, в начинці теж не має таємниць і складнощів. Потертий мак залитий, точніше, зволожений молоком, ложка-дві за смаком меду, обережно все додаємо, так, щоб начинка була густою й не розпливалась. Ліпимо! У нас то було гуртом: всі хто вдома. А дітям за святий обов’язок доручити такі важливі повноваження – інша справа, що на початках бабуся все за нами переліплювала. Звідки терпіння брала? Але скільки ж нам радості і досвіду – через гру звикати до праці… дуже мудрі мої предки були…» – ділиться спогадами господиня.

Відварювати вареники слід обережно, в гарячі покласти шматочок масла, акуратно вимішати. Поливати страву варто медом і густо посипати маком!

Кондитер розповідає, що частіше макові вареники з’являлись на столі під час посту – чудова смачна корисна альтернатива, лиш в тісто не давали яєць, а в начинці молоко замінили водою.

Бобальки

Бобальки

«Ще одна не менш цікава, невід’ємна, родинна, обрядова страва на Святий вечір. Завдяки моїй бабці, а зараз вже і мамі у нас на вечерю традиційно бобальки з маком. Не просто посипані маком, чи облиті медом з маком – а тісто змішане з маком. Дріжджове тісто з борошна і молотого маку  на смак солоне, але трошки підсолоджене, щоб файно росло. Запечені в духовці кульки розміром 3-5 см, гарячі поливають рідким медом, густо посипають маком й молотими грецькими горіхами – казково.

Бабки вже давно нема… реалії сьогодення інші, але я намагаюсь знаходити час, куховарити разом з сином, експериментувати з різними цікавими смаками. У цьому процесі я розумію всю глибину таких, здавалося б, буденних речей, розповідаю сину про своє щасливе дитинство й бабусину любов до життя, вона її вміло передавала дітям, внукам. Ця любов зі мною і нині і її я уже передаю своєму сину» – поділилася спогадами пані Любов.

Рецепт за часів “царя Гороха” або традиційний баник!

Закарпатський баник
  • «500 гр. борошна,
  • 25 гр. свіжих дріжджів (або сухі, пачку 11 гр.),
  • 100 гр. молока,
  • 200 гр. маргарину або масла,
  • 3 столові ложки цукрової пудри або цукру,
  • 2 яйця,
  • трохи солі.

Ужгородка Анжеліка Машкова любить побалувати домашніх баником. “Для початку розвожу дріжджі в молоці, все замішую, даю піднятись в теплому місці (десь годину). Самої начинки варіантів багато, я запарюю мак, за смаком додаю цукор, цедру лимона, ваніль, трохи масла. Важливо дати постояти уже закрученому рулету, перед тим, як його випікати. Він має трохи підійнятися, тоді менша ймовірність, що трісне.  Змащую яйцем і печу при 180 градусів до рум’яності, орієнтовно 30 хв. З такої порції виходить три рулети, порада – не можна розкатувати дуже тонко, начинка не має бути рідка, тоді форма виробу буде ідеальна”, – рецепт від Анжеліки .

Експеримент редакції: маковик з маскарпоне

Осторонь  смачних рецептів я не могла залишитись, тому вирішила сама щось спекти до Маковія, тим більше є чудовий привід, 14 серпня у моєї мами Маріанни День народження, з чим її і вітаю. 💖

Із циклу «заколотити і залити», на приготування пирога я витратила до двох годин.

Для основи змішала:

Маковик з маскарпоне
  • 200 гр. молотого маку,
  • 200 гр. цукру,
  • 200 гр. борошна,
  • порошок для випічки.
  • Далі туди додала 200 мл. кефіру,
  • 2 яйця.

Все перемішала і вилила до форми, яку застелила фольгою і змастила олією. Випікала корж 45 хв. при температурі 175 градусів. На цьому не зупинилася, коли наше макове тісто підросло, ниткою я розрізала його на три коржики. Кожен з них змастила сиропом зі слив, для приготування якого проварила 10 хвилин «бистриці» з цукром та незначною кількістю води.

Крем зробила на основі сиру маскарпоне, цукру та яєць, рецепт якого  можна вільно знайти в інтернеті. Прикрашав 4-річний асистент, тому суворо не судіть.😉

Бонус: Мак у салат? Так!

Салат з маком

Ужгородка Вікторія  Фортуна любить дивувати спільноту абсолютно незвичними поєднаннями.

«Побачила у дівчини на сторінці в соціальних мережах рецепт і вирішила відтоврити цю інтригу. Чесно, не пошкодувала, що спробувала. Виявилось – огірок з малиною, медом і соєвим соусом це смачно, а мак там, як вишенька на тортику. А ще, якщо мак підсмажити – він дуже гарно стріляє на зубах». 😜

Записала і спекла Вікторія Жуйко, спеціально для Прозаходу

Фотоілюстрації від господинь та з вільних джерел.

Про Захід