Закарпатська “Бавка” пішла на канікули: підсумки сезону (Фото)

Опубліковано:

23 червня Закарпатський академічний обласний театр ляльок завершив свій 38-й театральний сезон.

А яким він був цей 38-й сезон? Театрознавець Ніна Малишко підсумує всі здобутки та події сезону 2018-2019.

Отже, відкрив колектив лялькарів 38-й театральний сезон 26 серпня минулого року у День Незалежності України з присвяченою події виставою за творами Т.Г.Шевченко — дитячим Кобзариком “У нашім раї на землі” у постановці заслуженого артиста України Олександра Куцика. Святкову атмосферу на Театральній площі в Ужгороді доповнювала музика, майстер-класи з виготовлення ляльок, розіграш квитків у театр ляльок.
Одразу після відкриття стало відомо, що колектив лялькарів пройшов конкурсний відбір та став одним з переможців у конкурсі індивідуальних проєктів від Українського культурного фонду отримала фінансування на реалізацію нової програми «Казок веселкове намисто. Представлення словацького фольклору засобами театрального лялькового мистецтва». Цьому передувала участь у конкурсі культурно-мистецьких проєктів, який у травні 2018 року був вперше оголошений новою, створеною у 2017 році фундацією український культурний фонд. 

За задумом закарпатських лялькарів, проєкт, адресований насамперед дитячої аудиторії, а також й для сімейного перегляду, складається з двох частин: театралізованого свята національних культур з використанням «ростових» ігрових ляльок та прем’єрного показу вистави словацького автора на мотиви словацький народних казок, відповідно проведення двох прес-конференцій, створення Facebook-cторінки, виготовлення друкованої реклами.

Над здійсненням проєкту колектив закарпатських лялькарів працював у надзвичайно стислі терміни. Розпочавши роботу з кінця вересня, вже 23 жовтня на прес-конференції «Український культурний фонд та Казок веселкове намисто» керівник проекту, директор Закарпатського театру ляльок Мирослав Петій, координатор — Ніна Малишка, режисер — заслужена артистка України, головний режисер театру Наталія Орєшнікова продемонстрували присутнім представникам ЗМІ хід підготовки свого масштабного творчого проекту — на екрані представила ескізи до майбутніх сценічних творів — вуличної інтермедії “Казок веселкове намисто” та камерної вистави “Про Валибука, принцесу Небійся та Довгоборода” за п’єсою словацького автора П. Угера.
А вже 19 листопада перші покази у рамках проєкту на дитячу аудиторію словацької громади Закарпаття інтермедії “Казок веселкове намисто” та спектаклю “Про Валибука” за участю всього творчого складу театру відбулися у селах Малий Березний Великоберезнянського району, Анталовці, Сторожниця та смт Середнє Ужгородського району, а також на площі Театральній та у приміщенні театру в Ужгороді. 
Таким чином, колектив спромігся вчасно і повному обсязі, з великим успіхом у глядачів виконати всі заплановані заходи проєкту, у наслідку чого в активі театру залишились великі “ростові” ляльки й чудові костюми, та головне — нова цікава вистава, основана на словацькій народній казці про перемогу дракона мужнім парубком та визволення принцеси.

Авторами постановки стали заслужена артистка України Наталія Орєшнікова (режисер), львівська театральна художниця Інесса Кульчицька (сценографія). Ролі створили провідний майстер сцени Андрій Опіок і молодий обдарований актор Дмитро Ємець. 
Традиційно театр ляльок бере участь у конкурсі на обласну премію імені братів Юрія-Августина та Євгена Шерегіїв у галузі театрального мистецтва, у підсумку якого диплом Лауреата у номінації: “актору за найкраще втілення сценічного образу у виставі для дітей” за 2018 рік отримала заслужена артистка України Елла Григор’єва за роль у прем’єрі 2018 року «Трям! Привіт!». 

Перемогу у конкурсі, за переконанням колективу, отримав таким чином весь творчий склад вистави, адже у театрі ляльок ансамблевість та творче партнерство у роботі – завжди залог успіху!
Значним здобутком театрального сезону було також планове видання за сприяння Департаменту культури Закарпатської обласної державної адміністрації книги-альбому “Лялькове Закарпаття. “Інтерлялька” у фестивальному русі європейського театрального простору” у авторстві Мирослава Петія та Ніни Малишки за допомогою в упорядкуванні величезного архівного матеріалу Марини Белоус та Галини Корнєвої, яка стала автором чудового дизайну альбому.

У книзі, що складається з нарису, спогадів, документальних тверджень та сторінок з чисельними світлинами, йдеться про майже тридцятилітній життєпис фестивалю “Інтерлялька”. Видання є першою спробою узагальнення майже тридцятирічного шляху унікального фестивалю.

Починаючи з 1990 року відбулося вже шістнадцять фестивалів. П’ятнадцять з них пройшли під пильним керівництвом його натхненника, організатора та незмінного директора — заслуженого працівника культури України, Почесного члена Міжнародної асоціації лялькарів UNIMA, Почесного громадянина міста Ужгород Олександра Туряниці (1931-2016), пам’яті якого присвячена книга. Актуальність та важливість видання книжки-альбому ґрунтується ще й на необхідності зберегти саме архівні дані, особливо 90-х років, декотра частина з яких, на жаль, незворотне втрачена. 

Видання було презентоване на ювілейне професійне свято лялькарів. Видання представили в Ужгороді в день лялькаря, адже 21 березня був ювілейний рік створеній у Празі 1929 року Міжнародної асоціації діячів лялькового театру – UNIMA або УНІМА (фр. Union Internationale de la Marionnette), штаб-квартира якої нині розташована у французькому місті Шарлевіль-Мезьєр.
Як завжди насичено в лялькарів відбувся час Новорічно-Різдвяних святкувань, адже юні глядачі з нетерпінням чекають зустрічі під ялинкою зі Святим Миколаєм та казковими героями. Цього разу, як і кожного року, сподівання здійснилася — на малечу чекало яскраве шоу — новий сценарій, костюмовані персонажі, веселі ігри. Окрім стаціонару, з новою програмою традиційно актори виїжджають також до діточок міст та районів Закарпаття. 
Треба відзначити надзвичайно мобільний характер роботи закарпатських лялькарів, які протягом театрального сезону постійно працюють на виїздах та гастролях, знайомлячи зі своєю творчістю широке коло вихованців навчальних закладів області.
Поряд з роботою на глядача у театрі ляльок увесь час проходять напружені репетиції, внаслідок яких відновлюються старі вистави, актори вводяться у ролі, а головне — народжуються прем’єри. Відтак 24 березня з нагоди Всесвітнього дня лялькаря та Міжнародного дня театру закарпатські лялькарі представили загалу прем’єру вистави “Козак Мамарига” Григорія Усача про запорізького козака, який є символом мужності, хоробрості, уособлює в собі образ захисника, борця за правду, за волю. Режисером-постановником вистави Олександр Куцик, художником–постановником – Оксана Россол (м. Львів).

Виставу розігрують дівчата. Як Берегині, вони залишаються поруч з героєм та допомагають йому боротись й перемагати. Отже, ролі виконували Лариса Кривчик, Ярослава Яник, Антоніна Гайделбахер. А молодий актор Микола Ігнатишин виконав головну роль Козака Мамариги, справжнього героя, саме такого, якого не часто можна зустріти в наш час, який приваблює до себе й якому хотілось б наслідувати. 
А вже 19 травня лялькарі гостинно запрошували до театру на прем’єру вистави-гри “A Mouse And The Pink Ribbon, або Мишка та рожева стрічка” за п’єсою київського автора, заслуженого діяча мистецтв України Руслана Неупокоєва. Вистава є інтерактивною казкою-уроком, під час якого діти, граючись, знайомляться із новими англійськими словами, вивчають кольори, цифри.
Але сюжет театрального уроку не лише розважальний, але й повчальний. Придбавши собі рожеву стрічку, головна героїня вистави Мишка не лише погарнішала, а й стала дуже перебірливою та зарозумілою. Відтак почала ображати та принижувати інших тварин, які пропонували їй потоваришувати… Чим це мало закінчиться для пихатої Мишки?
Маленькі глядачі з цікавістю спостерігали за перипетіями на сцені, допомагаючи та беручи участь у подіях, ненав’язливо засвоюючи базові поняття про дружбу та відданість. Постановниками спектаклю стали режисер Наталія Орєшнікова, художник Олена Бугренкова, композитор Євген Столяр. Досвідчені актори, майстри сцени Олена Пишка, Лариса Кривчик та Микола Карпенко, окрім створення яскравих образів продемонстрували неабияке вміння володіння англійською мовою.
Важливою ланкою роботи колективу є фестивальні подорожі, під час яких лялькарі мають змогу презентувати своє мистецтво, побачити роботи колег у з інших театрів, країн, збагатитися досвідом, налагодити дружні зв’язки.

Під час 38 театрального сезону закарпатці взяли участь у декількох фестивальних поїздках, серед яких січнева подорож до білоруського Мінську на V ювілейний Міжнародний Різдвяний фестиваль батлейних та лялькових театрів «Нябёси». Закарпатці з успіхом представили виставу “Сни Ахнеуса” за творами Чарльза Діккенса — Різдвяну сентиментальну історію про боротьбу Ангела і Смерті за людину, яку поставила режисер з Харківа Юлія Білінська та виконали на фестивалі актори Елла Григор’єва, Ярослава Яник, Микола Карпенко та Олександр Бєліков, отримавши нагороду у номінації кращий акторський ансамбль та окрему подяку від організаторів фестивалю.
Також не можна обминути у спогадах про 38 театральний сезон чудову березневу подорож колективу до Будапешта на запрошення Державного самоврядування українців в Угорщині та Самоврядування українців Кьобані.

Саме тоді, на 205 річницю від дня народження Кобзаря колектив Закарпатського академічного обласного театру ляльок представив юним українцям Угорщини виставу “У нашім раї на землі” за творами Тараса Шевченка у постановці заслуженого артиста України Олександра Куцика, художника-постановника Тетяни Улинець та у виконанні акторів — заслуженої артистки України Світлани Кобзистої, акторів Миколи Карпенка, Андрія Опіока та Павла Проданюка. 
Традиційно у березні, назустріч Міжнародному дню лялькаря відбувається підбиття підсумків Всеукраїнського огляду-конкурсу “Прем’єри сезону”, заснованого Всеукраїнською громадською організацією “UNIMA-Україна”. Цього разу саме роботу закарпатських лялькарів відзначено найвищою нагородою огляду-конкурсу – Гран-Прі “За вірність ляльці” здобула тогорічна прем’єра колективу “Трям, привіт!”.

Над виставою працювали: режисер-постановник – Наталія Орєшнікова, художник-постановник – Віра Задорожня (м.Київ), акторський склад – заслужена артистка України Елла Григор’єва, актори Юлія Чеховська, Микола Карпенко, Андрій Опіок та Микола Ігнатишин. Відзначення переможців огляду-конкурсу “Прем’єри сезону”відбулось у приміщенні Київського академічного театру ляльок під час щорічних зборів делегатів ВГО “UNIMA-Україна”. Вручав нагороду Президент організації, заслужений діяч мистецтв Сергій Брижань…

На початку червня лялькарі з Ужгорода долучилися до фестивальних та ювілейних заходів своїх давніх партнерів та друзів Кошицького театру ляльок, взявши участь у VII Міжнародному фестивалі VIRVAR – Днях лялькового театру та ігор для всієї родини та святкуванні шістдесятій річниці з часу заснування.

Закарпатці з великим успіхом у юних глядачів продемонстрували виставу “Лялькова забава — прадавня справа”, відігравши її двічі — в атріумі Кошицького театру ляльок та на відкритті фестивалю повітряних куль. Вистава-гра є творчим проєктом заслужених артисток України Наталії Орєшнікової, Елли Григор’євої, провідної актриси Лариси Кривчик та сценографа Паоли Полуденної. 
У формі веселої інтерактивної гри актори-виконавці — Елла Григор’єва та Дмитро Ємець ненав’язливо пропонували глядачам мистецько-просвітницьку програму, яка має на меті засобами театрального лялькового мистецтва сприяти розвитку дитячого образного мислення. 
А у кінці червня, коли на площі Театральній в Ужгороді та сцені театру ляльок відбувалося закриття 38 театрального сезону, інша група демонструвала мистецтво закарпатських лялькарів на V Міжнародному фестивалі театрів ляльок “І люди, і ляльки”, який відбувся у Львові 21-23 червня. Колектив яскраво заявив про себе виставою “Про Валибука, принцесу Небійся та Довгоборода”, викликав бурхливі оплески та вигуки “Браво!” від глядачів та багато чисельних колег зі всієї України та закордоння.

Говорячи про багатогранну діяльність Закарпатського академічного обласного театру ляльок, неможливо оминути увагою ретроспективну виставку ігрових ляльок, виконаних художником-конструктором ігрових ляльок В’ячеславом Осавальчуком, яка відкрилась 12 травня у фойє Закарпатського академічного обласного театру ляльок. 

Виставку присвятили 20-річчю творчої діяльності, а також 40-річчю від дня народження майстра-лялькаря, випускника Ужгородського коледжу мистецтв ім. Адальберта Ерделі. 
У зону постійної уваги колективу входить благодійна діяльність — соціально незахищені дітки, сироти, діти з особливими потребами — протягом театрального сезону проводились різноманітні акції, зокрема, на Міжнародний день захисту дітей лялькарі долучились до багатьох заходів, зокрема, провели благодійну виставу в Закарпатському музеї народної архітектури та побуту, в ужгородському дитячому садочку № 20, де разом з групами загального розвитку є групи спеціального призначення, тобто дітки з вадами мовлення і порушення зору. Вчетверте цього року центр Ужгорода став домівкою фестивалю дитячої радості «Мироліто», який організовує Закарпатський благодійний фонд «Карітас» Мукачівської греко-католицької єпархії, у якому також була взята участь з благодійною виставою.

По абонементній системі чітко працюють з театром ляльок школи Ужгорода №№ 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 15, 19, 20, навчально-виховні комплекси “Престиж”, “Гармонія”, “Веселка”, “Первоцвіт”, “Пролісок”, “Ялинка”. Всі без виключення дитячі навчальні заклади знайомі з репертуаром театру та його прем’єрами, адже саме вони є першими оцінювачами творчих здобутків лялькарів.

Протягом декількох років традиційно проводяться обмінні гастролі з Мукачівським драматичним театром, також колектив успішно гастролює у містах Хуст, Берегово, Свалява, Перечин, Виноградів, Чоп, а також у Тячівському, Виноградівському, Іршавському та Ужгородському районах. Але, навіть закриваючи театральний сезон, колектив не залишить без уваги обласний спеціалізований дитячий пульмонологічний санаторій «Малятко», навідуватиметься влітку до діточок, що проходять там реабілітацію.
Протягом сезону щонеділі об 11:00 та 13:00 на площі Театральній було велелюдно — юні глядачі з батьками поспішали до улюблених артистів. Багатьох з відвідувачів у театрі добре знають, адже вони не пропускають жодного показу, а при складанні недільного репертуару намагаються не повторювати назви, адже в арсеналі більше ніж 50 різноманітних вистав.
Головний режисер театру, заслужена артистка України Наталія Орєшнікова у період “міжсезоння” планує поставити нову виставу, з якою вийти на глядача у наступному, 39-му сезоні.
Не стоїть осторонь колектив й спортивного життя — команда Закарпатського академічного обласного театру ляльок взяла активну участь у VІI обласній спартакіаді працівників закладів культури Закарпаття. 

Крім вищенаведеного, протягом сезону проводилась кропітка підготовча робота по ХVІI Міжнародному фестивалю театрів ляльок “Інтерлялька-2019”, який готується до проведення 1- 4 жовтня 2019 року. 
За переконанням директора – художнього керівника театру Мирослава Петія, 38 театральний сезон колектив провів надзвичайно насичено й плідно, досяг високих показників у всіх напрямах діяльності й впевнено рухається у напрямку здійснення цікавих креативних ідей, нових творчих здобутків.

Ніна Малишка, театрознавець


Про Захід