Погляд «зсередини». Враження спостерігачів і членів ужгородських виборчих комісій

Опубліковано:

Позачергові, швидкі, літні – все це про парламентські вибори зразка 2019 року. І всі ці чинники прямо вплинули на їх результат. Явка виборців – найнижча за всі роки українського виборчого процесу. Загальні підсумки – сподівано несподівані. ПроЗахід поцікавився у спостерігачів та членів комісій на ужгородських дільницях, як склалася їх виборча доба.

Наталія Цодікова
голова виборчої комісії

“Зазначу, що на цих виборах я вперше була Головою виборчої комісії, а тому надзвичайно вдячна своїй команді за злагоджену, чесну та прозору роботу. На нашій дільниці більшість членів – люди старшого віку. Досвідчені, у них був попередній досвід участі у виборах і які мені допомагали своїми підказками. Явка у нас склала більше 50% виборців. Зіпсовано 33 бюлетеня. Не обійшлося  без стресів. Один із спостерігачів несправедливо, неправдиво й помилково звинуватив представницю правоохоронних органів у відсутності. Про це був складений акт. Три години нам знадобилося, щоб виправдати жінку та довести, що її провини немає. Взагалі, я пишаюся роботою нашої поліції і пишаюся нашими поліцейськими. За їх самовідданість, за те, що все пройшло згідно з законом і вони забезпечили порядок.

Ми закінчили підрахунок голосів приблизно о 01.30, о 02.30 прибули до ОВК, і тільки о 8 ранку здали членам ОВК виборчі бюлетені. Хочу подякувати усій нашій команді. Це дійсно було чесно і прозоро”.

Людмила Лівак
незалежний спостерігач

“Враження від цих виборів, що весь виборчий процес відображає стан справ загалом в країні. Величезна недовіра людей, які взаємодіють між собою в комісії, невміння співпрацювати, проявляти ініціативу, а саме втручатися в процес, коли ти бачиш, що щось не так. Саме це я відмітила для себе на багатьох виборчих дільницях. Всі чекають, що прийде лідер, голова комісії і розкаже що і як треба робити. А якщо голова недосвідчений, то, відповідно, весь процес страждає. Люди не хочуть брати на себе ініціативу.

Це проблема нашого суспільства, коли люди не вміють спільно вирішувати якусь спільну проблему, як сусіди. Ці вибори для мене показові саме в тому, які ми є і якими є в будівництві своєї країни.

Ще одне враження від виборчого процесу, підрахунку голосів, отримання результатів. Мені здається, що цей процес не спрямований на те, щоб поставити на перше місце людину і її прості, фізіологічні потреби. Такі як потребу спати, наприклад. Натомість члени комісії працюють 20-24 години без сну і відпочинку, і це, мені здається, зовсім не по-людськи і ненормально. І такі державні процеси, які б важливі вони не були, все таки мають бути відлагоджені для того, щоб людина почувала себе комфортно та працювала ефективно”.

Тетяна Гуранич
спостерігач

“На дільниці все нормально було, без порушень. А от організація роботи трохи слабка. Але все одно добре, оскільки дехто з людей вперше працювали в комісії і спостерігачами. Дощ лився, комісія тягала столи туди сюди, бо капало зі стріхи. Трохи в залі було води, освітлення ніяке. Все на переносках. Шкода, що немає нормально оснащених технікою дільниць. Несуть свої ноутбуки, принтери. Протоколи для спостерігачів – це проблема самих спостерігачів. Роби собі копію бланку де хочеш. Переважна більшість спостерігачів взагалі не розуміли, що мають робити, не говорю про те, щоб протоколи заповнювати. Сам процес підрахунку голосів мав би бути якось прописаний покроково, і донесений до комісії. Поганий розподіл роботи. 10 чоловік комісії сидять, а три щось роблять”.

Злата Мікрюкова
спостерігач

“Стомилася, тому відповім коротко. Як і планували, дільницю відкрили вчасно – рівно о 8.00 і закриили вчасно, о 20.00. Це мій перший досвід участі у виборах, так скажемо з іншого, ще більш відповідального боку.

Цікава робота, цікавий день. Спостерігала за роботою комісії та за дотриманням правил з боку виборців. Комісія на моїй дільниці була грамотна, роботу налагодили швидко і якісно. Хоча я зауважила, що кілька членів комісії явно отримували свій перший досвід.

Люди, що приходили голосувати, черг і напруження не створювали, хоча морально я була готова до розвитку різних подій. Але нас стреси оминули.

Всі виборці знайшли себе у списках, всі охочі за своїм правом проголосували. Порушень ми не зафіксували. Недійсних бюлетенів у багатомандатному виборчому окрузі – 8, в одномандатному – 21″.

Про Захід