Як на Закарпатті популяризують сирний туризм (Фото)

Опубліковано:

«Закарпаття – край сирів» – таке лого можна побачити на сувенірній продукції, створеній у міжнародній співпраці для популяризації сирного туризму на Закарпатті. Така можливість з’явилася завдяки міжнародному проекту «Світ карпатських розет – заходи зі збереження унікальності культури Карпат», який реалізується за фінансової підтримки Європейського союзу в рамках Програми транскордонного співробітництва Польща – Білорусь – Україна 2014-2020. Загалом в реалізації проекту «Світ карпатських розет» задіяні 11 партнерів з Польщі та України. На Закарпатті над ним працюють КП «Агентство регіонального розвитку та транскордонного співробітництва «Закарпаття» Закарпатської обласної ради» та Колочавська сільська рада.

«Карпатські розети – це традиційні орнаменти, які широко застосовували в різьбярстві на території Карпатського регіону, – розповідає про проект директор Агентства регіонального розвиту «Закарпаття» Михайло Данканич. – Але наш проект набагато ширший, він стосується не лише збереження культури Карпат, а і розвитку регіону, зокрема й через туризм. Ще у 2016 році наше Агентство подало на розгляд заявку на участь у тій частині проекту, яка стосується популяризації сирного туризму на Закарпатті. Це традиційний для нашого краю промисел, який після періоду занепаду зараз знову відроджується і стає дуже популярним. Коли ми подавали заявку у 2016-му, на території Закарпаття працювало всього кілька сироварень, деякі з них були лише сезонними. Але з тих пір ситуація покращилася, сироварень стало більше, як і інтерес до них. Тож нині ми працюємо над тим, аби дати туристу більше інформації про те, які сири вони можуть спробувати на Закарпатті, і де знайти найкращі сироварні».

За словами Михайла Данканича, нині в області працюють близько десяти постійно діючих сироварень. П’ять із них погодилися на участь у проекті, надавши повну інформацію для туристів. На основі цієї інформації АРР «Закарпаття» розробило і видало буклет, в якому турист може знайти відомості про те, які сироварні працюють в області, які сорти сирів там виготовляють, за яким розкладом працюють сироварні, як потрапити до них на екскурсію та дегустацію. У буклеті є інформація про «Селиську сироварню» в Нижньому Селищі, «Somi Sajt Manufaktúra» в селі Шом на Берегівщині, сироварню ферми «Карпатський буйвіл» в селі Олешник на Виноградівщині, «Перечинську мануфактуру» у Перечині та сироварню еко-ферми буйволів «Райський куточок» у селі Горінчово, Хустського району. Побувавши на екскурсії на одній із цих сироварень, турист може отримати такий буклет і дізнатися, що неподалік є ще кілька подібних цікавих об’єктів, які також можна відвідати. Так і популяризується сирний туризм, який нині туризмознавці вважають одним із найперспективніших у нашому краї.

Разом із буклетом у рамках проекту була розроблена сувенірна продукція: екоторби із логотипом, на якому зображене симпатичне мишеня-монах, флешки, стилізовані під шматочок сиру, магніти та печива у вигляді сиру. Усе це Агентство регіонального розвиту «Закарпаття» почало розвозити на сироварні, які взяли участь у проекті. Продавати сувенірну продукцію сировари не можуть – мусять подарувати її своїм гостям, котрі, скуштувавши їх сири, точно переконаються у правильності логотипу «Закарпаття – кРай сирів». Набори буклетів та сувенірів уже отримали «Селиська сироварня» та «Перечинська мануфактура», де дуже позитивно сприйняли ідею такої популяризації сирного туризму. Так, директор «Селиської сироварні» Петро Пригара зауважив, що нашому краю не потрібна глобалізація – маленькі крафтові сироварні з дуже різною продукцією справді здатні вивести закарпатський гастротуризм на новий рівень.

«На інформаційній та сувенірній продукції наш проект не завершується, – веде далі Михайло Данканич. – Якщо все вийде, то ще цього року ми запросимо українських та польських блогерів, журналістів і представників місцевого самоврядування на майстер-клас із сироваріння. Хочемо показати, як у нас народжується сир, і донести славу про нього до туристів з інших областей України та з Польщі.

Також в рамках проекту відбувається розробка мобільного додатку, який у два кліки допоможе туристу прокласти зручний сирний маршрут Закарпаттям. Згодом ми розширятимемо інформацію, додамо інші маршрути, зокрема винний. Туристові буде дуже зручно спланувати свій відпочинок у нашому краї».

Власне, кулінарна тематика міжнародного проекту «Світ карпатських розет» пов’язана не лише з сиром. В його рамках 13 липня пройде кулінарний майстер-клас для журналістів та блогерів з України та Польщі. На території замку Сент Міклош 30 учасників заходу навчатимуться у кухаря Едгара Петі варити справжній угорський бограч, а корінна жителька Колочави, котра спеціально приїде у Чинадієво, проведе майстер-клас із приготування традиційної ріплянки.

Тетяна ЛІТЕРАТІ, «Про Захід»

Про Захід