Сільські громади українських Оноківців та словацьких Петровців ініціюють відкриття на державному кордоні туристичного переходу

Опубліковано:

 

Між українським селом Оноківці та словацьким Петровці по прямій через ліс –  7 кілометрів. Однак ця близькість віртуальна – села розділяє державний кордон. Виходячи з очевидної і не лише територіальної, але й духовної, культурної, ментальної, історичної близькості та необхідності розвивати транскордонне добросусідство в Оноківській сільраді всерйоз задумалися над ініціюванням відкриття пункту пропуску між цими селами.

Сільський голова Павло Машіка ще у 2017 році звернувся з відповідним листом до голови Закарпатської ОДА з проханням клопотати перед Кабінетом Міністрів України щодо відкриття постійно діючого міжнародного пункту для  пішохідного і велосипедного сполучення. Відповідь з обласного “білого дому” вселяла мало сподівань. І тоді підтримати ініціативу оноківчан взялися словацькі сусіди. Вони підготувати і направили необхідні документи для вирішення питання урядовцями Братислави. Для координації спільних зусиль минулого четверга в Оноківці завітали гості – президент Словацько-Української торгової палати Павел Долгій, її виконавчий секретар Владимір Паловчік та сільський голова Петровців  Павел Томчо.

У супроводі  представників Оноківської сільської ради вони оглянули територію, яка веде до “вікна у Європу”. По тому у приміщенні сільради відбулася конструктивна ділова бесіда, у якій взяли участь з словацького боку П.Долгій, В. Паловчік, П. Томчо, підприємець В. Боринський, а з українського – сільський голова Оноківців Павло Машіка, депутат сільради Василь Ільницький та заступник голови виконкому Олександр Сіденко.  Результатом відкритого діалогу стало підписання “Меморандуму про співпрацю” громад Оноківців та Петровців зі Словацько-Українською торговою палатою та угоди про вступ сільських громад до асоційованого членства палати.

На даний час між Словаччиною і Україною діють 5 прикордонних переходів: два автомобільні  КПП “Малий Березний – Убля” та “Ужгород – Вишнє Немецке”, пішохідний перехід “Малі Селменці – Вельке Селменце”, два залізничні переходи  “Чоп – Чієрна над Тисов” і вантажний “Ужгород – Матьовце”.  У планах – відкриття ще трьох нових: вантажного “Чієрна над Тісов – Соломоново” , туристичних переходів  “Петровце – Оноківці” та “Улич – Забродь”, які мають стати базисом для розвитку сучасної прикордонної інфраструктури. “Наша торгова палата підготувала масштабний проект  розвитку словацько-українського прикордоння. Він знайшов підтримку в урядових колах Словаччини і направлений до Брюсселю для отримання фінансового забезпечення, – поінформував під час зустрічі Павел Долгій.  – Одним з сегментів цього проекту є й прикордонний перехід Петровці – Оноківці. Цей перехід задумано не для бізнесу, не для нелегальної торгівлі, а для розвитку добросусідських і родинних стосунків жителів двох сусідніх і дружніх країн”. 

Вирішальне слово про долю нового прикордонного переходу – за столицями наших держав. Але ініціатива про його якнайшвидше створення повинна виходити від жителів сусідніх громад, кордон між якими у ХХІ столітті не має бути оповитий колючим дротом і зачиненим наглухо, як у часи тоталітаризму, – наголошували учасники зустрічі. 

Оксана Дудаш, Ужгород

Фото автора

Про Захід