В Ужгороді у співпраці з польським містом Кросно проведуть медичний огляд усіх школярів міста

Опубліковано:

 

Ще цього року Ужгород отримає повну картину здоров'я своїх найважливіших мешканців – дітей шкільного віку. Таку унікальну можливість місто отримало завдяки співпраці з польським містом-побратимом Кросно у рамках проекту міжнародної технічної допомоги “Підвищення рівня доступу до медичних послуг у містах Кросно та Ужгород”, який реалізується за кошти Євросоюзу та Програми транскордонного співробітництва “Польща-Білорусь-Україна 2014-2020”.

Проект цей дуже цікавий, він дасть можливість вже в кінці 2019 року отримати детальні дані щодо здоров'я неповнолітніх ужгородців. Ми побачимо, у скількох з-понад 15 тисяч школярів міста є проблеми з зором, слухом, тиском, роботою серця, поставою, який відсоток із них схильний до алергічних реакцій. Таким чином місто матиме доволі повну картину стану здоров'я дітей, зможе, при потребі, збільшити увагу батьків та закладів медицини до проблемних показників.

Угоду про участь у міжнародному проекті Ужгородська міська рада підписала у вересні 2018 року під час святкування 1125-ї річниці міста. А вже у січні цього року партнери з Ужгорода та Кросно детально обговорили усі заходи, проведені в рамках проекту. Так, Кросно планує за грантові кошти організувати масштабне навчання вчителів та учнів своїх шкіл з надання першої медичної допомоги. Поляки вважають, що такі знання є необхідними і допоможуть дітям грамотно діяти у майбутньому в разі виникнення ситуацій, коли перша медична допомога буде потрібна комусь з їхнього оточення. Для цього в освітні навчальні заклади Кросно закуплять спеціальні манекени та інше обладнання, з допомогою якого педагоги та учні навчатимуться надавати першу допомогу.

В Ужгороді спільний проект передбачає вирішення трохи інших проблем, але так само зі сфери підвищення рівня доступу до медичних послуг. У нас хочуть за грантові кошти облаштувати медичні кабінети у дошкільних та шкільних навчальних закладах, комп'ютеризувати їх та налагодити запровадження електронних медичних карток дошкільнят і учнів з подальшим підключенням даних до всеукраїнського медичного порталу. Саме у ці електронні картки вноситимуть усю інформацію, яку зберуть медики під час загального огляду усіх школярів.

Як розповів начальник міського управління охорони здоров'я Василь Решетар, масштабний огляд наразі проводиться повним ходом. Учнів 1-4 класів оглядають на базі медичних кабінетів в їхніх навчальних закладах. Спеціально залучені до реалізації проекту лікарі-дитячі ортопеди відвідують школи і, проходячи від класу до класу, оглядають кожну дитину: її поставу та можливі деформації форми стопи, тобто плоскостопість. Також діткам перевіряють зір, слух, проводять обстеження на наявність серцево-судинних захворювань з оглядом кардіолога та ЕКГ за потреби. Якщо дитина під час опитування скаже, що в неї колись проявлялися симптоми алергії, їй, за згоди батьків, проведуть і спеціальні прік-тести.

Поки молодших школярів оглядають у навчальних закладах, учні 8-11 класів проводять такі ж обстеження на базі міської дитячої поліклініки. До кінця травня там мають оглянути усіх старших школярів. А от учні 5-7 класів цього навчального року пройти обстеження не встигнуть, тому їх на базі поліклініки медики чекатимуть вже у вересні. Після цього всі отримані дані працівники шкільних медичних кабінетів мають внести до електронних карток учнів. Зведена ж інформація потрапить у звіт, який управління охорони здоров'я Ужгородської міської ради обіцяє оприлюднити наприкінці 2019 року.      

 

 

Щодо облаштування медичних кабінетів у школах та дитсадках міста, то цей процес теж планують завершити до кінця року. Вже зараз усі заклади подали звіт про стан своїх кабінетів та потреби в доукомплектуванні. Все це мають підсумувати, а тоді закупити на основі тендеру необхідне обладнання. Загалом в рамках проекту будуть облаштовані всім необхідним 27 медичних кабінетів. Основна частина витрат стосуватиметься комп'ютеризації робочого місця медичного працівника та закупівлі програмного забезпечення із доступом до загального всеукраїнського медичного порталу. Таким чином електронні картки школярів будуть синхронізовані з їхніми картками у сімейного лікаря та в поліклініці, тож на кожному етапі медичні працівники матимуть доступ до повної картини стану здоров'я дитини.

Ще одним важливим заходом у рамках реалізації міжнародного проекту будуть зустрічі медиків під час двох конференцій у Кросно та в Ужгороді. Саме там ужгородські медики сподіваються отримати більше інформації та перейняти досвід польських колег у питанні контролю здоров'я школярів. Перша з цих конференцій повинна відбутися вже у травні. Також до кінця травня в Ужгороді мають видрукувати для шкільних лікарів методологічні рекомендації, які включатимуть вичерпну інформацію про профілактику та зміцнення здоров'я учнів. А вже з наступного навчального року в рамках проекту планують провести ряд семінарів та зустрічей зі старшокласниками на теми, пов'язані з профілактикою залежностей та здатністю справлятися зі складними ситуаціями, наприклад, покажуть методи подолання апатії, пасивності, зневіри та агресії.

Тетяна ЛІТЕРАТІ, “Про Захід”

 

 

Про Захід