Як саме можуть покращуватися поки що необ’єднані громади обговорили на круглому столі в Ужгороді

Опубліковано:

На Закарпатті наразі створено всього шість об'єднаних територіальних громад, однак розвивати свої громади можна і до об'єднання. Як саме можуть покращуватися поки що необ'єднані громади, обговорювали на круглому столі, який відбувся в Ужгороді, у Закарпатському ЦРМС, створеному за підтримки Програми “U-LEAD з Європою”.

Директор Закарпатського ЦРМС Іван Дем'янчук наголосив, що потенційні громади мають чимало можливостей для розвитку, які надає децентралізаційна реформа, і ними варто скористатися. Зокрема, це створення ЦНАПів, розробка стратегій розвитку, проектний менеджмент тощо. В свою чергу Центр розвитку готовий надати всю необхідну консультаційну допомогу громадам, які висловлять бажання скористатися новими можливостями, а також проводити тренінги, семінари для представників органів місцевого самоврядування. Він нагадав, що торік ЦРМС провів понад сто заходів, участь в яких взяло близько 3 тисяч учасників. 

Докладніше на напрямках розвитку зупинилися радники Центру. Так, Павло Рябоконь, радник з питань муніципальних послуг, презентував присутнім Програму “U-LEAD з Європою” Компонент ІІ, яка домагає громадам покращити надання адміністративних послуг населенню. Перша Закарпатська ОТГ, яка скористалася допомогою Програми при відкритті міського ЦНАПу, була Тячівська об'єднана громада. Зараз вже завершується створення ЦНАПів в Хусті та Вільховецькій ОТГ. Очікується, що до кінця року ЦНАПи будуть також відкриті в Перечинській ОТГ, містах Рахів та Чоп і селищі Дубове Тячівського району. Ще 6 громад пройшли перший етап у третьому раунді Програми і наразі готують заявки. 

Павло нагадав, що інші громади області також можуть скористатися допомогою Програми, якщо візьмуть участь у четвертому раунді, в рамках якого буде відібрано 150 громад по всій Україні. 
Микола Сюсько, радник з питань регіонального розвитку, повідомив, що на даний момент триває робота з розроблення стратегії розвитку в Хусті та Великому Березному. Це доволі довготривалий процес, який триває 9-12 місяців, однак він дуже важливий, оскільки визначає пріоритети розвитку громад, залучає до прийняття рішень місцевий бізнес та громадські організації, позитивно впливає на залучення інвестицій в громаду. Крім того, наявність стратегії розвитку є дуже важливим елементом при поданні на грантові проекти транскордонного співробітництва та Державного фонду регіонального розвитку.
Своїм досвідом залучення проектів поділився Михайло Лаба, сільський голова Невицька сільська рада. Хоча село не входить до ОТГ і не має поки що стратегії розвитку, воно вже багато років успішно співпрацює з різноманітними донорами та реалізовує проекти.

За словами Богдан Кирлик, голови В. Березного, розвиток громади по цих напрямках потребує багато зусиль, однак робити це необхідно, оскільки з'являються можливості для додаткового залучення коштів на розвиток громади. Наразі В. Березний претендує на допомогу Програми “U-LEAD з Європою” у відкритті селищного ЦНАПу, а також розпочав роботу над розробленням стратегії розвитку.

Закарпатський Центр розвитку місцевого самоврядування

Про Захід