День повторного голосування на Тернопільщині: явка виборців, зафіксовані порушення та інциденти

Опубліковано:

На Тернопільщині 64% виборців взяли участь у голосуванні 21 квітня. Протягом дня повторного голосування спостерігачі ОПОРИ зафіксували порушення, які стосувалися організації процедури голосування і матеріально-технічного забезпечення виборчих дільниць. Про це та про результати паралельного підрахунку голосів розповіли представники Громадянської мережі ОПОРА на прес-конференції 22 квітня в Тернополі.

Регіональний координатор Громадянської мережі ОПОРА Іван Маруняк повідомив, що ОПОРА під час проведення повторного голосування на виборах Президента України 21 квітня, подібно як і 31 березня, здійснювала паралельний підрахунок голосів виборців. Він наголосив, що результати, які отримує ОПОРА, точніші ніж результати, які оприлюднюють екзит-поли.

Паралельний підрахунок голосів проводиться на основі даних протоколів дільничних виборчих комісій із статистично обґрунтованої вибірки, яка репрезентує всю Україну. За інформацією від ОПОРИ кандидат Володимир Зеленський у день повторного голосування набрав 73,2% голосів виборців, а кандидат Петро Порошенко – 24,3%. Похибка у даних може сягати 1,5%.

Заяву Громадянської мережі ОПОРА щодо попередніх результатів спостереження на чергових виборах Президента можна прочитати на офіційному сайті ОПОРИ.

Координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Тернопільської області Ольга Галушка сказала, що за інформацією від голів окружних виборчих комісій усі виборчі дільниці Тернопільської області в день повторного голосування з чергових виборів Президента України 21 квітня відкрилися вчасно.

За даними сайту Центральної виборчої комісії, 64% виборців взяли участь у повторному голосуванні в Тернопільській області. Цей показник на 2% нижчий ніж 31 березня. Найвища явка громадян, як і у першому турі виборів, зафіксована в окрузі №165, там проголосувало приблизно 66,5% виборців.

34070 мешканців Тернопільської області мали право голосувати за місцем свого перебування. У межах округу № 163 ця кількість складала 1186 осіб, округу № 164 – 7596, округу № 165 – 9267, округу № 166 – 9007, округу № 167 – 7014.

Спостерігачі ОПОРИ зафіксували, що на трьох дільницях в окрузі №164 процедуру голосування за місцем перебування організовували лише двоє членів дільничної виборчої комісії. Такий факт може мати ознаки порушення частини 9 статті 77 Закону України “Про вибори Президента України”, в якій зазначено, що цю процедуру організовують не менш як три члени дільничної виборчої комісії.

Іван Маруняк пояснив, що члени ДВК могли керувалися постановою Центральної виборчої комісії №35 від 8.01.2019 р. У цьому документі зазначено, що голосування виборців за місцем їх перебування організовують не менш як два члени дільничної виборчої комісії. Регіональний координатор сказав, що зміст цієї постанови прямо суперечить Закону, який має вищу юридичну силу. “Проте таке порушення жодним чином не вплинуло на хід та результати голосування”, – додав він.

Поза тим на декількох виборчих дільницях, де були присутні спостерігачі ОПОРИ, були зафіксовані порушення, що стосувалися матеріально-технічного забезпечення. На 4 дільницях в окрузі №164, на 8 дільницях в окрузі №165 і на 6 дільницях в окрузі №166 кількість скриньок для голосування була меншою ніж передбачено у частині 4 статті 74 Закону України “Про вибори Президента України”. Загалом у 12 випадках на дільницях бракувало по одній великій та одній малій скриньці, у 2 випадках – по 1 великій і у 4 випадках – по одній малій.

Окрім цього спостерігачі ОПОРИ на дільницях у виборчих округах №166 і №167 зафіксували відсутність інформаційних плакатів. На двох дільницях округу №167 не було інформаційних плакатів про кандидатів на пост Президента України у приміщенні для голосування. А на трьох дільницях ТВО №166 і на двох ТВО №167 не розвісили плакати про порядок голосування. Такий факт має знаки порушення частини 5 статті 74 Закону України “Про вибори Президента України”.

Спостерігачка ОПОРИ в окрузі №166 на виборчій дільниці у місті Копиченці зафіксували факт розміщення кабінок для голосування біля вікна. Ольга Галушка сказала, що таке розташування виборчих кабінок ставило під ризик збереження таємниці голосування, але виборча комісія належним чином зреагувала на зауваження спостерігачки і затулила вікна стендом.

Громадська омбудсменка із захисту виборчих прав Громадянської мережі ОПОРА в Тернопільській області Ольга Мазаєва повідомила, що у день повторного голосування, якщо порівнювати із 31 березням, було зафіксовано менше випадків, коли громадяни не могли знайти себе у списках виборців.

Також вона розповіла, що на виборчій дільниці округу №165 у геріатричному будинку села Петрики кількість виборчих бюлетенів була меншою на 30 штук, ніж кількість виборців в уточненому списку виборців. Громадська омбудсменка додала, що спостерігачі ОПОРИ постійно моніторили ситуацію на цій дільниці, контактуючи з головою ДВК. Так, за інформацією від голови ДВК, скарг від виборців щодо порушень їхніх прав не було, всі охочі мали можливість проголосувати.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

Про Захід