Старі схеми у PROZORRO: хто зловживає на тендерах Закарпаття

Опубліковано:

В Ужгородському прес-клубі відбулася пре-конференція Міжнародного центру перспективних досліджень (МЦПД). Про громадський контроль за використанням державних фінансів на місцевому рівні. Проект здійснюється Міжнародним центром перспективних досліджень (МЦПД) за підтримки Посольства Королівства Нідерландів в Україні.

Юрій Кузько,  координатор проекту у Закарпатській області презентував розслідування щодо зловживань на тендерах у Закарпатській області. Він наголосив: метою проекту є заохочення участі громадян у нагляді за використанням державних фінансів на регіональному рівні завдяки розвитку навичок місцевих активістів в Україні, підтримці індивідуальних та спільних антикорупційних розслідувань.

“Загалом по Закарпатській станом на початок березня західний офіс Міжнародного центру перспективних досліджень розпочав моніторинг закупівель по 38 тендерах. Вже виявлено 26 тендерів є з порушеннями. Які найцікавіші ситуації? Це кейси по поточному ремонту доріг, капітальному ремонту і закупівля продуктів харчування різними закладами,- каже Юрій Кузько. –  Перший кейс стосується Іршавської РДА, яка  уклала угоду з виконання робіт з ремонту доріг на 31 900000 грн. У процедурі виявилися порушення, порушення усунуто і з замовником розірвано договір. Спрацював превентивний засіб контролю, роботи не було виконані, оплата не здійснена. Дії замовника не завдали школи. Другий випадок стосується Мукачівського міськвиконкому, де Управління міського господарства оголосило тендер на будівництво системи водопостачання і каналізації, визначено переможця, який не відповідав вимогам замовника. При моніторингу закупівлі виявлені порушення. Проте даний замовник не усунув порушення, він вважає що порушення не були принципові. Наступний тендер –

поточний ремонт дороги Іршава-Виноградів, це одна з найбільших закупівель — 260 млн. грн. До аукціону було допущено пропозиції двох учасників, але під час розгляду тендерних пропозицій було відхиллено пропозицію турецької компанії. Підстава для відхилення–  надання не такої банківської гарантії, як того вимагав замовник”.

За словами Юрія Кузька, не тільки зі сторони замовника є порушення, але і з боку бізнесу.

Також державні установи можуть неправомірно уникати тендеру, розбиваючи замовлення на маленькі суми.  Або ж переможець не має відповідної кваліфікації, чи відбувається необ'єктивне відхилення документів окремих учасників. “Із запровадженням системи прозоро ці речі легко виявляються,- каже Юрій Кузько. – Якщо раніше вся інформація розміщувалась у сейфі замовника, зараз вони всі процедури і документи на виду. Над чим треба багато працювати, то це змови учасників. Коли узгоджують ціни і спільно подаються на тендер. За кілька місяців цього року ми виявили по Закарпаттю 11 фактів змовників.  Вони часто лінуються якісно підготувати пропозиції, часто роблять однакові помилки у словах, на одному сканері  копіюють документи, зареєстровані на одну адрес та ін. Оскаржити такі дії недобросовісних учасників можна в Антимонопольному комітеті України”.

Юрій Кузьо каже, що більшість порушень на Закарпатті все-таки трапляються від незнання. Бо на столичному рівні замовники схем працюють більш вишукано.

Про Захід