Соціум

Будівництво під Замковою горою: що зводить на місці ЖРЕРу Микола Жолтані? (Фото)

Вже близько року під Замковою горою на куті вулиць Підградської та Шумної в Ужгороді ведеться будівництво. А цього тижня ним зацікавилася прокуратура, бо виявилося, що будівництво це – незаконне і самовільне. Хто і що будує просто на схилі під музейними експонатами – будиночками скансену, – розбирався “Про Захід”.

На паспорті новобудови по вулиці Підградській, 40 значиться, що тут проводять “реконструкцію з прибудовою і надбудовою власних адміністративних приміщень під приміщення комерційного призначення”. Реконструкцію, бо під частиною нової споруди справді видніються стіни ще довоєнної будівлі, в якій донедавна працював ЖРЕР, а потім ТОВ “Підзамок”. Ужгородські старожили пригадують, що в радянські часи в цій будівлі був склад пива. Що було тут до Другої світової війни – невідомо, можливо, якась корчма, невеликий готель, майстерня, або просто чийсь житловий дім.

Фото 70-х років з “Facebook”-сторінки Kurucz Bandi

Саме стіни цього старого будиночка стали основою для реконструкції, яку, за даними на паспорті будівництва, проводять забудовники Жолтані М.І та Сільваші В.М. Про Миколу Жолтані ужгородці знають, як про бізнесмена, засновника великої мережі цілодобових магазинів, політика, котрий зайняв четверте місце у виборах мера Ужгорода 2010 року та кандидата у депутати Верховної Ради на виборах 2012 року. Володимир Сільваші – молодий юрист, котрий уже тривалий час співпрацює з Миколою Жолтані. Що ж будують ці двоє ужгородців під Замковою горою і чому вважають усі претензії ДАБК та прокуратури необґрунтованими?

“Перш за все хочу відмітити, що йдеться про мою приватну власність, – зауважив під час спілкування телефоном Микола Жолтані. – На цій території стояла стара і страшна будівля ЖРЕРу, був столярний цех і якісь сараї. Наразі я проводжу реконструкцію приміщення на своїй земельній ділянці. Реконструкцію, яку узгодив у Києві у Міністерстві культури України”.

На запитання, як будівля ЖРЕРу стала його власністю, Микола Жолтані відповів, що після того, як ЖРЕР перестав бути комунальним і став товариством з обмеженою відповідальністю, він вступив у товариство і отримав будівлю. Чому наразі на об'єкті будують не те, що зазначено у паспорті будівництва, Микола Жолтані пояснив зміною проекту. “Це не порушення, є процедура зміни проекту і наразі цей проект на стадії узгодження. Я взагалі не розумію, які зараз до мене можуть бути претензії? Мені просто кажуть, що я бандит, бо побудував три поверхи, а не два. Там справді спершу у проекті були два поверхи, а я вирішив у процесі зробити три поверхи і мансарду. ДАБК ще у серпні склали два протоколи, я заплатив два штрафи, приблизно по 20 тисяч гривень кожен. Тепер прокуратура буде розбиратися, але там до мене претензії не можу бути, бо злочином вважається самовільне будівництво на захопленій ділянці, а я проводжу реконструкцію на власній території”, – пояснює свої вчинки пан Микола. І додає, що хоче на першому поверсі нової будівлі відкрити великий магазини, а на другому – ресторан-музей, де буде виставлена його колекції фотоапаратів, кінопроекторів та мотоциклів.

Натомість у органах архітектури і охорони культурної спадщини – зовсім інший погляд на будівельні плани Миколи Жолтані. Головний архітектор Ужгорода Олег Боршовський у коментарі “Про Заходу” повідомив, що споруда на Підградській зводиться самовільно і без будь-яких дозволів. “Ще у серпні минулого року працівники управління державного архітектурно-будівельного контролю Ужгородської міської ради проводили перевірку на цьому об'єкті і встановили, що роботи там ведуться без необхідних дозвільних документів. Був складений припис із вимогою припинити будівництво до того часу, поки не будуть оформлені усі дозволи. Також забудовникам виписали протоколи про адміністративне правопорушення. Але будівництво вони не припинили, тому  управління ДАБК направило повідомлення про самовільне будівництво до Ужгородської місцевої прокуратури, яка розпочала кримінальне провадження.

Наразі мені принесли від забудовника лише документ з Міністерства культури України, який погоджує історико-містобудівне обґрунтування реконструкції. Цей документ ніяким чином не дозволяє почати будівництво, там навіть у кінці зазначено, що Міністерство культури “висловлює готовність розглянути відповідну проектну документацію, розроблену з урахуванням вимог історико-архітектурного опорного плану, зокрема в частині визначення висотних показників об'єкту”. Ми забудовникам сказали, що вони мусять пройти певну процедуру: отримати вихідні дані на проектування і цей проект погодити в Міністерстві культури України. Але я одразу попередив: не може бути й мови про ті три поверхи з мансардою, які хоче там бачити забудовник. В історико-містобудівному обґрунтуванні були погоджені два поверхи, тож треба дотримуватися цього”, – розповів Олег Боршовський.

Справді, навіть наявність приватної ділянки не дає право забудовувати на свій розсуд територію в історичному ареалі міста. А тим більше, коли йдеться про охоронну зону пам'ятки архітектури національного значення – Ужгородського замку. Саме тому на події відреагував і Департамент культури ОДА, у складі якого працює управління охорони культурної спадщини. На наш запит там відповіли, що 5 лютого працівниками департаменту у межах повноважень був складений припис щодо забудовників, які здійснюють роботи на Підградській, 40. Припис, який зобов'язує порушників негайно припинити будівельні роботи і попереджає за відповідальність в разі недотримання вимог, вручили забудовникам 6 лютого.  

Чим же закінчиться ця історія? Наразі Микола Жолтані переконує, що будівельні роботи зупинив і планує отримати на подальші роботи усі необхідні дозволи. Однак зайвий третій поверх на об'єкті вже зведений, а в сучасній історії Ужгорода, здається, ще не було прецедентів, коли забудовників таки примушували розібрати щось зайве.

Тетяна ЛІТЕРАТІ, “Про Захід”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

2 + 4 =