Погода Ужгород, Закарпаття 12 °C
Вівторок, 21 травня 2019 року
  Останні новини:
   

Чи вистачить у держави грошей на пенсії у 2019

грудня 06
11:21 2018

23 листопада Верховна Рада прийняла державний бюджет-2019. Видатки на Пенсійний фонд у бюджеті закладені на рівні 166,5 млрд гривень. Лідер проекту Budget WatchDog Галина Калачова аналізує, на які саме потреби підуть виділені державою кошти та чи вдасться зменшити дефіцит ПФ у 2019 році.  

Пенсійна реформа стартувала в жовтні 2017. Мета реформи — встановити єдині правила нарахування пенсій та забезпечити бездефіцитність Пенсійного фонду в середньостроковій перспективі, у тому числі за рахунок поступового підвищення страхового стажу для виходу на пенсію та зміни формули нарахування пенсій. Однак, у наступному році дефіцит Пенсійного фонду в номінальному вираженні навпаки збільшується.

Основні закони. Закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій, прийнятий у жовтні 2017. (3 бали у індексі iMoRe). Постанова уряду про перерахунок пенсій військовим та поліцейським, серпень 2017.

Фінансування. Головна пенсійна відмінність бюджету-2019 від бюджету поточного року — збільшення видатків державного бюджету на Пенсійний фонд майже на 19% — зі 139,3 у цьому році до 166,5 млрд грн. в наступному.

Як роз'яснили у Мінфіні, ця цифра складається із двох складових: видатків держбюджету на виплату надбавок, доплат, покриття різниці у розмірі пенсій, призначених відповідно до "спеціальних" законів та на загальних умовах — 138,6 млрд. грн. та видатків на покриття дефіциту власних коштів Пенсійного фонду — 27,9 млрд. гривень.

Що буде у 2019 році. По-перше, дефіцит Пенсійного Фонду збережеться нарівні 2018 року. Передбачалося, що пенсійна реформа дозволить поступово скорочувати дефіцит Пенсійного фонду. "Протягом 7-10 років — 7-10! — ми вийдемо в нульовий бездефіцит Пенсійного фонду. Це означає, що ця система якраз буде бездефіцитною і буде спонукати взагалі розвиток нашої держави", — заявив прем'єр-міністр Володимир Гройсмана у Верховній Раді.

Поки що тренду скорочення дефіциту не спостерігається. По відношенню до ВВП видатки держбюджету на Пенсійний фонд і в 2018, і в 2019 році залишаються на однаковому рівні — 4,2%. Для західних партнерів МВФ і Світового Банку — це важливий показник, тому вони дивляться "крізь пальці" на рости дефициту пенсійного фонду.

За висновками Рахункової палати частка коштів державного бюджету в доходах Пенсійного фонду в наступному році збільшиться з 39,4% до 41,9%.

В Мінфіні запевняють: "в наступному році бюджет ПФ ще буде дефіцитним, а в 2021 Пенсійний фонд зможе у повному обсязі забезпечити виплату пенсій, які повинні здійснюватися за рахунок власних коштів Фонду, а тому не потребуватиме залучення державних коштів на покриття дефіциту бюджету".

По-друге, у 2019 році буде старт щорічної індексації пенсій, за новою формулою — в прив'язці до інфляції та зростання середньої зарплати. Індексація стартує з 1 березня 2019 року.

"Видатки на її проведення у проекті державного бюджету на наступний рік передбачені в обсязі 20 млрд. грн", — повідомили VoxUkraine у Міністерстві фінансів.

З 1 січня наступного року продовжиться підвищення пенсій колишнім військовослужбовцям. Формула виписана так, що пенсіонери отримують не одразу всю суму підвищення, а її частину, яка поступово збільшується.Так, у 2018 році виплачувалося 50% суми підвищення пенсії. З 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року військові отримають 75 % від суми підвищення, а з 1 січня 2020 року — 100%.

За даними Мінфіну, у 2019 році видатки на подальший перерахунок пенсій військовослужбовцям заплановані у розмірі 5,5 млрд. гривень.

Галина Калачова, лідер проекту Budget WatchDog

VoxUkrane, "Про Захід"

Подібні новиниПопулярні новини

Унаслідок зливи у ліцеї у Львові обвалилася підпірно-огороджувальна стіна

    Унаслідок

У суботу, 18 травня, у Ліцеї № 28 (вул. Тютюнників, 2), після зливи підпірно-огороджувальна стінка закладу втратила свою несучу здатність та зазнала ...