Соціум

Від високих цін на газ – субсидії та утеплення: ​Уряд успішно завершив складні переговори з кредиторами

Кабмін на чолі із Володимром Гройсманом зумів витиснути максимум з переговорів з МВФ. Кабмін домігся послаблення вимог Фонду для отримання траншу, який дасть можливість уникнути дефолту: замість можливих 60%, газ для населення зросте на 23,5%. До того ж, уряд посилює програму субсидій та виділяє кошти на енергомодернізацію житла.

Із 1 листопада 2018 року тариф на “блакитне паливо” становитиме 8 550 грн за 1 000 куб. м. МВФвимагав підняття ціни газу для населення до рівня промисловості в обмін на надання Україні кредиту. При збільшенні ціни на газ до 11 тис. грн за тис куб м середня платіжка кожної закарпатської родини зросла б на 1000-1500 грн., тепер же буде – значно менше.

Чому так важливо отримати кредит від МВФ?

У 2006-2013 роках колишня влада  позичила 50 млрд дол., які ми вимушені віддавати із власної кишені. Вони спрямували ці гроші не на розвиток економіки, а на “проїдання”.

А борги то вертати треба. Наступного року Україна має віддати 400 млрд. грн. Як повернути цей борг? Єдиний варіант – кредит від МВФ.

Що це означає? Дефолт, за якого Україна могла б опиниться в стані кризи, можливо навіть гіршій за попередні. Закарпатцям б світив долар за 50 грн і вище, стрімке подорожчання товарів, зростання безробіття.

“Після оголошення дефолту з Україною і з українськими компаніями миттєво перестають співпрацювати всі кредитори і інвестори, – розповів народний депутат України Геннадій Ткачук.  Скорочення ділової активності призведе до зменшення надходжень до бюджету. Держава змушена буде скоротити соціальні програми.”.

У підсумку, Україна підпише нову програму фінансування Stаnd-by. Вона дається тим країнам, які вийшли з переддефолтного стану. Це зміцнить економічне зростання України, яке спостерігається останні 2,5 року.

Субсидії та енергозберігаючі програми – у допомогу

Проте закарпатців більше хвилює, а за що тепер платити за газ? Ціна ж і так залишається для більшості високою!

“Держава захистить тих, хто потребує її допомоги – малозабезпечені громадяни отримають субсидію на сплату житлово-комунальних послуг, – зазначив Премєр-міністр Володимир Гройсман. – А вже з січня 2019 року в Україні запрацює монетизація субсидій. Українці будуть отримувати від уряду “живі” гроші для оплати комунальних послуг. Все, що буде заощаджено завдяки розумному споживанню енергоресурсів, залишатиметься людям”.

Варто зазначити, що підвищення ціни на газ не торкнеться тих, хто оформив субсидію. Якщо вони вже оформлені, то перераховуються і переоформлюються автоматично.

До речі, уряд вніс низку змін, які спрощують отримання субсидій. Всього їх 7.

По-перше, вона призначатиметься на загальних умовах тим людям, за яких роботодавець не сплачує ЄСВ. По-друге, її зможуть отримати безробітні – потрібно лише встати на облік. Втретє, субсидії будуть нараховуватися родинам, що опинилися у скруті через важку хворобу одного з членів сім'ї. По-четверте, пенсіонери, інваліди, особи, які втратили годувальника, зможуть отримати субсидію на понаднормову площу (до 30%).

Окрім цього, якщо фактична вартість спожитих послуг менше обсягу обов'язкового платежу, сплачувати потрібно тільки фактичну вартість. Також субсидії зможуть отримати родини сотень тисяч заробітчан, якщо людина сплачує ЄСВ у тій країні, де працює, і надасть відповідне підтвердження.

І ще одне – до сукупного доходу не враховуватимуться сплачені аліменти та спеціальна бюджетна дотація на вирощування телят.

Закарпатці вже отримують субсидії. Як повідомив у ЗМІ директор департаменту соціального захисту населення Закарпатської ОДА Михайло Петрішка, за 9 місяців 2018-го сума нарахування субсидій становить 691 млн грн.

Також М. Петрішка прозвітував про кошти, які отримала область з державної скарбниці. “На 2018 рік за рахунок коштів держбюджету передбачено для області 4,3 млрд грн, з яких 1,5 млрд — пільги та субсидії населенню”, — зазначив директор. А департамент соцзахисту Ужгородської міськради повідомляє, що в місті розпочато виплату коштів невикористаних субсидій на оплату газу (до 100 м куб.). Станом на 24 жовтня вже отримано субвенцію з держбюджету –  1,334 млн. грн.

Також уряд продовжив на наступний рік програму “теплих кредитів”, а з 1 січня 2019 року запрацює Фонд енергоефективності. Сукупно на заміну котлів, утеплення, встановлення лічильників буде виділено 2 млрд грн.

До речі, уряд в майбутньому планує знизити ціни на газ. Для цього потрібно відмовитися від дорогого імпортного газу, але це можливо тільки після збільшення видобутку українського газу. І це вже буде інша задача, яка вже поставлена Кабміном перед “Нафтогазом” та “Укргазвидобуванням”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

32 − 24 =