На Закарпатті обсяг експортних операцій до країн ЄС має стабільну тенденцію до збільшення

Опубліковано:

Ще не так давно опитування показували, що українські підприємці-експортери скептично ставляться до переваг, які вони можуть отримати від Угоди про асоціацію України з ЄС, однак з часу підписання Угоди, тобто вже четвертий рік поспіль статистика цей скепсис спростовує цифрами. На Закарпатті також інтерес до експорту українських товарів до країн ЄС є стабільним і щороку зростає. А лідером серед партнерів місцевих підприємств залишається сусідня Угорщина, на яку припадає більш ніж 50% вартісних показників експорту.

В Угоді про асоціацію України з ЄС справді були прописані певні зміни у торгівельному та митному законодавстві, зокрема зазначалося, що положення та процедури мають бути пропорційними, прозорими, передбачуваними та об'єктивними. Тобто, у роботі між митницями і тими ж підприємцями-експортерами повинні були зникнути непотрібні або дискримінаційні навантаження, натомість економічні оператори мали відчути сприяння у своїй роботі.

Серед нововведень і одночасно таких кроків назустріч підприємствам-експортерам стало введення сертифікату EUR.1. Цей сертифікат дозволяє українським експортерам ввозити на територію ЄС, ЄАВТ (Швейцарія, Ісландія, Норвегія, Ліхтенштейн) та Чорногорії товари українського походження. На митниці його пред'являють як доказ того, що товар відповідає вимогам правил визначення преференційного походження. Документ цей видають відповідні особи митниці ДФС безкоштовно і в максимально короткий термін – за 8 робочих годин після реєстрації заяви.

На Закарпатті, зокрема, такі сертифікати з перевезення (походження) товару форми EUR.1 видає Закарпатська митниця ДФС, яка також має 8 місць дислокації, максимально наближених до потенційних експортерів-виробників. Місця видачі сертифікатів функціонують в Ужгороді, Мукачеві, Берегові, Виноградові та Хусті. Одне з таких місць облаштоване безпосередньо на території  ужгородського ТОВ “Ядзакі Україна” – підприємства з 15-річною історією, яке є частиною міжнародної корпорації “YAZAKI”, що виготовляє продукцію у сфері автомобілебудування. Начальник відділу імпортно-експортних операцій ТОВ “Ядзакі Україна” Анна Бенедик розповіла, що для того, аби товар міг вважатися українським, вміст неєвропейських матеріалів у ньому не повинен перевищувати межу в 40%. “Після переробки товар набуває статусу українського, може отримати сертифікат форми EUR.1 та бути вивезеним за межі країни. Хочу зазначити, що проблем для підприємців із видачею сертифікатів нині немає. Звісно, якщо в них є відповідне програмне забезпечення та всі потрібні документи для подачі на отримання сертифіката. Важливо також врахувати всі нюанси, прописані у наказі №950 Міністерства фінансів України”, – зауважила Анна Бенедик.

У Закарпатській митниці ДФС відзначають, що за чотири роки дії Угоди про асоціацію України з ЄС кількість звернень експортерів до митниці з метою отримання сертифікатів форми EUR. 1 на експорт продукції до країн ЄС невпинно збільшується. Приміром, якщо за 2016 рік митниця оформила 1618 сертифікатів для 98-ми експортерів, то у 2017-му сертифікатів було вже 1941, а експортерів – 114. Щодо нинішнього року, то за 9 місяців 2018 року сертифікатів EUR. 1 було видано вже 4278, кількість виробників також зросла до 144-ох.

Які ж товари найбільше експортують до Європи? Частіше за все експортери оформлюють сертифікати EUR. 1 на швейні вироби та кабельну продукцію, виготовлені з давальницької сировини. Далі йдуть продовольчі консервовані товари, вироби та матеріали з деревини тощо. Щодо обсягів, то вони так само, порівняно з 2015-им роком, мають тенденції до збільшення. Порівняйте самі: у 2015 році обсяг експортних операцій до країн ЄС склав 25,1 млрд. грн. (1,4 млн. т.), у 2016-му експорт збільшився до 32,8 млрд. грн. (1,9 млн. т.). Минулого, 2017 року цей обсяг зріс уже до 40,9 млрд. грн. (1,6 млн. т.), а за дев'ять місяців нинішнього, 2018-го року, обсяги вже перевищили річні показники за 2016-ий і склали 34,1 млрд. грн. (0,7 млн. т.).

Основними партнерами закарпатських експортерів стабільно впродовж дії Угоди про асоціацію України з ЄС залишаються підприємства Угорщини – на них припадає більше 50% вартісних показників експорту. До Словаччини закарпатські виробники експортують менше – до 12%, ще трохи менше – до Німеччини (до 8%), експорт до Польщі та Австрії складає до 6% вартісних показників.

Наразі Закарпатська митниця ДФС та закарпатські підприємці-експортери можуть похвалитися тим, що вже 14 місцевих суб'єктів господарювання отримали в митниці статус уповноваженого (схваленого) експортера, тобто мають право самостійно оформлювати декларацію інвойс незалежно від вартості партії товару. Цікаво, що за весь час роботи в такому режимі закарпатські митники жодного разу не виявили випадки порушень митних правил чи приклади застосування сумнівних схем.

“Про Захід”

Про Захід