Погода Ужгород, Закарпаття 21 °C
Четвер, 20 червня 2019 року
  Останні новини:
   

Торгово-офісна будівля замість котельні та пасторальний центр на Капітульній: які зміни дозволила, а які заборонила консультативна рада з охорони культурної спадщини (Фото)

жовтня 12
11:57 2018

Вчора, 11 жовтня, в Ужгороді знову засідала консультативна рада з питань охорони культурної спадщини при Закарпатській облдержадміністрації. Цього разу на її розгляд винесли 5 проектів, які передбачають зміни в історичному ареалі обласного центру.

Першим члени ради розглянули проект будівництва модульної котельні на подвір'ї юридичного факультету УжНУ на вулиці Капітульній. До цього старовинну будівлю колишньої чоловічої вчительської семінарії в зимовий період обігрівала твердопаливна котельня, яка працювала у підвальному приміщенні. Дим та кіптява від спаленого вугілля дуже заважали мешканцям сусідніх будинків, особливо ж вони нарікали на сажу, яка осідала на дахи, балкони та вікна. Ужгородський національний університет вирішив замінити застарілу котельню на газовий модуль, який хочуть встановити на подвір'ї між будівлями юридичного факультету та Центру гунгарології. Модуль цей переносний, має невеликі розміри (2,50х3,30 м), однак членів ради зацікавила 14-метрова труба, яку хочуть спорудити біля нової котельні. Інженер, котрий представляв проект на засіданні, не зміг сказати, чи буде вона вищою за будівлю і чи буде її видно з вулиці Капітульної. Не представив він і візуалізації проекту, як це передбачено переліком документів, які проектант має представити консультативній раді. Тож університету дали тиждень на доопрацювання проекту, відповідно, аби не затягувати старт опалювального сезону в цьому корпусі УжНУ, питання спорудження модульної котельні рада ще раз розгляне наступного тижня.

Далі на розсуд консультативної ради з питань охорони культурної спадщини представили проект опорядження фасаду будівлі на Православній набережній, 5. Будинок цей належить Товариству угорської культури Закарпаття ("КМКС") і ще у лютому 2018-го постраждав від вибуху.

Наразі ремонт споруди підходить до завершального етапу – опорядження фасаду. Власники виявили бажання, аби новий фасад будівлі був стилізований під будівлю Генерального консульства Угорщини в Ужгороді, яка розташована неподалік. Члени ради, до якої входять фахові архітектори, однак, розкритикували таку ідею, оскільки, на їхню думку, у такому вигляді ряд будівель на Православній набережній виглядатиме аж надто кострубато. Вони порадили проектанту змінити покрівлю даху на інший матеріал і зробити його темнішим, стриманішим. Також були озвучені інші рекомендації, врахувавши які, проектант мусить доопрацювати проект і представити його на засіданні ради наступного тижня.

Набагато більше недопрацювань побачили члени консультативної ради в наступному проекті. Ним передбачене зведення нової будівлі у дворі греко-католицького Хрестовоздвиженського кафедрального собору. Оскільки собор та резиденція єпископа є пам'ятками національного значення, будь-які зміни на їхній території слід проводити вкрай виважено, а між тим проектант не зміг надати повної інформації про те, як планує греко-католицька єпархія змінити повернуте їй подвір'я собору. За його словами, на подвір'ї закладуть парк, а під стіною, там, де донедавна були розташовані господарські приміщення університету, побудують пасторальний центр МГКЄ із великим підвалом, залою на першому поверсі та мансардним приміщенням.

Окрім ймовірного вигляду нової споруди, проектант не надав 3-D-візуалізації, тож члени ради попросили його доопрацювати проект, детально візуалізувати його, а також надати проект усього майбутнього парку на подвір'ї собору, аби оцінити нову споруду у просторі. Крім того, попросили члени ради подбати і про інфраструктурні деталі, зокрема продумати, де могли би паркуватися автомобілі відвідувачів майбутнього пасторального центру.

Лише четвертий проект члени консультативної ради таки погодили. Йшлося про демонтаж радянської котельні на вулиці Тіхого, 13 А Д та зведення на її місці торгово-офісної будівлі. Котельня ця вже давно не працює, сусіди ж постійно скаржаться на смітник, у який перетворилася її територія. Новий власник котельні хоче її повністю розібрати, натомість звести 3-поверхову будівлю з терасою, а також обладнати поруч парковку на 8 місць.

Щодо останнього питання, то його теж відправили на доопрацювання. Управління капітального будівництва Ужгородської міської ради хоче провести капітальний ремонт фасаду поліклініки МДКЛ на вулиці Гошовського (колишній вулиці Боженка).Члени ради погодилися на ініціативу головного архітектора міста Олега Боршовського зобов'язати проектанта провести дослідження в архіві, і за документами та фотографіями відновити форму старих вікон, а також матеріал і колір фасаду.

Усі ці норми необхідно витримати, аби будівля у складі адміністративного району Малий Ґалаґов могла бути внесена до переліку Світової спадщини ЮНЕСКО. Хоча наразі йдеться лише про ту частину комплексу колишнього Будинку здоров'я, яка належить місту, тоді як у іншій частині будівлі, яка належить приватній особі, норми не витримані, а вікна замінені на склопакети темного кольору та зовсім іншої форми.

Тетяна ЛІТЕРАТІ, "Про Захід"         

Подібні новиниПопулярні новини

Ужгородський замок знову став місцем археологічних розкопок (Фото)

    Ужгородський

На території Ужгородського замку знову працюють археологи – тиждень тому там продовжили розпочату минулоріч археологічну експедицію, яка досліджує руїни ...