Україна без поліетилену – наскільки це можливо?

Опубліковано:

На сьогоднішній день щорічно виробляється близько 300 млн. тон пластику для виготовлення пакетів, пляшок, обгорток та інших товарів для людей у всьому світі. На жаль, лише близько десяти відсотків цього пластику належним чином переробляються та повторно використовується. Решта стає відходами на сміттєзвалищах або сміттям у нашому природному середовищі, де пластик виділяє небезпечні хімічні речовини в ґрунт та воду, ставлячи під загрозу як людей, так і природу.

Невеликі кроки, спрямовані на відхід від пластику, – це простий спосіб почати роботу, спрямовану на зменшення негативного впливу на навколишнє середовище. Перш за все необхідно знайти час, щоб подумати про пластик, який ми використовуємо в нашому повсякденному житті, а потім розглянути альтернативні рішення. Наступним кроком може бути виголошення своїх ідей, вимагаючи від уряду запобігти пластиковому забрудненню на місцевому або національному рівні. Такі заходи можуть бути оподаткування компаній, які використовують або зловживають пластиком або заохочення компаній, які від нього відмовляються. Відомий благодійник і еколог Лів Борі, яка також має успішну кар'єру в покері, запропонувала перекласти податок на те, що уряди у всьому світі вважають шкідливим для навколишнього середовища – наприклад, забруднення навколишнього середовища, а не оподаткування доходів людей.

Дуже важливо почати звертатися до підприємств та приватних осіб з вимогою припинити пластикове забруднення, адже воно не тільки впливає на наші води та морське життя, а й на харчовий ланцюг та загальне здоров'я.

Світ повинен сприймати пластмасу не лише як екологічну проблему світових масштабів, а символ цінностей, які потрібно змінити, щоб створити більш стійкий і справедливий світ.

І, звичайно, Україні не може стояти осторонь. Так, наприкінці травня поточного року Київська міська рада почала рекомендувати торговельним закладам надавати клієнтам альтернативу одноразовим поліетиленовим пакетам з метою мінімізації їх розповсюдження. Але, на думку екологів, зміни не відбудуться, якщо такі ініціативи не почнуть надходити з Верховної Ради. На жаль, на сьогоднішній день, законопроекти, пов'язані з захистом навколишнього середовища не є в пріоритеті у політиків.

Багато пластмас на основі нафти потребують багато років, щоб розкластися в навколишньому середовищі. Насправді, вони дійсно не розкладаються, а просто розбиваються на дрібні шматочки і зберігаються в наших ґрунтах, водних шляхах та океанах і вбивають живу природу, яка поглинає ці частки. З недавніх пір, пластик, що може розкладатися поступово виходить на ринок, але все ще в дуже малих обсягах. Він, як правило, виготовляється з рослинного крохмалю та розкладається протягом декількох років.

Як і більшість екологічних проблем, проблема пластикових пакетів не така проста, як здається. Промислові групи, що займаються виготовленням пластику нагадують нам, що в порівнянні з альтернативними паперовими пакетами, пластикові пакети легкі, мають низькі витрати на транспортування та вимагають порівняно невеликих (невідновлюваних) ресурсів, а також створюють менше витрат. Вони також повністю переробляються, якщо ваша громада має доступ до потрібних засобів. Їхній внесок у звалищах насправді досить невеликий, і, за оцінками галузі, 65% американців фактично переробляють і повторно використовують свої пластикові пакети. Звичайно, ці аргументи є менш переконливими, коли проводиться порівняння з популярними сьогодні, міцними багаторазовими сумками для покупок.

Деякі компанії перестали пропонувати своїм клієнтам поліетиленові пакетики, і багато громад та країн розглядають заборону на пластикові пакети. Деякі країни експериментують із такими рішеннями, як обов'язкові депозити, комісії за покупки та прямі заборони. Різні мережі продуктових магазинів підходять до проблеми по-різному, намагаючись прийняти політку, вигідну і для себе, і для навколишнього середовища. Так, наприклад, деякі вимагають у клієнтів додаткову плату за придбання пластикових пакетів.

Отож, очевидно, що Україна також має приєднатися до світових заходів з боротьби з пластиковим забрудненням якомога скоріше.

Про Захід