10% джерел в новинах регіональних медіа є сумнівними – дослідження ІМІ

Опубліковано:

10 % джерел інформації в регіональних новинах є сумнівними, а в кожній 17 новині (6%) взагалі немає ідентифікованого джерела інформації.

Такими є результати дослідження стандарту достовірності в новинах регіональних інтернет-ЗМІ в червні 2018 року у десяти регіонах України, проведеного ГО "Інститут масової інформації" за підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки.*

"Абсолютна більшість джерел закарпатських онлайн-медіа є ідентифікованими і достовірними. Втім, більшість із цих джерел є релізами прес-служб, повідомленнями користувачів соціальних мереж або ж передруками з інших ЗМІ. І в окремих випадках сайти не завжди чітко і зрозуміло вказують ці джерела у своїй стрічці новин. Інколи повідомлення прес-служб не позначаються як такі, тому у читача може скластися оманливе враження, що це власні новини сайту. Час од часу редактори інформаційної стрічки практикують спрощувати офіційні назви джерел настільки, що стає важко зрозуміти, хто ж насправді надав ЗМІ інформацію", – зазначає про ситуацію у Закарпатській області регіональний представник ІМІ Ярослав Гулан.

На Закарпатті до моніторингу потрапили сайти "Мукачево.net", "Закарпаття-онлайн", "KarpatNews", "Голос Карпат" та "Перший Кабельний".

За даними дослідження ІМІ у десяти регіонах, найменше в онлайн-ЗМІ публікується новин з посиланням на анонімні джерела (1,3%). При цьому, в новинних стрічках, які досліджувалися, майже 300 новин були опубліковані без жодного посилання на будь-яке джерело.

Серед регіонів, які досліджувалися, найменше новин без джерел було зафіксовано у Вінниці (0,6%), найчастіше новини без джерела публікувалися у Запоріжжі (15%). Лідери у використанні анонімних джерел у новинах – онлайн-медіа Кропивницького (3%).

Найвищий рівень сумнівних джерел інформації було виявлено у маріупольських медіа (22%), найнижчий – в полтавських онлайн-ЗМІ (1,5%).

"Довіра до ЗМІ формується з множини факторів, проте одним з ключових факторів залишається достовірність. Тому ЗМІ, які використовують сумнівні джерела, ставлять не перевірену чи сумнівну, з точки зору достовірності, інформацію мають високі репутаційні ризики. І врешті решт у конкуренції з соціальними мережами переможуть ті ЗМІ інформації яких довірятиме суспільство", заявила медіа-експертка ІМІ Олена Голуб.

*Дослідження проводилося ГО "Інститут масової інформації" в рамках проекту "Розвиток відповідальних інтернет-ЗМІ" за підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки у червні 2018 року.

В рамках дослідження, було опрацьовано 5000 новин з 50 регіональних онлайн-медіа у 10 містах України (Вінниця, Дніпро, Запоріжжя, Кропивницький, Луцьк, Маріуполь, Одеса, Полтава, Ужгород, Харків).

Методологія моніторингу – тут.

Про Захід