Проблема документування ромів все ще залишається актуальною на Закарпатті

Опубліковано:

У п'ятницю, 18 травня, за круглим столом зібралися представники громадських організацій, які надають правову підтримку ромам, центрів з надання  безоплатної вторинної правової допомоги на Закарпатті, Ужгородського міського відділу ДРАЦСу, адвокати, аби спільно знайти вирішення проблеми з документуванням ромів в області.

Директор Регіонального центру з надання БВПД у Закарпатській області Василь Попадинець наголосив, що зустріч, ініційована очільником Ужгородського об'єднання ромів “Романо Черхень” Мирославом Горватом та директором Ужгородського місцевого центру з надання БВПД Михайлом Давиденком, має на меті вироблення алгоритму дій з метою уникнення проблемних питань, які виникають у процесі надання особам ромської національності вторинної правової допомоги.

Михайло Давиденко зазначив, що на Закарпатті мешкає чи не найбільша кількість ромів в Україні. Серед проблемних питань, з якими вони найчастіше звертаються до фахівців центрів правової допомоги, це – відсутність документів. Часто такі особи не мають ні паспорта, ні свідоцтва про народження, ні інших ідентифікуючих документів. Згідно чинного законодавства скористатися послугами адвоката за рахунок держави громадянин може тільки у разі надання пакету документів, одним із яких є паспорт. Бувають також випадки, коли ром, якому призначили адвоката, не має можливості  сплатити судовий збір, і тому змушений відмовитися від його послуг. Для вирішення таких проблем, переконаний директор Мукачівського місцевого центру Костянтин Молнар, – потрібні законодавчі зміни.

Учасники робочої зустрічі, серед яких представники МФО ЗНС “Регіон Карпат” – А.Пірчак та В.Варцаба, Української Гельсінської спілки з прав людини – Юрій Опаленик, адвокат Володимир Навроцький та ін. дійшли спільної думки про ініціювання законодавчих змін щодо спрощення процедури ідентифікації особи та відміни сплати судового збору для малозабезпечених громадян. Йшлося і про необхідність моніторингу кількості осіб ромської національності на Закарпатті, які не мають ідентифікуючих документів.

Оксана Дудаш, Ужгород

Про Захід